Connect with us

Teknoloji

Bilgisayar Ekran Resmi Nasıl Değiştirilir?

Bilgisayar Ekran Resmi Nasıl Değiştirilir?

Yeni işletim sistemlerinde farklı ayarlar ile bilgisayar ekran resmi nasıl değiştirilir? Her yeni işletim sisteminde hemen hemen aynı ayarlar yapılsa da bu işlemin değiştiğini söyleyebiliriz. Masaüstünde oldukça vakit geçiriyoruz ve bu vakti çok daha keyifli bir hale getirebiliriz. Ekran resmimizi yani masaüstü arka planını değiştirerek bunu gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle bilgisayarınızda sakladığınız harika fotoğraflara sahipseniz bu fotoğrafları arka plan olarak kullanabilirsiniz. Ya da internet üzerinden yüksek çözünürlüğe sahip kaliteli fotoğraflarda kullanabilirsiniz.

Bilgisayar ekranınızın boş bir kısmına mouse sağ tık tuşunu kullanarak tıklayın ve kişiselleştir bölümünü açın. Bu ara yüz içerisinden masaüstü arka planı adlı seçeneğe tıklayın. Açılan ara yüz oldukça farklı seçeneklere izin vermektedir. İsterseniz Windows’un kendi sunduğu tek renklerden faydalanabilirsiniz. Ya da temalar içerisinde yer alan fotoğrafları tercih edebilirsiniz. Seçtiğiniz tema içerisinde bulunan fotoğraflar düzenli aralıklar ile masaüstünüzde görünecektir. İsterseniz tema içerisindeki tek bir fotoğrafı da düzenli olarak ekranınıza yansıtabilirsiniz.

Bu seçenekler arasından seçim yapmak istemiyorsanız göz at butonuna tıklayın. Bu buton sayesinde belgeleriniz arasından istediğiniz bir fotoğrafı seçebilirsiniz. Kendi sakladığınız fotoğrafları kullanmak veya indirdiğiniz fotoğrafları kullanmak için bu seçeneği tercih edin. Ön izleme sonrası uygula seçeneğine tıkladıktan sonra fotoğraf arka planınızda görüntülenmeye başlayacaktır. Değişiklik sonrası ayarlarınızı kaydetmeyi kesinlikle unutmayın.

Bilgisayar Ekran Resmi Nasıl Alınır?

Bilgisayar ekranının resmini almak için birçok farklı yol bulunmaktadır. Bilgisayar Ekran Resmi Nasıl Alınır? En çok bilinen yöntemler arasında Print Screen tuşunu kullanmak geliyor. Bu tuş sayesinde ekranınızın görüntüsünü anlık olarak alabilirsiniz. Anlık olarak aldığınız resmi dosya olarak kaydetmek istiyorsanız Print uygulamasını kullanabilirsiniz. Print uygulamasına kopyala yani Ctrl + V tuşunu kullanarak aldığınız fotoğrafı yapıştırabilirsiniz. Daha sonra kaydet tuşu ile fotoğrafınızı belge olarak kaydedebilmeniz mümkün.

Bilgisayar Ekran Resmi Nasıl Değiştirilir?

Print Screen tuşunu dizüstü bilgisayarlarda kullanmak istiyorsanız FN tuşundan yararlanmalısınız. FN + Print Screen tuşu ile laptoplar içerisinde de anlık olarak ekran resmini alabilmeniz mümkün. Bu yöntem ile başarılı olamadıysanız Windows tuşundan yardım alarak yöntemi deneyebilirsiniz.

Windows 10 ile hayatımıza katılan ekran alıntısı aracı sayesinde de ekran resmi alabilirsiniz. Özellikle istediğiniz boyut ve şekilde ekran alıntılama yapabilirsiniz. Bu konuda oldukça esneklik sağladığından dolayı kırpma işlemleri ile vakit kaybetmenize gerek kalmaz. Windows 10 işletim sistemine sahipseniz bu aracı kullanarak kolaylıkla ekran resmini alabilmeniz mümkün.

Çoğu sistem içerisinde sadece Print Screen tuşunu kullanarak da ekran resmi alabilirsiniz. Bu yöntem ile başarısız olursanız daha sonra farklı tuş kombinasyonları deneyerek tekrar ekran resmi almayı deneyebilirsiniz.

Bilgisayarda Ana Ekran Resmi Ayarlama

Bilgisayarınızı kullanırken bilgisayarda ana ekran resmi ayarlama için masaüstünde bulunan boş bir yere tıklayıp kişiselleştirme ayarlarına gidin. Çıkan seçenekler arasından kesinlikle görüntü seçeneğini seçmeyin. Bu seçenek çözünürlük ayarlarını değiştirmek için orada bulunmaktadır. Kişiselleştirme menüsünden istediğiniz resmi seçebilir veya temalar arasında geçiş yapabilirsiniz. Bilgisayar ekran resmi nasıl değiştirilir? Kişiselleştirme ayarları ile Windows işletim sistemi içerisinde ekran resmi değiştirmek bu kadar kolay.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler