Teknoloji

Drone Uçurmak Yasak Mı? – İzinsiz Drone Uçurma Cezası Nedir?

Drone Uçurmak Yasak Mı? – İzinsiz Drone Uçurma Cezası Nedir?

Drone kelimesi İngilizce bir terim olarak “ erkek arı “ anlamına gelmektedir. Ancak günümüzde “insansız hava aracı” olarak nitelendirilmektedir. Tarihe baktığımızda ise genel olarak askeri emeller için kullanılmakta olan dron, günümüzde herkes tarafından kullanılabilmektedir. Bizlerde siz değerli araştıran ve okumayı seven ziyaretçilerimize bu yazı içeriğimizde drone ile alakalı olarak merak edilen bazı soruların cevabını vermeye çalışacağız. Drone uçurmak yasak mı?

Drone Uçurmak Yasak Mı?

Drone uçurmak günümüzde her ne kadar serbest olsa dahi bu serbestlik durumu her bölge ve yer için geçerli değildir. Şayet bir kişinin özel mülkiyetine şahsi dronunuz ile girecek olursanız hukuki anlamda para cezasına ya da başka yaptırımlara çarptırılabilirsiniz. Dron kullanımını kendi şahsi bölgenizde veya uygun başka bölgelerde yapacaksınız herhangi bir problem ile karşılaşmazsınız. Ancak yine de kişisel dronunuzu uçurmadan evvel bunun ile alakalı olarak izin almanız sizin yararınıza alacaktır.

drone uçurmak yasak mı

Drone Kullanma Şartları Nelerdir?

Bilindiği üzere Drone kullanımı, yani diğer ismi ile insansız hava aracı kullanımı dünya genelinde yaygın olduğu gibi ülkemiz Türkiye genelinde de giderek yaygınlaşmaya başlamıştır. Drone kullanımının yaygınlaşmasına paralellik gösteren problemlerin neler olduğuna gelin her birlikte bakalım.  İnsan gücü kullanılmadan uçurulan hava araçları son zamanlarda bir tür teknolojik oyuncak haline gelmiştir. Hele ki kameraya sahip olan Drone cihazları, normal Drone cihazlarına nazaran daha çok rağbet görmektedir. Lakin bu alakanın giderek yaygınlaşması sonucunda da bazı problemler ortaya çıkmıştır. Her insanın istediği rahat bir şekilde Dronelerini kendi kafalarına göre istediği her yerde uçurabilmek. Ancak bu durum böyle değildir. Droneler güvenlik olayını ihlal edecek (örneğin, havaalanı gibi bölgeler) bölgelerde kullanılması durumunda uçakların ya da başka diğer vasıtaların kazaların mahal vermektedir. Bu sebepten dolayı da dronlar faydalı olduğu gibi başka insanlara da korkular yaşatabilmektedir. Bu tarz problemlerin üstesinden gelebilmek amacı ile yetkililerde bazı uygulamaları ve önlemleri çıkarmak zorunda kalmıştır.

Drone Nedir? – Nasıl Kullanılır? – Resmi Uçuş İzni Nedir?

Drone uçurmanın şartlarını SGHM, yani Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü belirlemektedir. Şayet bir Drone aracına sahipseniz 500 gram ve üzeri ağırlığa sahip olan Drone cihazların için kesinlikle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne ( SGHM ) kaydını yaptırmalısınız. Sistem üzerinde 500 gram ile 4 kg, 4 kg ile 25 kg, 25 kg ile 150 kg üzeri olmak şartı ile 4 farklı kategoriye ayrılmıştır. Sizin kullanmış olduğunuz Drone cihazınızın kalkma ağırlık cinsine göre bu kategorilerden herhangi birisine kaydını yaptırmanız gerekmektedir. Kayıt sistemini ise internet ortamından kullanabilirsiniz. Detaylı bilgileri ise SGHM’nin kendi resmi web sitesinden öğrenebilirsiniz.

Ancak Drone cihazınızı sadece kayıt olayı ile rahatça kullanamazsınız Bazı özel durumlar ya da bölgeler için kesinlikle bir izin olayı bulunmaktadır. İzinsiz bir biçimde yapılacak olan Drone cihazı uçurtmanın cezaları da bulunmaktadır.

İzinsiz Drone Uçurmanın Cezası Nedir?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün ( SGHM ) havacılık olayını düzene sokmak amacı ile alınmış olan karar sonucunda, izinsiz bir biçimde Drone cihazı kullanımının 1586 Türk Lirası ila 31 bin 905 Türk Lirası arasında idari para cezası bulunmaktadır. SGHM’nin belirlemiş olduğu bu kararı ise “ 2920 Sayılı Sivil ve Havacılık Kanunu “na göre verilecek olan idari para cezası ile ilişkili olarak bildirilen tebliğ Resmi Gazete vasıtası ile yayımlanmış ve yürürlüğe alınmıştır. Bu sebepten ötürü de kesinlikle kişisel drone cihazınızı uçurup, kullanmadan evvel gerekli kayıtları yaptırıp, uçuş yapacağınız her bölge için öncesinde izin almanız gerekmektedir. Aksi durumda sizi üzecek maddi yaptırımlar ile karşılaşmanız olağandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu