Connect with us

Teknoloji

Akıllı Telefonlar Neden Isınır? – Telefon Isınma Problemi

Akıllı Telefonlar Neden Isınır?

Çağımız teknolojinin aşırı derecede ilerlemiş olduğu bir zamandır. Teknolojinin ilerleyiş gösterdiği bu noktada telefondan çağ atlayarak, akıllı telefon dönemine girmiştir. Günümüzde hemen hemen herkesin bir ya da iki adet akıllı cep telefonu bulunmaktadır. Ancak bu akıllı cihazları kullananların en çok muzdarip olduğu konulardan bir tanesi bu telefonların sürekli ısınmasıdır. Bizlerde bu yazı içeriğimizde akıllı telefonların neden ısındığı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Akıllı telefonlar neden ısınır :

Uzun Süre Oyun Oynamak

Şayet oyun tutkunu bir kişiyseniz akıllı telefonunuz ile uzun süreli oyun oynamanız durumunda telefonunuzun ısınmasına sebebiyet verebilirsiniz. Küçük boyutlu oyunlarda bir problem yaşanmazken, büyük boyutlu oyunlar telefonun ısınmasına yol açabilir.

Eğlence konulu makalelerimiz için buraya tıklayarak erişim sağlayabilirsiniz.

Şarj Cihazında Telefonu Kullanmak

Şarjınız %5’lere dayanmış ise telefonunuzu şarj cihazınıza takmanız gerekir. Ancak telefonunuz şarj cihazındayken gelen aramalara cevap vermek dışında mümkün olduğu sürece kullanmayınız. Çünkü telefon şarjdayken bataryaya elektrik akımı göndermektedir. Sizde bu esnada telefonunuzu alıp bir oyun oynamaya ya da mesaj çekmeye kalkışırsanız telefonunuz ısınacaktır.

Eskiyen Batarya

Akıllı cep telefonlarda ki en büyük problemlerden biriside bataryaların bir süre sonra eskimesidir. Eskiyen bataryayı ne kadar şarj etseniz ki bir anda %10 ya da %5’lere düşmektedir. Aynı zamanda da eski batarya aşırı ısınma yaparak, telefonu yormaktadır. Yapılacak en iyi işlem ise telefonunuzun modeline bağlı olarak orijinal yeni bir batarya almaktadır.

Telefonunuzun Kaldıramayacağı Uygulamaları Yüklemek

Akıllı cep telefonları da aynı bilgisayarlar gibi RAM belleği vardır. Şayet telefonunuzun RAM belleğinin kaldıramayacağı bir uygulama yüklerseniz RAM belleği yorduğu için ısınmasına sebep olabilirsiniz.
5. Ortam Isısı – Hava Sıcaklığı
İnsan vücudu nasıl hava sıcaklığında değişiyorsa, bu her maddede de geçerlidir. Kışın karlı bir günde telefonunuzun sıcaklığı ile yazın sıcağının güneşte kalması arasında fazlasıyla fark vardır. Dar alanlarda cebinizde kendi kendine ısınan telefonu düşünün, bunun en başlıca özelliği ortam sıcaklığından kaynaklanmaktadır. Güneş altında, Ocak başında veya fırın gibi yerlerde telefonunuzun ısı kaynaklı performans düşüklüğü bu nedenle yaşanır.

Uyumsuz veya Yüksek Amper Şarj Cihazı

Telefonların şart edilebilmeleri için fabrika çıkışı ayarlarında bir şarj aleti ile kullanılması önem taşır. 5v2a veya 1a olarak ve 15-25-40w olarak hızlı şarj cihazları da bulunduğu gibi sizinde cihazınıza en uygun ve doğru olanı seçmeniz gerekir. Aksi durumda düşük değerler şarj etmeyerek, yüksek değerler ise ısınmasına sebep olabilmektedir. Bu konuda fabrika çıkışı şart aletlerini orijinal olarak kullanmanızı öneririz.

Telefonların en bilinen başlıca ısınma sebepleri bunlardır. Telefonunuza bataryanıza önem verdiğiniz sürece belli bir zaman diliminde bu sorunları yaşayacağınızı düşünmüyoruz. Ne kadar daha derine indiğimizde teknik olarak bir ok sebep daha bulunacak olsa da genel bir yapıda telefonlar neden ısınır başlığını sizlere sunmak istedik…

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler