Connect with us

Teknoloji

Drone Nedir? – Nasıl Kullanılır? – Resmi Uçuş İzni Nedir?

Drone Nedir, Dronenin öncelikle kelime anlamını inceleyecek olursak İngilizceden Türkçeye çevirdiğimizde Uçan Göz anlamına gelmektedir. Drone Nedir  Eğer droneye bir tanım verecek olursak teknoloji çağında birçok kişi tarafından kolayca kullanabilen insansız hava araçları tanımının doğru bir tanım olacağını düşünüyoruz. Dronenin ilk ortaya çıkması savaşlarda askeri aletlerin kullanımı olarak ortaya çıkmıştır. Drone Nasıl Kullanılır Bir çok ülkede droneler askeri amaçlı savunma ve güvenlik sektörlerinde kullanılsa da, bunlardan birçoğunda askeri amaçların dışında daha çok sosyal ortamlarda, araştırmalarda, bir afet durumunda verilen hasarın tespitinde, bir yangın durumunda yangının ilerleyiş durumlarında gibi bir çok alanda droneler aktif olarak kullanılmaktadır. Eskiden askeri alanlarda büyük cihazlar üretilmekteyken artık daha küçük portatif ve hafif olarak drone cihazları üretilmektedir. Askeri alanda kullanılan droneler askeri alanda kullanılması nedeniyle askeri drone olarak bilinmektedir.  Bahsedilen küçük droneler ise sosyal ortamlarda kullanılmasıyla birlikte sosyal droneler olarak da bilinmektedir.

Teknoloji alanındaki diğer makalelerimizi okumak için buraya tıklayınız.,

Drone Nasıl Kullanılır?

Drone Nasıl Kullanılır droneleri uzaktan kontrol ederek kullanmak oldukça basit ve kullanışı kolaydır. Temel uçuş tekniklerine hakim olduğumuz takdirde çok kısa bir süre içerisinde droneyi havalandırabilmek, yönlendirebilmek veya ilerletebilmek mümkün olmaktadır. Drone Nasıl Kullanılır  özel olarak üretilmiş olan uzaktan kumandası ise kontrol edilebilen dronenin kullanım alanları oldukça geniştir. Kullanım alanlarına ilişkin detaylı bilgileri yukarıdaki anlatım kısmımızda anlatmıştık.

Emsallerine göre dronelerde bazen karmaşık bir yapı olduğu düşünülebilmektedir. Ancak kablosuz bir şekilde ve sağlıklı olarak çalışma sistemi olan droneler belirli frekanslar seviyesinde çalışmaktadır. Frekans sistemlerinde tercih edilen kumandalar, droneler ile şifreleme sistemiyle eşleşebilmekte ve böylece dronenin sadece kumandadan yönetilmesi sağlanabilmektedir. Drone ile kumanda arasında bir defaya mahsus eşleşme yapıldığı takdirde, sonraki kullanımlarda bir daha aynı işlemi yapmaya gerek kalmaksın otomatik olarak bağlantı sağlanabilmektedir. Bu şekilde de daha hızlı ve pratik bir kullanım hizmeti kullanıcıya sağlanabilmektedir.  Dronelerin kullanım yükseklik seviyeleri, menzilleri, marka ve modellerine göre farklılık gösterebilmektedir. Dronenizin güvenliği için kullanım kılavuzunda belirtilen hususlara dikkat edilmesi en doğrusudur.

Drone Resmi Uçuş İzni Nedir

Drone resmi uçuş izni nedir Eğer ki bir drone sahibiyseniz bu droneyi satın almış olmak bazen yeterli gelmemektedir. Şöyle ki belirli bir sınırın dışında olan dronelerde resmi uçuş izni alınmalıdır. Drone resmi uçuş izni bu işlem ise Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün yönetmeliği gereğince 500 gram üstü insansız hava aracı sahibi bireysel kişiler veya ticari şirketler web sitesi üzerinden insansız hava araçlarını kayıt altına almak zorundadırlar. İzinli uçuş yapmaları gereklidir. Resmi uçuş izni eğer ki dronenizi yeni aldıysanız ilk kaydınızı ilgili web sitesinden yaparak uçuş izninizi almayı unutmayınız. Aksi takdirde cezai işlemlerle karşılaşabilirsiniz.

Droneler ile ilgili wikipedia yazısını okumak için buraya tıklayınız.

Sosyal Drone Nedir

Sosyal Drone Nedir sorusunun cevabı olarak boyutları ergonomik boyutlarda üretilmiş, taşınması oldukça kolay, kullanımı pratik olan bir cihaz olması nedeniyle kullanımı bir hayli yaygınlaşmış bir üründür. Sosyal Drone kullanımının artmasıyla plajlar, konser alanları, mesire alanları,  özel doğa yürüyüş platformları veya benzeri birçok alanda drone pilotları görülmektedir. Bu durum kullanımın hayli yaygınlaştığını ve insanların özel çekimlere yöneldiklerini göstermektedir. Sosyal droneler bir diğer tanım ile havalanabilen ve çekim yapmaya yarayan insansız hava araçları olarak bilinmektedir. İki farklı Sosyal Drone tipi bulunmaktadır. Bir tanesi Wİ-Fİ teknolojisi ile çalışmaktadır. Diğeri ise uzaktan kumandayla kontrol edilecek şekilde tasarlanmıştır. Uzaktan kumanda ile çalışan Drone belli bir mesafeye çıkıp şarjı bulunduğu sürece havada çekim yapabilmektedir.

Sosyal Drone Nedir bilinen en iyi drone markaları olarak ARDrone ve DJIPhantom markaları bulunmaktadır. Reklamcılıktan ticari alana kadar birçok farklı şirket tarafından aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Bunun haricinde rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir cihaz olduğu için hobi olarak da çekim yapmak için temin edebilinilmektedir. Profesyonel kameraların dışında çekim yapılması ve görüntü alınması zor yerlerde yapılması gereken çekimler droneler ile çok rahat ve oldukça kolay bir şekilde çekilmektedir. Bazı drone markaları 6 metre yüksekliğe kadar sabit uçuş modunda uçabilmektedir. Aynı zamanda 50 metre yüksekliğe kadar çıkabilmektedirler. Bu yükselebilme özelliği sayesinde yukarıdan veya kuş bakışı çekim ve görüntü kaydı yapılması droneler ile çok rahat bir şekilde oluşturulabilmektedir.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler