Connect with us

Teknoloji

Chrome Siyah Ekran Sorunu ve Çözümü

Chrome Siyah Ekran Sorunu

Chrome Siyah Ekran Sorunu tarayıcı dalını başkanı pozisyonunda yer alan Google Chrome, dünya üzerinde milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. Bu derece büyük bir kullanıcı sayısı bulunan Chrome, her vakit maalesef ki stabilliğini koruyamamaktadır. İnternet erişimi sırasında, birtakım kullanıcılar Google Chrome’un siyah ekran kusuru vererek rastgele bir süreç yapmalarına müsaade vermediğinden bahsetmektedirler. Bu yazımız içerisinde Chrome Siyah Ekran Sorunu hakkında bilgiler vererek bu probleme neden olan etmenler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Siyah Ekran Sorunu Nasıl Çözülür?

Chrome Siyah Ekran Sorunu üzerine yaptığımız araştırmalarda, bu sorunun temel de grafik kartı kullanımı sırasında meydana gelen bir problemden ötürü oluştuğunu öğrendik. Google Chrome’un son sürümünü kullanmanız, silip tekrardan kurmanız, tarayıcı önbelleğini silmeniz rastgele bir tahlil sağlamayacaktır. Bizim de başımıza gelen bu sıkıntıya nasıl çözülür ettiğimizi lisana getirecek olursak;Google Chrome, misyon çubuğunuzda sabit bir formda ekli ise birinci olarak siyah ekran aldığınız andan itibaren fareye sağ tık yaparak Google Chrome’u vazife çubuğundan kaldır seçeneğine tıklayınız.
Daha sonra tarayıcıyı kapatarak masaüstüne geliyor, Google Ghrome’un üstüne gelerek tekrardan bir sağ tık süreci yaparak özellikler kısmına giriyoruz. Özellikler kısmı içerisinde kısayol sekmesine tıklıyoruz. Kısayol adresinin bulunduğu kısma gelerek fotoğrafta de göreceğiniz üzere bir boşluk bırakıp “–disable-gpu” komutunu yazıyoruz.

Eklentileri Devre Dışı Bırakın ve Tarayıcıyı Sıfırlayın

Ekran hala kararıyorsa, Chrome’u varsayılan durumuna getirin. Sıfırladığınızda, tüm uzantıları kaldıracak ve her şeyi yepyeni durumuna geri gelecektir.

Chrome Siyah Ekran Sorunu Google Chrome web mağazasında yer alan uzantılar, üçüncü taraf uzantılardır. Google Chrome web mağazasında yer alan uzantılar üçüncü taraf uzantılar olduğundan ve Google tarafından geliştirilmediğinden dolayı Google Chrome’un güncellemeleri ile bazen gerçek bir biçimde çalışmayabilir.

Google destek biriminden bu yazı hakkında daha geniş bilgiye ulaşmak için Chrome siyah ekran sorunu yazısına bakabilirsiniz.

Siyah ekran sıkıntısının uzantılardan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek istiyorsanız tüm uzantıları devre dışı bırakmalısınız. Siyah ekran sorunu düzelirse uzantılardan biri sorunludur. Sorunun hangi uzantıdan kaynaklandığını öğrenene kadar uzantılarını teker teker aktifleştirin.

Chrome Siyah Ekran Sorunu

Chrome Siyah Ekran Sorunu Kontrol

Chrome Siyah Ekran Sorunu bu süreç sonrasında aşağıdan birinci olarak uygula daha sonra kaydet diyerek sürecimizin kayıt altına alınmasını sağlıyoruz. Şayet daha evvel bu cins süreçler yapmadıysanız bir ikaz penceresi gelerek sizden yönetici müsaadesi isteyebilir. Gerekli müsaadeleri verdikten sonra ayarlarınızın başarılı bir halde kaydedildiğini görebilirsiniz.
Daha sonra tekrardan isterseniz Google Chrome’u tekrardan misyon çubuğuna ekleyebilirsiniz.
Bu süreci yapmanız ile bir arada Chrome Siyah Ekran Sorunu durumunu rahatlıkla ortadan kaldırabilirsiniz. Şayet siyah ekran sorunu hala devam ediyorsa;

Google Chrome’u tekrardan açarak adres satırına “chrome://flags/#enable-gpu-rasterization” komutunu yapıştırınız. Üstteki görselde gösterildiği üzere GPU Rasterization kısmını Disable yaparak tarayıcıyı yine başlatınız. Bu iki tahlil metodunun uygulanması ile Chrome Siyah Ekran Meselesine kesin bir halde tahlil üretebileceğimizi belirtmek isteriz. Şayet hala bir sorun yaşıyorsanız bizlere yorum alanı üzerinden ulaşarak alternatif tahliller isteyebilirsiniz

4 Comments

4 Comments

 1. Mehmet ata

  Mart 17, 2021 at 12:00 am

  Siyah ekran sorunu ile sabahtan beri uğraşıyorum teşekkür ederim. İşlemleri uyguladım ve sorun çözüldü şimdilik.

  • Batuhan Üstün

   Mart 17, 2021 at 12:03 am

   İşinize yaradığına sevindim 🙂 Kolay gelsin..

 2. Suat

  Mart 17, 2021 at 12:01 am

  Hocam siyah ekran sorununu bende yaşıyorum daha önceden yaptığımda olmuştu. Galiba şuan yapamadım..

  • Batuhan Üstün

   Mart 17, 2021 at 12:04 am

   Chrome tarayıcınız için varolan eklentileri devre dışı bırakıp, tarayıcıyı resetlemeyi deneyin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler