Connect with us

Yazılım

Blogger Forum Nasıl Kurulur?

Blogger forum nasıl kurulur?

Ücretsiz bir hizmet olan blogger’dan bir website açarak nasıl forum sitesi kurabileceginizi merak ediyor musunuz?
Blogger Forum Nasıl Kurulur başlığımız altında sizlere bu konuyu anlattık. Forum içerisinde konular paylasabilir, üyelerimizi kayıt edebilir, paylaşım yapmasını saglayabilir ve forum içerisinden farklı sitelere tanıtım yazıları, link çıkışlarını ekleyebilirsiniz.
Blogger hakkinda temel seviyede bilgi edinmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Blogger altyapısına forum kurmak istiyorsanız, şunu bilmeniz lazım ki siteniz forum olmayacaktır. Size vereceğim adresten kod alıp, forum entegrasyonunu sitenize gömebilirsiniz. Veya altta bahsedeceğimiz üzere hazır temalardan kurulumu yapabileceksiniz.

Kullandığınız temaya veya geliştirdiğiniz bir temaya Forum eklemek zenginleştirme ve kullanıcılara erişim için yapılır. Sayfa olarak entegre edeceğiniz için, Google açısından makalemizde belirttiğimiz gibi dikkat ederseniz sorun yaratmayacaktır.

Blogger Forum Nasıl Kurulur ?

Bizim bu konuda iki yöntemimiz var. Öncelikle sayfa içine forum ekleyerek blogger sitemizi forum şekline dönüştüreceğiz. İkinci olarak temamızı tamamen bir foruma dönüştüreceğiz.
Kullanacağımız iki adet kaynak var. Biri yerli kaynak olan talkiforum, diğeri ise nabble’dır. Gelin beraber yapım aşamasına geçelim.

Sayfayı Foruma Çevirmek

 1. Öncelikle nabble sitesine girip bir üyelik oluşturacağız. (Bu üyelik forumumuzun yöneticisidir).
  Secenekler > Uygulama ve görünümü değiştir adımlarını takip edin.
 2. İstediğiniz gibi CSS kodlarına müdahale edebilir düzenleme yapabilirsiniz.
 3. Gerekli kayıt ve uygulama işlemlerini yaptıktan sonra forum görünümünü elde etmemiz lazım. Seçenekler > uygulama > Uygulama türünü değiştir seçeneğine tıklayın ve forum kategorisini seçerek kaydedip çıkış yapın.
 4. Forumlarda alt alta sıralı olarak gördüğünüz menüler, kategoriler ve alt forum secenekleridir. Seçenekler menüsünden yapı bölümünden yeni bir alt forum oluştura tıklayın ve kategori ayarlarını kendinize göre doldurun. (Bu işlemi yapmak zorundasınız. Aksi durumda bir forum görünümü oluşmaz.)
 5. Yapı bölümünden alt forumları, avatar ve imza kısmından profilinizi ve kullanıcı izinlerinden yazma yetkilerini ayarlayabilirsiniz.
 6. Forumu sayfamıza eklemek için nabbed bize buna uygun JavaScript kodu verecektir. Bu kodu almak için seçenekle menüsünden gömme seçenekleri alanına giderek, sayfaya ekleyeceğiniz JavaScript kodunu alabiliriz.

Blogger Sayfasına Forum Yerleştirme

Aslında sayfaya eklemenin bir avantajı da hem hızlı hemde kullanışlı ve kolay olmasıdır. Blogger panelinden yeni bir sayfa olusturun, ve adını forum olarak kaydedin. Yayın bölümünde HTML düzenlemesine gelin ve nabbed ile aldığınız kodu yapıştırın. Aslında tüm işlem bu kadar basit.
Sayfayı herhangi bir menüye eklediğinizde erişim sağlayabilir, veya websitenizin ana sayfası yapabilirsiniz.
Siteye blog bölümü yerlestiriyorsaniz, sadece yazar olarak gösterdiğiniz kullanıcıların ekleme yapmasına izin vermeyi unutmayın.

Alt forumlar ve kategoriler siteniz ve sayfalarınız ile uyumlu olması gerekir. Eklediğiniz forum herhangi bir adsense reklamını kapatmalı üstüne gelmemelidir.

Temaya Forum Eklemek

Örnek olarak verecek olursam blocgcrowd, aBestWeb, bloggerHub, bloggeries gibi bircok forum bahsettiğim sistemleri kullanmaktadır. Ve binlerce kullanıcıya ulaşmış durumdadır. Geliştirdiğiniz temaya üstte anlattığım sekilde, bir ekleme yaparak forum haline getirebilir ve dışa aktarıp paylaşabilirsiniz. Lakin nebber veya talki’ den alacağınız kodlar sadece sizin üyeliğinize moderatorluk vermektedir.
Eğer temayı satmak isterseniz, blogger kullanıcısına panel üzerinden yetki vermeli veya yeni bir forum açmanız gerekir.

Google Açısından Blogger Forum

Blogger’da siteye eklediğiniz forum üzerinden paylaşılan her yazı indexlenebilir. Sayfa içerisinde “noindex” olmadığı sürece paylaşılan her icerik normal bir şekilde sayfada paylaşmanız ile aynı görüntüyü alacaktır Google açısından.

Lakin misafirlerin, abonelerin yama yetkisi hem adsense hemde Google konusundan risk taşıyacaktır. Kendi kendinize zarar verecek veya politika ihlallerine dusmenizi sağlayacaktır.

Forum içerisine ekleyeceğiniz her yazı, harici bir widget – eklenti kullanamayağınız için el ile manuel olarak herşeyi SEO’ ya uygun yazarak ve kontrolü etmeniz gerekiyor.

Düzen ve Yapı

Sitenizde x1, x2, x3, x4 kategorileri olduğunu varsayalim. Her ne kadar açık ve konu dışına çıkmak isteseniz de, oluşturacağınız kategoriler de bunlar ile alakalı olması yazılı olmayan bir kural olacaktır. Aksi durumda websitenize giren kullanici aradığını bulamayacak, çıkma oranı, anahtar kelimeleriniz, Google indekslerinizde bir düzensizlik oluşacak.

Sayfa hızı ve sayfa içi kullanımını hızlı kılabilmek için footer harici widged eklememeniz önerilir. Forum icerisinde ekleyeceğiniz resimleri optimize etmeyi unutmayın.
Adsense reklamlarını yan barlara degilde, bu durumda header ve footer bölümlerine koymanız gerekecek. Düzeni oluştururken, yapısal olarak yerleşimde, boyutlarda veya renklerde sorun yaşarsanız forumu oluşturduğunuz platform size CSS kodlar üzerinden düzenleme yapmanıza olanak sağlamaktadır.

İstatisliksel Veriler

Blogger.com üzerinden istatislikler bölümünden sayfalar alanında forum sitenizin ne kadar kullanıldığını ve organik olarak ne kadar ziyaret edildiğine bakabilirsiniz. Olumlu veya olumsuz çalışmalar üzerine, forum sayfanızı gelişme izi veya kaldırmanız öneririm. Ziyaretçilerimiz tarafından tercih edilmiyor veya sadece zenginleştirme amaçlı böyle bir çalışma yapmanıza gerek kalmayacaktır.

Kullanılan siteler;
https://www.blogger.com
https://talkiforum.com
https://www.nabble.com

Yazar: Batuhan Üstün | TeknolojiMuhbiri

1 Comment

1 Comment

 1. Cüneyt ertaş

  Eylül 3, 2020 at 1:08 am

  Bloogger sayfasına forum yerleştirme istatistik veriler , düzen ve yapıda google açışından , temaya forum eklemede sayfayı foruma çevirmek vs blogun her türlü konusunu yazan bir site Çok Çok güzel tavsiye ederim işin ehli insanlar mükemmel bir site blogger nasıl kurulur onu anlamada bir numaralı site kesin bakın derim içeriği Çok iyi anlatmış yapamazsanız çözüm yolları yapmış düzensizliği düzeltmek alanında çözüm yolları yapmış blockgrowd abestweb , bloghub,bloggeries, bu blogların düzenlediği aynı blog formatını söylüyor Çok Çokgüzel tavsiye ederim okuyanlar Çok anlıyacaklar özellikle blogger sayfa nasıl kurulur temaya forum eklemek onları daha iç açıçı anlatmış hangi kod nereye vs zor cümleleri anlaşılır bir hale getirmiş bir site düzen ve yapıda sayfa içini sayfa hızını düzgünleştirebilmek için çok akıllı cümleler bence kodlara yaparkene düzene hepsine ayrı ayrı göz atın derim bence öbürkü sitelerden çok daha anlaşılır ve kolay anlatmış mükemmel bir site bence kesin bakın derim ayrıca başka konu arıyorsanız burda var tavsiye ederim süper

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler