Connect with us

Teknoloji

Chia, SSD’leri tehdit ediyor

Chia, SSD'leri tehdit ediyor

Kripto para madenciliğinin grafik kartlarında büyük stok kasvetlerine neden olduğunu artık çoğumuz öğreniyoruz. Ama yakında statik disk sürücü ve SSD gibi ekipmanlarda da eş bir vaziyetle karşılaşabiliriz. Hong Kong medya kaynağı HKEPC‘nin haberine göre, geçtiğimiz gün yayımlanan yeni Chia kripto-para ünitesinin madenciliğine hazırlık emeliyle insanlar çok rakamda HDD ve SSD biriktirmeye başladı dahi. 

Chia nedir?

Yeni para üniteyi, Bit Torrent buluşu ile namlı olan Bram Cohen tarafından geliştirildi. Ethereum ve değişik para ünitelerinin aksine Chia, HDD’ler ve SSD’lerdeki kullanılmayan depolama alanını kullanan “Alan Delili” kriptografi tekniğini kullanıyor. Bunun neticeyi olarak da Hong Kong’da bu parçaların maliyetleri üç katına kadar çıktı ve şayet Dünya’nın geri kalanı da Chia madenciliğine başlarsa, küresel bir stok kasveti ve devasa bir maliyet çoğalışı beklenebilir. Şu anda en fazla arz 4TB ebadındaki ve daha büyük hard diskler için gibi gözüküyor.

Ancak bu gidişatın iyi bir yanı da var. Chia, üretimcilerinin söylediğine göre değişik bazı kripto para ünitelerine göre daha etraf arkadaşı olacak. Sıralı operasyon gerektiren “zaman Delili” mekanizması aracılığıyla Doğrulanabilir Gecikme İşlevi VDF uygulanmış vaziyette ve daha fazla paralel makinenin kullanımı operasyon müddetini kısaltmayacak. Bu surattan potansiyel olarak bol ölçüde enerji tasarrufu yapılabilecek.

Chia, SSD’leri tehdit ediyor sizlere teknolojimuhbiri.com ile özel olarak hazırlanmıştır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler