Connect with us

Teknoloji

Bilgi İşlem Nedir? – Bilgi İşlem Ne İş Yapar

bilgi işlem nedir

Bilgi İşlem Nedir?

Bilgi İşlem Nedir. Ülkemizde faaliyet gösteren tüzel kişilik veya kamu kurumlarının neredeyse tamamında Bilgi İşlem Birimi bulunmaktadır. Peki Bilgi İşlem Nedir. Bilgi işlem neredeyse her sektörde faaliyet gösteren firmaların hizmet sektörlerindeki faaliyetlerin aksamadan ve sürekli olarak sağlanmasında görevli birimdir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte tüm kurum ve kuruluşlar ile tüzel kişiliklerde elektronik ortamda gerçekleştirilen tüm veriler, bilgisayar ortamında saklanılmakta ve ihtiyaç duyulduğunda bilgisayar ortamında kontrol edilmektedir. Kurum içerisinde vatandaşa sunulan hizmetlerin kolay ve akıcı bir hizmet şeklinde olabilmesi için ilgili kurum ya da kuruluş içerisindeki bilgisayarlar arasında ağ bağlantısı kurulmaktadır. Tüm bu işlemlerin hızlı, pratik,akıcı ve sorunsuz şekilde çalışması bilgi işlem birimleri tarafından sağlanmaktadır. Kısaca Bilgi İşlem Nedir diye cevaplayacak olursak bir kurum veya kuruluşun hizmetlerinin aksamadan devam etmesini sağlayan hizmet birimidir diyebiliriz.

Bilgi İşlem Ne İş Yapar?

Bilgi İşlem Nedir. Bilgi İşlem Ne İş Yapar. Bilgi İşlem birimleri bir kamu kurum veya kuruluşunda bulunan birimdir. Bu birim devlet kurumu, okul, özel veya devlet hastaneleri, tüzel kuruluşlar veya özel sektörde bulunan bir çok kuruluşta bulunan bu birim. Görev yapmış olduğu yere göre ilgili hizmet birimleri tarafından kayıt altına alınan verilerin sağlıklı bir şekilde saklanmasını sağlamak için veritabanlarını çalışır halde tutarlar. Bunun yanı sıra sistemin, ağ iletişiminin, bilgisayarlar arası bağlantının aktif olarak faaliyette bulunmasında görevlidir. Bilgi İşlem Ne İş Yapar sorusunun cevabı olarak bilgi işlem görevlisi bir kamu kurumu ve özel sektörde hizmet sektörünün aksamadan çalışmasını sağlamak üzere görevlidirler. Böylece Bilgi İşlem Nedir açıklamış bulunmaktayız.

Teknoloji alanındaki diğer makalelerimiz okumak için buraya tıklayınız.

Bilgi İşlemin Çalışma Örneği Nasıl Olmalıdır?

Bilgi İşlem Nedir sorusuna bir örnek verecek olursak bir hastaneye gittiğimizde öncelikle Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaramız sorulur veya kimliğimiz bizlerden istenilmektedir. Bu alınan kimlik ile TC numaramız sistem üzerinden sorgulanarak işlem yapılan kişi bilgisayar veri sistemlerine kaydedilir. Yine örneğin devamı olarak hastanede göz muayenesine gideceğimizi varsayalım. İlgili görevli bizi elektronik ortamda göz doktorlarının görebileceği şekilde işleyen sistemin veri tabanına kaydeder ve bizim doktora gitmemizi söyler. İlgili doktor ise yine bilgi işlem alt yapısını kullanarak bizim dışarıda beklediğimizi kendi bilgisayarından görebilmektedir. Müsait olduğunda isim ve soy ismimizden muayene işlemine geçebilmektedir. Tüm bu işlemlerin akıcı şekilde devamı bilgi işlem hizmetlerinin kesintisiz şekilde olabilmesine bağlıdır.

Doktor muayenemizi yaptıktan sonra bizim için hangi tedaviyi uyguladığını bilgisayar üzerinden sisteme kaydeder ve bilgi işlem birimlerinin hazırlamış olduğu Veri tabanında bizim bilgilerimiz saklı tutulmaktadır. Aynı zamanda doktor tarafından bize hangi ilacın uygulandığı, hangi tarihte tedavi yapıldığı gibi bilgiler de istenildiğinde saklanabilir. İlerleyen başka bir tarihte aynı doktora tekrardan gittiğimizde bizlerin daha önceki tedavilerini de görebilmektedirler bu görünebilen veriler bilgisayar sistemlerinde saklanan veri tabanındaki verilerden gelmektedir.  Tüm bu aşamaların tamamında hiçbir vatandaş tarafından neredeyse bilinmese bile tüm bu elektronik işlemler bilgi işlem birimlerinin çalışmaları sayesinde yerine getirilmektedir. Bilgi İşlem Nedir sorusuna örnek olarak cevap vermeye çalştık.

Bilgi işlem birimlerinde bilgisayar sistemlerinin çok kısa süreli bir şekilde kesintiye uğraması bile tüm hastane sistemlerinin veya işlemlerinin duracağı, kayıt sistemlerinin çalışmayacağı anlamına gelmektedir ki bunun iş ve çalışma hayatını bir hayli zorlaştıracağı aşikardır. Bilgi işlem birimlerinin yaptığı işlemler gözle görünmese bile neredeyse bir kurumun veya özel sektörün yapı taşları veya ana yüklenicisi gibi önemlidir. Çünkü bir kurum veya özel sektördeki tüm işlemler bilgi işlem birimlerinin hazırlamış olduğu veya sürekli çalışır halde tuttuğu sistemler sayesinde yürütülmektedir. Böylesine güçlü bir hizmetin kesilmesinin de oluşturacağı bir zorluk tahmin edilebilmektedir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler