Connect with us

Teknoloji

Canon’dan dünyada bir ilk

Canon'dan dünyada bir ilk

Canon, spor, haber ve barbar hayat resimcilerine kar, yağmur ya da yoğun güneş ışığı altında ve hareket halindeyken en iyi çekim niteliğini ve tecrübesini sunan, süratli aksiyonu tutma yeteneği, yüksek sürat ve yüksek hassasiyete sahip profesyonel aynasız resim aygıtı EOS R3‘ü duyururken bu kameraya özel üç yeni “RF lensi” de tanıttı.

Geleceğin teknolojilerini planlamayı amaçlayan Canon, bugünün ve yarının resimcilerine eşsiz marifetler kazandıracak biçimde planlanan RF 400mm F2.8L IS USM ve RF 600mm F4L IS USM lensleri, Canon’un EOS R Sistemi için üretilen optik müthişlikte ve sektöre liderlik eden lens yelpazesindeki yerlerini alıyor. Profesyonel barbar hayat ve spor resimcileri için ideal olan bu RF serisindeki süper telefoto lensleri, iki kat efora sahip bir sürücü usulü özelliğine sahip olan ilk lensler olma özelliğini taşıyorlar. Bu özellik sayesinde resim aygıtları, daha evvel hiç olmadığı kadar süratli bir biçimde odaklanabiliyor ve böylece profesyoneller, 30 kare/sn’de çekim yaparken dahi aksiyonu takip edebiliyor.

Tanıtımı hakikatleşen bir öbür lens olan RF 100mm F2.8L MACRO IS USM ise 1,4x geliştirme kapasitesi ile dünyanın ilk BAĞIŞLAMA makro lensi kalitesine sahip. Bu lens, yaratıcı kabiliyetlerini geliştirmek isteyen acemilerden profesyonellere, EOS R Sistemi resim aygıtları ve lenslerinin sağladığı eforlu avantajlar sunuyor.

İnanılmaz odaklanma süratlerine sahip süper telefoto lensleri

RF 400mm F2.8L IS USM ve RF 600mm F4L IS USM, spor ve barbar hayat resimcilerine müteveccih çıkartılan ve büyük alkış kazanmış, ezberleri bozan iki süper telefoto lensi EF 400mm f/2.8L IS III USM ve EF 600mm f/4L III USM modelleri esas alınarak üretildi. Lenslerin optik ve mekanik personelleri EF versiyonlarındakiler ile büyük oranda aynı olmakla beraber, bu süper telefoto lenslerin maharetleri, Canon’un devrim kalitesindeki EOS R Sistemi ve RF Yuvasından bütün anlamıyla yararlanmalarıyla değişikleşiyor.

Lensleri kullanan profesyoneller yüksek odak uzaklıklarının neşesini çıkartıp 1,4x ve 2x RF genişletici ile kullanarak daha geniş odak uzaklıkları elde edebilecekleri gibi bir Canon EOS R Sistemi resim aygıtı ile kullandıklarında ultra yüksek optik performansa, süratli odaklanmaya, daha düşük ağırlığa ve iyileştirilmiş balansa sahip oluyor.

RF 400mm F2.8L IS USM ve RF 600mm F4L IS USM lensler, kuvvetlendirilmiş optik IS gibi Canon’un RF lenslerinin öne çıkan özellikleri sayesinde videoda 1/8 stop’lu diyafram hakimiyeti ve 5,5 stop avantajı sunuyor. Bunlara ek olarak bu lensler, gelecekteki makine gövdeleriyle daha yüksek BAĞIŞLAMA kullanabilmek ismine iki kat eforlu sürücü usulünü destekliyor. Bu sayede profesyoneller, uzakta ve birkaç milisaniye içinde olup bitecek olan aksiyonları tutabiliyor. Her iki lens de alıngan hakimiyet ve bütün zamanlı manuel odaklama yapabilen üç manuel odak süratine sahip. Bu özellikle mod değiştirmeden ayar yapılmasına imkân tanıyor. Ayrıca yeniden bu özellik sayesinde, profesyoneller iki odak ön setini gizleyip süratlice geri çağırabiliyor. Bu da onların süratli tepki vermeleri gerektiğinde zamandan tasarruf etmelerini ve video kaydında odak sürükleyebilmelerini sağlıyor. Bazı EOS R tezsi gövdelerinde hakimiyet halkası olarak odaklanma halkası da kullanılabiliyor.

Florit ve Süper UD sırçanın yanı gizeme ASC ve Super Spectra kaplama kullanımı sayesinde RF 400mm F2.8L IS USM, maksimum f/2,8 diyafram kıymetinde bile karenin her yerinde inanılmaz netlik sağlıyor. RF 600mm F4L IS USM, lensin f/4 maksimum diyafram kıymetinde bile minimum seviyede bozulma ve parlama avantajlarını sunarak profesyonel görüntülerin kenardan kenara azami görüntü niteliği sunuyor. Düşük ışıklı çekim şartlarında tehlikesiz bir biçimde çalışan RF 600mm F4L IS USM, geniş f/4 diyaframı sayesinde ve RF 400mm F2.8L IS USM f/2,8 diyaframıyla 5,5 stop’lu görüntü statiklemesini destekliyor. Böylece, daha düşük makine sarsıntısıyla, yarı karanlık şartlarda bile profesyonellerin en iyi çekimlerini yapabilecekleri ideal şartları oluşturuyor.

Profesyonellere güven vermek emeliyle üretilen lensler, hafifliği ve güçlü koşullara geçimliliği ile öne çıkıyor. Resimciler ister yağmurlu bir sahada taç çizgisinde ister toz duman içinde bir safaride olsun, efsanevi L tezsi üretim niteliği ve ısı saptırıcı beyaz kaplamasına sahip bu lenslere güvenebilirler.

Yanılgısız neticeler sunan makro ve portre lensi

Asıl anlamda çok doğrultulu bir lens olan RF 100mm F2.8L MACRO IS USM; makro çekim, natürmort ve portre resimciliği alanında çekim yapan resimciler için öne çıkıyor. Lensin kaydırma sistemi ve kısa geri odak mesafesi sayesinde 1,4:1 ile ortalamadan daha yüksek geliştirme oranına sahip olması, resimcilerin inanılmaz yakın çekim detaylarını tutmasına imkân tanıyor. f/2,8’deki 100 mm ile inanılmaz odak uzaklığı göz akdikeni portreler çekilebilmesini sağlıyor.

İnanılmaz geliştirme kapasitesine ek olarak, EF versiyonuna yapılan bir öbür iyileştirme de ayarlanabilir Küresel Sapma Hakimiyeti halkası. Bu özellik sayesinde resimciler, mevzu üzerinde yumuşak odak efekti oluştururken arka tasarı ve ön tasarı bokehin görünümünü değiştirebiliyor. 9 ağızlı f/2,8 maksimum diyaframı, sığ alan derinliği ve hoş bokeh sunuyor.

Canon’un RF lens serisinde bulunan profesyonel ölçekte görüntü niteliği sunan RF 100mm F2.8L MACRO IS USM’nin geliştirilmiş lens tasarımı kenardan kenara net ve yüksek kontrastlı görüntüler elde edilebilmesini sağlıyor.

RF 100mm F2.8L MACRO IS USM aynı zamanda 5 stop’a kadar Optik Görüntü Statikleyici ve 8 stop’lu Birleşik IS CIPA standartlarını kullanarak özelliklerine de sahip. Bu özelliği sayesinde EOS R5 ve EOS R6 modelleriyle beraber kullanıldığında elde çekim yaparken aygıtı sarsıntısını ehemmiyetli oranda eksiltiyor.

Dual Nano USM BAĞIŞLAMA, neredeyse suskun olan pürüzsüz, doğru ve yüksek süratli otomatik odaklama sağlarken odak kesintisini de bastırıyor, bu sayede lens video çekimi için ve Odak Yığma sırasında post prodüksiyon için ideal hale geliyor.

Canon’dan dünyada bir ilk sizlere teknolojimuhbiri.com ile özel olarak hazırlanmıştır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler