Connect with us

Teknoloji

Cloudflare Neden Kullanılır? – Neden Tercih Ediliyor?

Cloudflare Neden Kullanılır

Cloudflare Neden Kullanılır? Websitesi açmak çok kolay görünse de işletmesi oldukça emek ve bilgi isteyen bir iştir. Zira kontrol ve takip edilmesi gereken bir çok noktası vardır. Cloudflare ise yarar mı? Bunlar arasında sitenizin güvenliğinden tutun da, alan adı yönlendirmesine kadar geniş bir başlık skalası bulunur. Geçtiğimiz yıllarda internet sitelerini işletebilmek için bu kadar kompleks bir yapı bulunmamaktaydı. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte, açık kaynak kodu kullanımı artarak, portal yönetimi tamamen profesyonel kurum ve kişiler tarafından sağlanmaya başladı. Bu sebeple site yöneticilerinin çok yoğun kullandığı Cloudflare sistemi hakkında bilgi sahibi olmanız, işinizi oldukça rahatlatacaktır. Bu yazımızda size “Cloudflare Neden Kullanılır? Websiteler Neden Cloudflare Tercih Ediyor? Cloudflare İşe Yarar Mı?” konuları hakkında bilgi vereceğiz. İlk sorumuzu cevaplayarak başlayalım isterseniz.

Cloudflare Neden Kullanılır?

Yukarıda giriş yaparken “Cloudflare Neden Kullanılır?” sorusuna basitçe cevap vermiştik. Biraz daha derinlere inmek gerekirse, bunu websitesini açma sebebinizde bulabilirsiniz. Kimi siteler satış yapmak, kimileri profesyonel hizmetlerini tanıtmak, kimileri de takipçilerine bilgi vermek amacı ile açılır. Elbette çok daha farklı sebepler ile açılan siteler bulunuyor ancak hepsinin ana ihtiyaçlarının benzer olduğunu biliyoruz. Bunlar arasında güvenlikten, erişime kadar birçok alan bulunuyor. Cloudflare Neden Kullanılır? Cloudflare’in bu alanlarda sağladığı oldukça önemli eklentileri bulunuyor. Ancak hepsinden önemlisi, sitelerin çoğunluklu trafiğini Google’den sağladığını bildiğimiz için, ona yönelik ihtiyaçları bilmemiz lazım.

Google, öne çıkartacağı sitelerin, teknik tarafta da güçlü olmasını istiyor. Güvenlik, hız, erişilebilirlik bunlar arasında en önemli olanları. Cloudflare bunların hepsi için destek veriyor.

Cloudflare nedir? Sunduğu Faydalar Nelerdir?

Basit bir anlatım ile Cloudflare, SQL enjeksiyonu ve kimlik hırsızlığı gibi tehditlere karşı koruma sağlayan ücretsiz bir CDN ürünüdür. İçeriğinde barındırdığı servisler ile, kullanıcı ve site ziyaretçilerine internette rahat gezinebilme şansı tanıyan bir sistemdir. Sunduğu önemli hizmerlerden bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

Site Hızı

Dünya çapında bulunan çoklu veri merkezlerini kullanarak, sitelerin performansını iyileştirir, bu sayede de yükleme sürelerini kısaltır. Site ziyaretçisini, fiziksel olarak en yakın sunucusuna yönlendirirerek, web sitenizin daha hızlı açılmasını sağlar.

Güvenlik

Yukarıda bahsettiğimiz bir diğer özellik olan güvenlik konusunda altyapınıza destek olur. Siteniz, arama ya da özel geliştirilmiş botlar tarafından taranması sırasında, spam ve kötü amaçlı yazılımları sitenize yüklenebilir. Cloudflare sayesinde, ziyaretçileriniz siteniz ön belleğini gördüğünden, şüpheli içerikler engellenebilir. Bu da sizi kötü amaçlı virüslerden, istenmeyen postalardan ve zararlı trafik akışından korur.

Erişilebilirlik

Bahsettiğimiz bir diğer madde olan erişilebilirlik de Cloudflare’in sunduğu önemli hizmetlerden biri. Her ne kadar hosting firmaları %99 uptime (sitenize erişim süresi) garantisi verse de, pratikte sorunlar yaşanabiliyor. Cloudflare, siteniz ile sürekli iletişim içinde olduğu için, sunucuya erişim sorunu olduğu anda kendi altyapısında tuttuğu sayfalarınızı, ziyaretçilerinize sunar. Bu sayede sitenizin uptime süresi de artmakta, ziyaretçilerinizi etkilenmeden gezmesini sağlamaktadır. Bu sayede, Google’ın en sevdiği özellikleriden biri olan erişilebilirlik için desteklenmektedir.

Websiteler Neden Cloudflare Tercih Ediyor?

Bir web sitesinin bütünlüğünü yönetmek için gerekli olan işleri düşündüğünüzde, bunu tek bir noktadan yapabilmek oldukça kulağa hoş geliyor. Bu sadece sizin değil, tüm webmaster’ları da mutlu eden hususlardan biri olduğu için, platformun tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden biri oluyor. Ancak daha da önemlisi, tüm bu sistemin ücretsiz olması. Bu hizmetleri kullanabilmeniz için tek yapmanız gereken, alan adınızı aldığınız yerden yönlendirmek ve ardından da Cloudflare’in ayarlarını gerçekleştirmek.

Özel Ad Sunucusu ekleme adımları:

  1. Cloudflare kontrol panelinde oturum açın.
  2. Güncellemek istediğiniz web sitesinin seçildiğinden emin olun.
  3. DNS uygulamasını tıklayın.
  4. Özel Ad Sunucuları’na gidin.
  5. Özel Ad Sunucuları Ekle’yi tıklayın ve ad sunucusu ana bilgisayar adlarını girin. (ör. ns1, ns2, ns3).
  6. Cloudflare, ad sunucularınıza IPv4 ve IPv6 atayacaktır.
  7. Özel Ad Sunucularını ve IP adreslerini, alan adı kayıt kuruluşunuzun DNS’ine yapıştırıcı (A veya AAAA) kayıtları olarak ekleyin.

Yukarıda saydığımız özelliklerin yanında size sunduğu metrikler de oldukça iş görüyor. Sitenizin harcadığı veri miktarından, aldığı ziyaretçi rakamına kadar görebiliyorsunuz.

Cloudflare Neden Kullanılır? - Websiteler Neden Cloudflare Tercih Ediyor? Cloudflare İse Yarar?

Cloudflare İşe Yarar Mı?

Tüm bu özellikleri göz önüne aldığımızda oldukça kullanışlı bir altyapısı bulunan CF, webmaster’ların tercih ettiği sistemlerden biri.

Peki Sistemin Sunacakları Bunlarla Sınırlı mı?

Kesinlikle değil. Cloudflare, ana modüllerinin kullanımını ücretsiz sunuyor olsa da, arka tarafta size verebileceği birçok eklenti ile farklı destekler daha bulunuyor. Eklentileri aracılığı ile bu sistemi çok daha geliştirebilir, daha yüksek performans ve güvenlik elde edebilirsiniz. Ayrıca video yayını için geliştirdikleri stream hizmeti sayesinde de sitenize videolarınızı yüklemeden, direkt Cloudflare üzerinden kendi oynatıcınız vasıtası ile yayın yapabiliyorsunuz.

Cloudflare’nin bir diğer etkileyici unsuru, bilgi seviyesi çok düşük site yöneticileri tarafından da rahatlıkla uyarlanabilirliğidir. Yeni başlayan web yöneticilerinin, site trafiğini takip etmek için Google Analytics kodunu yerleştirebilecek teknik bilgiye sahip olmadığını düşünelim. Tek yapmanız gereken Cloudflare’e gereken eklentiyi kurmak ve bilgileri Google Analytics’e göndermek. Bu, sitenizde Google Analytics koduğu eklemeyi unuttuğunuz sayfalar ile ilgili endişeleri ve kodu yerleştirdikten sonra oluşacak herhangi bir yavaşlama riskini ortadan kaldıracaktır.

Tüm bunların yanında ücretsiz hosting veren tüm firmalar da bu sistemi destekledikleri için, kullanımında herhangi bir problem yaşamazsınız.

Cloudflare Webmaster’lar Tarafından Neden Kullanılır?

Şimdi yeniden aynı soruyu kendinize sorun? Sanırım cevabınızı artık kendiniz de rahatlıkla verebilirsiniz. Kolay kurulumu ve sunduğu hizmetleri dolayısı ile tercih edilen CDN sistemini, kim neden kullanmak istemesin? İleri seviye bilgi sahibi olduğunuzda elbette farklı alternetifler de bulacaksınızdır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler