Connect with us

Teknoloji

Dünya’yı 12.000 yıldır “bozuyoruz”

Dünya'yı 12.000 yıldır "bozuyoruz"

Yeni bir beynelmilel araştırmanın neticelerine göre, Antarktika dışında Dünya üzerinde kara kütlesinin büyük bir kısmı bundan 12.000 sene evveline kadar uzanan bir vakit süresince insanlar tarafından ele geçirilmiş ve değiştirilmiş. Bu belirti, seyyarenin büyük bir kısmının Sanayi Devrimine kadar insanlar tarafından değilmemiş olduğuna müteveccih eskiki varsayımlarla büyük bir paradoks içerisinde. Ancak erken Antroposen başkalaşımları, yakın zamanlarda yaşanan komple tahriplerin aksine ekosistemleri sürdürülebilir bir biçimde değiştirmekteydi. Bu belirtiler de en iyi etraf yönetimi şekilleri hakkında fikrimizi değiştirebilir.

Tarihsel küresel kara kullanımı rekonstrüksiyonları genellikle seyyareyi bundan 500 sene evveline kadar neredeyse insan hayatı olmayan bir biçimde açıklamaktaydı. Ancak altı ülkedeki on enstitüden bilim insanlarının arasında yapılan bir işbirliği, gidişatın bütün olarak böyle olmadığını ortaya koydu. Maryland Üniversitesi’nden Profesör Erle Ellis‘in söylediğine göre “araştırma ‘değilmemiş’, ‘kaba’ ve ‘natürel’ olarak belirlenen çoğu alanın gerçeğinde uzun insan hayatı ve kullanımı geçmişi olduğunu gösteriyor.”

Yoğun tarım evvelinde insan tesiri mevsimsel yakma, genel avlanma ve tohumların dağıtımı gibi çalışmalarla dağılmaktaydı. Ellis’in belirttiği üzere bu çalışmanın neticeleri, Dünya’nın esastan sallayıcı yeni bir mesele ile karşı karşıya olduğu görüşünü yalanlamıyor. Ancak belirtilene göre seyyare üzerindeki insan hayatının büyük bir kısmı yaşadıkları alanın natürel biyo-spektrumunu ya gözetmiş ya da biyo-spektrumu, üretkenliği ve dayanımı çoğaldırmış gidişatta.

Geçtiğimiz ay seyyaremizin %97’sinin insan varlığından etkilendiğini bilmiştik. Ancak Ellis’in söylediğine göre bundan 12.000 sene evvel dahi karasal tabiatın neredeyse üç çeyreğine insanlar tarafından bir biçimde değilmişti.

Ellis ve öbürlerinin yorumu, Proceedings of the National Academy of Sciences üzerinde yayımlandı.

Max Planck Institute for the Science of Human History’den Profesör Nicole Bolvin‘in söylediğine göre problem gerçeğinde insan kullanımı değil; problem, sanayileşmiş cemiyetlerin sürdürülemez uygulamalarla öne çıkan araziyi kullanma biçimleri.

Dünya’yı 12.000 yıldır “bozuyoruz” sizlere teknolojimuhbiri.com ile özel olarak hazırlanmıştır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler