Connect with us

Teknoloji

Çip krizi Network’ü etkileyecek mi?

Çip krizi Network'ü etkileyecek mi?

Tüm dünyayı etkileyen Kovid salgınının sıhhat dışında yansımaları, tesirleri de oluyor. Bunlardan biri de yonga imalinin arzı karşılayamaz hale gelmesi. Salgının yarattığı yeni çalışma ve eğitim biçimi, 5G telefonlara geçiş gibi unsurlar bilgisayar, 5G telefon, ağ mahsulleri olmak üzere bazı mahsullere arzı mucizevi artırdı. Bu yoğun arza salgın sebebiyle yapım, lojistik, dağıtım şartlarının uzaması da ilave edilince yonga yapımı, çoğalan arza yetişemez oldu. Bunun neticesinde bilgisayar, otomotiv,  uslu telefon özellikle 5G telefon gibi sektörler bu meseleden etkilenmeye başladı.

Kovid salgını sebebiyle arzın çoğaldığı sektörlerin başında gelen network ağ sektörü, küresel yonga krizinden etkileniyor mu? Dünyanın en büyük network mahsulleri üreticisi olan TP-Link’in Ülke Müdürü Ryan Yang, yonga krizinin network sektörüne tesirlerini ve Türkiye pazarına yansımalarını açıkladı.

Konuttan çalışma, uzaktan eğitim, 4G’den 5G’ye geçiş gibi olguların başta bilgisayar, telefon ve ağ mahsulleri gibi mahsullere arzı çok ciddi oranda artırmasıyla patlak veren küresel yonga krizinin, içinde yonga yer alan tüm mahsulleri ve bu mahsulleri üreten sektörleri etkilediğini belirten Yang, “Dünyada beş yonga üreticisi var ve bunların yapım kapasiteleri muhakkak ve bu kapasiteyi kısa vadede artırmak muhtemel değil. Bu sebeple network sektörü de dahil mahsullerinde yonga kullanan tüm sektörlere yansıyan bir mesele yaşanıyor. Kimi sektör ve/veya firmalar yonga temininde mesele yaşıyor. Mahsul temin edilse dahi maliyetler arkasıydı ve çoğalmaya devam ediyor,” diyor. Yonga ya da cipset maliyetlerinde kriz başından bu yana yüzde 15-30 arası çoğalış olduğunu açıklayan Yang, bu maliyet çoğalışının yonga kullanan sektörlere ve mahsullere de yansıdığını belirtiyor.

“Çipset stoğumuzu artırdık”

TP-Link’in çok büyük üretici olması sebebiyle yonga tedariğinde çok ciddi bir mesele yaşamadığını ve önümüzdeki yarıyıl da daha az etkilenmek için tüm tasarılamaları yaptıklarını vurgulayan Yang, “TP-Link mahsul idareyicileri, yonga üreticileriyle kesintisiz iletişim halindeler ve tasarılamalarını daha uzun vadeli olarak yapıp üreticilerle paylaşıyorlar. Daha evvelden üçer aylık yapılan yapım tasarıları, artık altı aylık, hatta senelik yapılıyor. Bu sayede altı-oniki ay sonra üretilecek mahsuller için gereken yonga lüzumumuzu üreticilere bildiriyoruz. Her ay ve her çeyrek yarıyıl bu varsayımlarımızı gözden geçirip, bilgi paylaşımına devam ediyoruz ve daha erken yarıyılda cipsetleri temin ediyoruz. Kriz evveli yarıyıla göre chipset stoğumuzu da çoğaldırdık; daha fazla stokla çalışıyoruz” diyor.

Bu sayede yonga temininde ehemmiyetli bir mesele yaşamadıklarını ifade eden Yang, özellikle arz yoğun mahsullerin imaline daha fazla odaklandıklarını belirtiyor. Konuttan çalışma/uzaktan eğitim sebebiyle Wi-Fi ulaşım ve kapsama çözümlerine arzın çok ciddi çoğaldığını söyleyen Yang, “Erim genişleticiler, Mesh ağ mahsulleri, yönlendiriciler router, adaptörler gibi mahsullerde kasvet yaşamadık ve yaşamayacağız. Zira bu mahsul gruplarına öncelik veriyoruz. Kullanıcıları mağdur etmemek üzere tasarılama ve yapım yapıyoruz” diyor.

Network mahsullerinde maliyet çoğalışı olacak mı?

Küresel yonga krizinin 2022 seneyi sonuna kadar devam edeceğini öngördüklerini belirten Yang, “Network, PC, uslu telefon, IoT makineyi gibi mahsullere arz hala yüksek seviyelerde. Özellikle 5G’ye geçiş süratlendikçe, 5G kullanan ülke rakamı arzı da direnerek çoğalıyor. Bunlara bir de yonga imalinde son derece ehemmiyetli bir rolü olan su kasveti, kuraklık meseleyi de ilave edilince ne yazık ki bu süreç uzayacak” diyor.

Arzın direnerek çoğalması, buna rağmen imalinin çoğalan arza yetişememesi, yonga maliyetlerini ciddi oranda artırdı ve kriz devam ettikçe bu çoğalış da sürecek. Yonga maliyetlerindeki çoğalıştan network sektörünün de değişik sektörler gibi etkilendiğini söyleyen Yang, “TP-Link olarak bugüne değin harcayıcılara muhtemel olduğunca bu çoğalışı yansıtmamaya ya da en az oranda yansıtmaya çalıştık. Ama kriz devam ediyor ve yonga maliyetleri kesintisiz çoğalıyor. Bunun neticesinde -her marka network mahsulünde- önümüzdeki yarıyıl maliyet çoğalışı kaçınılmaz olacak” diyor.

TP-Link’in bu maliyet çoğalışında da büyük üretici olmasının avantajını kullanıcılara sunmak üzere çalışmalarını sürdürdüğünü vurgulayan Yang, “Tüm dünyada network mahsullerinin maliyetleri çoğalıyor ve her marka etkileniyor. Türkiye’de de çoğalıyor ve çoğalmaya devam edecek ne yazık ki! Ama TP-Link olarak bu çoğalışı en az seviyede yakalıyoruz. Daha büyük bir kriz oluşmazsa maliyet çoğalışını düşük seviyelerde yakalamaya mücadele edeceğiz” diyor.

“Biz büyük üreticiyiz, büyük markayız. Bu büyüklüğümüzü böyle kriz anlarında göstermek zorundayız” diyen Yang, bugüne değin mahsul temininde kullanıcılara mesele yaşatmadıklarını; salgının en güçlü günlerinde, arzın birden direnerek çoğaldığı zamanlarda süratlice mahsulleri getirip satışa sunduklarını, kullanıcıları mağdur etmediklerini vurgulayarak “Kaçınılmaz olan bu maliyet çoğalışında da –koşullar elverdiğince- kullanıcıyı koruyan marka olacağız” diyor.

Çip krizi Network’ü etkileyecek mi? sizlere teknolojimuhbiri.com ile özel olarak hazırlanmıştır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler