Connect with us

Teknoloji

Amper nedir, Amper hesaplama nasıl yapılır?

Amper nedir, Amper hesaplama nasıl yapılır?
amper hesaplama

Ünite zamanda geçen elektrik akımını ifade eder.

Elektrikte akım şiddeti üniteyi anlamına gelen Amper, ilk olarak Fransız fizikçi Andre Marie Ampere tarafından adlandırılan bir miktar üniteyidir. Kısaca ”A” harfi ile gösterilen amper, geçirgenin emin bir noktasından ünite zamanda geçen elektrik akımını temsil ediyor.

Yazı İçeriği

Amper nasıl hesaplanır?

amper hesaplama

Genellikle volt ve watt kıymetleri, devrenin efor kaynağı üzerinde yazar.

Akımın miktar üniteyi olarak adlandırılan amper hesaplama operasyonunu yapmak için akımın bulunduğu elektrik devresindeki ”volt” ve ”watt” bedellerinin öğrenilmesi gerekiyor. Bu kıymetlerin öğrenilmesi amper hesaplama operasyonunu basitleştirecektir.

Genellikle bu bedeller, devrenin efor kaynağı üzerinde yazmaktadır. Daha sonra bu bedeller ile fizikçiler tarafından tanımlanmış yöntemleri kullanarak, amperölçer gibi teknolojik aletler ve muhtelif internet siteleri aracılığıyla basitçe hesaplayabilirsiniz.

Watt nedir?

Watt ünitesinin simgeyi ”W” dir. Misalin bir ampulde watt bedeli çoğaldıkça parlaklıkta aynı oranda çoğalacaktır.

İlk kez buğu aygıtının mucidi James Watt tarafından adlandırılan watt, esas bir efor üniteyidir. Watt, yöntemlerde ”P” harfiyle gösterilir ve simgeyi ise ”W”dir. Misalin bir ampulun watt bedeli çoğaldıkça parlaklığı da aynı oranda çoğalacaktır.

Volt nedir?

İtalyan fizikçi Alessandro Volta tarafından adlandırılan Volt, elektrikte potansiyel farkı başka bir deyişle gerilimi ifade eder. Volt’un sembolu ise ”V”dir. Misalin duvar prizlerinin elektrik kapasitesi 220 ila 240 Volt arasındadır. Prizlerde volt bedeli çoğaldıkça vefat tehlikeyi de aynı oranda çoğalır.

İşte Amper hesaplama operasyonu

amper hesaplama

Amper ünitesini hesaplamak için yapmanız gereken, amper = watt / volt yöntemini kullanmaktır. Başka Bir Deyişle efor ünitesini temsil eden watt kıymetini ve devredeki gerilimi temsil eden volt bedeline ayrılınca ortaya çıkan amper, I = P / V biçiminde hesaplanır.

Misalin elimizde bir adet elektronik aygıt olsun;

Bu makinenin watt bedeli 100 olsun. Volt bedeli ise 50 olsun. Bu vaziyette amper = 100 / 50 yöntemi uygulanırsa Netice amper = 2 olarak çıkar. Bu da 2A olacaktır.

Amper nedir, Amper hesaplama nasıl yapılır? sizlere teknolojimuhbiri.com ile özel olarak hazırlanmıştır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler