Connect with us

Teknoloji

Dünyaya en yakın kara delik

Dünyaya en yakın kara delik

Astronomlar, Dünyaya en yakın kara deliği bulduklarını açıkladı. Onaylandığı taktirde bu aynı zamanda öğrenilen en minik kara delikler arasında yer alacak. Bu kozmik nesne, Monoceros takımyıldızındaki kızıl dev V723 Mon yıldızının yanında yer alıyor. Çok ender olduğundan dolayı astronomlar bulunan bu yeni kara deliği “Tekboynuz” olarak adlandırdı.  

Tekboynuz’un kütlesinin Güneş’in takribî üç katı olduğu düşünülüyor. Bu büyüklük, kara delik standartlarına göre oldukça düşük. Güneş Sistemi’nden yalnızca 1.500 ışık seneyi uzakta yer alıyor, başka bir deyişle Samanyolu’nun içinde kalıyor.

Bulunan kara deliğin yoldaş yıldızı vahşice aynı kütleye sahip ancak bu ikili, Cygnus X-1 gibi kara delik – yıldız ikililerinde görülen eforlu etkileşime sahip değiller. Kara delikler yanlarındaki yıldızdan malzeme çalar ve bunu yaparken X-ışını salarlar. Analistler, V723 Mon’u bir şeyin sürükleyip biçimini etkilediğini görebiliyor ve bu tesirin kara delik tarafından hakikatleştirildiğini düşünüyor.

Tekboynuz kara deliğinin bulguyu, “düşük kütle aralığı” olarak adlandırılan bölgede bulunduğu için ehemmiyetli. Fizik kavrayışımıza göre, süpernovalar sonrası ortaya çıkan kara deliklerin belli bir mümkün kütle aralığı bulunuyor. Astronomlar, kara deliklerin bu kadar minik ebatlı olamayacağını düşünüyordu, ancak bu bulgu, gerçeğinde olabileceklerini gösterdi.  

Dünyaya en yakın kara delik sizlere teknolojimuhbiri.com ile özel olarak hazırlanmıştır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler