Connect with us

Teknoloji

Einstein’a sorun, cevap versin

Einstein'a sorun, cevap versin

Suni aklın geldiği noktayı gösteren, etkileyici ve ürpertici sayılabilecek bir misal sayesinde artık teorik fizikçi Albert Einstein‘ın hayranları kendisi ile görüşebilecek. Sentetik medya, ses kopyalama ve ses tertip etme işletmesi Aflorithmic ve dijital insan uzmanları UneeQ tarafından bir araya getirilen teknoloji, şöhretli bilim adamı ile internet üzerinde sohbet etmeyi muhtemel kılıyor.

Albert Einstein’ın Fizik dalında Nobel Mükâfatı almasının 100’üncü senesini kutlamak ve büyük fizikçi hakkında daha fazla bilginin bilinmesini sağlayacak daha etkileşimli bir çözüm bulma emeliyle yola çıkan ikili, şöhretli dehanın nasihatler verebildiği etkileşimli bir sohbet AI’si üzerinde çalışmaya başladı. Fikir, Einstein veya fikirleri hakkında rastgele bir suale hemen yanıt verebilecek bir şey oluşturmaktı.

Reelinde bu, Uneeq’in sualleri yanıtlaması için oluşturduğu ilk dijital insan değil. Sophie ismi verilen AI de Digital Einstein internet sitesinde yer alıyor. Geliştiriciler, dijital formatlarını yaygın olarak tanınan, aklı ile şöhretli ve insanların bilim ve teknoloji suallerini sormak için coşku dinleyecekleri bir ad ile test etmek istedi.

Bu hakikatlikten esin alan avatarı yaratmak için teknoloji mevcut olsa da, ehemmiyetli bir mesele varlığını gözetmekteydi: Einstein’ın sesinin nasıl olduğunu nereden öğreniyoruz? Aflorithmic’in Dijital Einstein hakkında yayınladığı basın açıklamasına göre “Yanıt: çoğu insan öğrenmiyor ve muhtemelen önemsemeyecek. Onların önem vereceklerin Dijital Einstein’ı basit bir biçimde kavrayabilmek ve Einstein ile etkileşimde gibi sezebilmek.”

Tarihi kayıtlarla çalışan takım, Einstein’ın ağır bir Alman şivesine ve tiz bir sese sahip olduğunu ve sözcüklerini usulca ve bir dosta konuşur gibi söylediğini tanımladı. Düşük nitelikli kayıtlarla çalışamayan takım kayıtlarda şive genellikle internet üzerinde anlaşılamayacak kadar ağır dinleniyordu basmakalıp ses kopyalama usullerini kullanamadı.

Burada da sinema alanından esin aldılar ve bunun yerine Einsten için, konuşmasının kilit özelliklerini barındıran bir kişilik hazırladılar. Netice olarak ortaya, Alman şivesine sahip, soğukkanlı bir biçimde İngilizce konuşan bir Einstein çıktı.

Aşılması gereken son güçlük ise Dijital Einstein’ın reel bir şahıs ile konuşulduğu hissini verebilmesi için tepki zamanının eksiltilmesiydi. Bu da konuşmacı ne sorarsa sorsun neredeyse reel zamanlı bir biçimde bu suali işleyebilecek ve “Einstein sesi” ile yanıtlayabilecek bir sistem geliştirmek anlamına geliyordu. Uzun uğraşlar neticesinde takım, tepki zamanını 12 saniyeden 3 saniyenin altına indirmeyi muvaffak oldu.

Siz de Einstein’a sualler sormak ya da onunla sohbet etmek istiyorsanız, Dijital Einstein’a buradan erişebilirsiniz…

Einstein’a sorun, cevap versin sizlere teknolojimuhbiri.com ile özel olarak hazırlanmıştır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler