Connect with us

Mobil

C++ Dili Nedir, Nerelerde Kullanılır ?

C++, 1979 yılında Bjarne Stroustrup tarafından Bell Labs’da geliştirilen nesne yönelimli ve yüksek seviyeli, genel maksatlı programlama dilidir. C++’ın ilk ismi “C with classes” dir ve C programlama dilinin bir eklentisi olarak işlev görmektedir.  Konumuza dönecek olursak c++ nerelerde kullanılır aslında bu fazlasıyla ojektif bir konu. Bu sebepten aşağıda detaylı olarak açıklamamızı yaptık.

C++ Ne İşe Yarar

C++ geliştirilmesinden sonra tüm dünyada en yaygın kullanılan programlama dillerinden biri olmuştur. Özellikle söz konusu performans olduğunda C++ daima ilk seçim olmaktadır zira diğer programlama dilleriyle kıyaslandığında C++ çok daha fazla güncellenen bir yazılım dilidir. Son olarak C++ 11 sürümü 2011 yılında yayınlanmıştır.

C++ yazılım dili kullanılarak geliştiriciler tarafından sistem yazılımları, özel yazılımlar, uygulamalar, sürücü yazılımları, kullanıcı taraflı yazılımlar ve gömülü firmware yazılımlar üretilmektedir.  Bugün bilgisayarınızda kullanmakta olduğunuz birçok donanımın dahi sürücüsü C++ programlama dili sayesinde hazırlanmış ve son kullanıcıların kullanımına tahsis edilmiştir.

C++ Öğrenme

Basit programlama dillerinin aksine C++ gibi gelişmiş bir programlama dilini sıfırdan öğrenmek elbette daha zorlayıcı bir süreç olacaktır. İnternetteki çeşitli kaynaklardan faydalanarak öğrenmeye başlayabileceğiniz C++’ı yabancı kaynaklardan görsel eğitim setleriyle de ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz. C++ ile ilgili WM Aracı kullanıcılarının yaptığı paylaşımlara erişmek için forumumuzdaki C++ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

C++’da ilk mini yazılımınızı yapmak ve ekrana “Hello World” çıktısını almak içinse aşağıdaki kod betiğini kullanabilirsiniz;

#include <iostream>

int main()

{

  std::cout << “Hello, world!n”;

}

Karmaşık veri tabanlarından sürücüsüz arabalara kadar, C ve C++ dillerinin kullanım alanı şaşırtıcı derecede geniştir. Bugün bile, sayısız yeni ve sağlam programlama aracıyla, 70’lerden kalan bu iki kodlama dili değiştirilemez. Peki bugün C ve C++’ın yaygın uygulamaları nelerdir ve bunları neden hala kullanıyoruz?

C dili ne zaman kullanılır? C++ nerelerde kullanılır?

  •  İşletim sistemleri

C dili başlangıçta sistem düzeyinde programlama için tasarlandığından, yaygın olarak işletim sistemleri ve ürün yazılımı oluşturmak için kullanılması şaşırtıcı değildir. Düşük seviyeli kodu işlemek için donanım katmanına yeterince yakın, aynı zamanda hızlı ve enerji açısından verimlidir. Bu faktörler, onu işletim sistemi geliştirme için mükemmel bir uyum haline getirir. Her şeyden önce, herhangi bir işletim sistemi hızlı çalışmalı ve sistem kaynaklarını verimli bir şekilde yönetmelidir. Örneğin, Linux, Microsoft Windows, Mac OS hepsi C ile yazılmıştır. Ayrıca Android ve iOS bir ölçüde. AC geliştiricisi, bir işletim sisteminin en küçük ayrıntılarına ince ayar yaparak tüm veri yapılarını kendisi uygulayabilir. Bu tür artırılmış esneklik, C’yi yaygın olarak tercih edilen bir seçenek yapmaktadır. Ve diğer dillerden farklı olarak, C’nin çalışma zamanı bağımlılıkları yoktur. Bu, bir programın bir bellek yöneticisi, giriş veya çıkış katmanı gerektirmeden doğrudan donanım üzerinde çalışabileceği anlamına gelir.

 

  •  Gömülü sistem programlama

C, gömülü sistem mühendisliği söz konusu olduğunda fiili dildir. Neden öyle? Temelde yüksek performansı ve kullanım kolaylığı nedeniyle. C dili, programın hızlı çalışmasını sağlayan çok az bellek kaynağı tüketir. Sonuç olarak, gömülü sistemlerin gerçek zamanlı olarak ek yük olmadan çalışmasını bekleyebilirsiniz. Dahası, C kodu oldukça taşınabilir olduğu için herhangi bir mikroişlemciye veya bir sisteme bağlı değildir. Böylece, çok az değişiklikle veya hiç değişiklik yapmadan çeşitli aygıtlar ve platformlar arasında gömülü bir program derleyebilirsiniz. Bu nedenle otonom arabalar, akıllı saatler, IoT sensörleri ve kahve makineleri gibi cihazların tümü C veya C ++ ile yazılmış ürün yazılımına sahiptir. Bağlı sistemlerde, C, doğrudan bellek kaynakları ile çalışmanıza ve kodun her bölümünü ayarlamanıza izin verir. Dolayısıyla, IoT geliştirme projeniz için doğru teknolojiyi seçiyorsanız , bu dilleri göz önünde bulundurun.

Yazılım konulu içeriklerimize ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Oyun ve oyun motoru geliştirme

Performans bir oyun için kritiktir, bu nedenle bu alanda bir programlama dili seçimi sınırlıdır. C++ bugün için en hızlı programlama dili olduğundan, 3B, çok oyunculu veya diğer oyunlar için en iyi seçeneklerden biri ortaya çıkıyor. Örneğin, Counter-Strike, StarCraft, World of Warcraft hepsi C++ ile yazılmıştır. C++ programlamasına dayanan Xbox ve PlayStation konsollarından bahsetmiyorum bile. Unity oyun motorunun çekirdeği de C++ geliştirmesini kullandı. Ve Unity, aynı anda birden fazla işletim sistemini hedefleyen video oyunları oluşturmak için en popüler motordur. En yoğun oyun grafikleri bile C++ yazılım geliştirme ile işlenebilir. Oyun belleği kaynaklarının ve veri yapılarının tam olarak nasıl kullanılacağını optimize etmenizi ve ayarlamanızı sağlar. Sonuç olarak, oyun geliştirme üzerinde tam kontrole sahip olursunuz.

  • Masaüstü ve platformlar arası uygulama geliştirme

C++, masaüstü uygulamaları oluşturmak için de kullanılabilir. Bunların tümü, Qt gibi üstün çapraz platform çerçeveleri sayesinde. Windows, Linux, macOS, Android ve gömülü sistemleri tek bir kod tabanıyla hedeflemenize olanak tanır. Bu nedenle, Qt ile uygulama geliştirme, programlama süresini ve maliyetlerini azaltmak istiyorsanız harika bir seçenek olarak ortaya çıkıyor. Zengin özelliklere sahip başka bir kitaplık SDL’si aynı anda Windows, Linux, Android, MacOS ve iOS için derlemenize olanak tanır. Bu arada, Photoshop, Illustrator ve Adobe Premiere hepsi C++ ile yazılmıştır.

Diğer bazı uygulamalar nelerdir?

Facebook, kullanıcı başına güç tüketimini azaltmak için kodunun bir kısmını PHP’den C++ diline dönüştürdü. Bulut depolama sistemleri, veritabanları, aygıt sürücüleri ve diğer yazılım türleri C++ geliştirmeyi kullanabilir. Yüksek eşzamanlılık ve düşük gecikme desteğine sahip bankacılığı ve diğer uygulamaları da düşünün. Veya temel olarak, sorunsuz çalışması gereken herhangi bir şey.

Sonuç olarak C ve C++ esnek, son derece hızlı ve etkilidir. Ve c++ nerelerde kullanılır diye sorduğumuzda makine koduna diğer dillerden daha yakındırlar. Bu nedenle, bazı durumlarda bu diller basitçe değiştirilemez. Yakın gelecekte C dili teknoloji arenasından çıkmayacak. Özellikle IoT’ye bağlı cihazların sayısı arttığından ve makine kodu ve bellek kullanımının rahatlaması için bu dile güveniliyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler