Teknoloji

Ekran Kartı Öğrenme – Bilgisayar Ekran Kartı Öğrenme

Ekran kartı öğrenme, Günümüzde gelişen program ve oyunlar sayesinde bilgisayarın donanım bileşen lüzum gereksinimleri çoğalmaktadır. Ekran kartı öğrenme Günümüzde en kolay olarak düşünecek olur isek dahi bir 4K çözünürlüğünde video izlemeye kalkıştığımda videoda takılmalar, donma gibi sorunlar yaşamaktayız. Bunun için ise bilgisayarımızda ekipman olarak ekran kartının güncelliği ve işlevselliği ehemmiyetlidir.

Ekran kartı öğrenme konusunda bilgisayarınızda ki ekran kartını merak ediyor iseniz ise aslına bakılırsa çok kolay bir biçimde görüntüleme işlemini reelleştirmeniz muhtemel. Ekran kartım ne gibi sualleri sormak yerine isterseniz bilgisayarınızın kasasını açıp içine bir göz dolaştırabilir, isterseniz de işletim sistemimiz üzerinden yada bios menüsü üzerinden ekran kartımın marka ve modeli ne gibi suallere yanıt tespit edebiliriz.

Bilgisayarın Ekran Kartını Bulma

Ekran kartı öğrenme mevzuda ise ister Windows 7 ister Windows 10 ekran kartı öğrenme işlemini yapacak olun değişen hiç bir şey yoktur. Windows ‘un versiyonları arasında ekran kartınıza dair bilgileri göstermek için kullanılan tüm usuller aynıdır. Sizde ekran kartınız hakkında ayrıntılı bilgiye erişmek istiyor iseniz yapmanız gereken işlem :

  • Bilgisayarınızdan “Başlat” menüsünü açın.
  • Başlat menüsünden “Çalıştır” yazıp bulun ve açın.
  • Çalıştır ‘a ise yazmanız gereken şey “dxdiag” yazmak olacaktır.
    Ardında “Enter” tuşuna basın.

Enter tuşuna basıldıktan sonrasında size tüm sürücülerin imzalı olup olmadığına dair bir sual soracaktır. Bu kısmı geçtikten sonrasında karşınıza bir pencere açılacak ve sizin bilgisayarınızda ki işlemciden, ekran kartı öğrenme ve ekran kartına kadar tüm ekipmanların listesine erişebileceğiniz alan bulunacaktır.

Pencere açıldıktan sonrasında ise pencerenin üst menülerinden “Ekran” butonuna tıkladıktan sonrasında ekran kartını bilme işlemini reelleştirebilirsiniz. Bunun içinde artık bilgisayarımızda ekipman bileşenlerinden biri olan ekran kartı hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olabilir, marka modelini, kaç gb olduğu gibi ayrıntılı bilgilere bu kısımdan erişebilirsiniz.

Sizlere bonus bilgi olarak sunmak istediğim öteki bir şey ise yukarıyada görsel olarak kullanmış olduğum fotoğrafta ise Nvida markasının 1995 senesinde piyasaya sürülen NV1 adlı ilk ekran kartıdır. Ayrıca DirectX gibi standartları evvelden getirir.

Bilgisayar Ekran Kartı Öğrenme

Ekran kartı öğrenme bilgisayarınızda kullanılan ekran kartının özelliklerini bilmek için bilgisayar üzerinden bir ekip ayarlara bakmak yeterlidir. Bilgisayar ekran kartı öğrenme için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz:

Öncelikle başlat menüsüne girin ve çalıştır diyerek devam edin.
Çalıştır ekranında aç kısmına Dxdiag yazın ve tamam deyin. Kısayol olarak ise Windows tuşu ile R tuşuna aynı anda basabilirsiniz. Şayet sizin bilgisayarınızda Dxdiag alanına giriş yapamazsanız sistem idareyiciniz müsaade et.

Ekran kartı öğrenme karşınıza DirectX tanı taşıtı çıkacaktır. Bu ekranın üst satırındaki alternatiflerden ekran yazan sekmeye tıklayın. Aşağıdaki resimde çift monitör kullandığım için 1 görüntüsü ve 2 görüntüsü yazıyor. Sizde Ekran yazacaktır.

Karşınıza ekran bilgilerinin yer aldığı kısım açılır. Burada cihaz ve sürücüler olmak üzere 2 kısım bakacaksınız. Şayet cihaz kısmında ekran kartı bak harici ekran kartı kullanıyor olabilirsiniz.
Cihaz kısmında ekran kartı modeli ve özellikleri yer almaktadır. Burada ekran kartının ismi, üretici, yonga cinsi, DAC cinsi toplam hafıza gibi özellikler gösterilecektir.

Ekran Kartı Modeli Öğrenme

Bazı makinelerde ekran kartı harici olarak kullanılıyor olabilir. Bu gidişatta yukarıyadaki usuller işinize afacan. Harici ekran kartı modeli öğrenme için genellikle uzman yardımı gerekir. Ancak bunu sınamadan evvel ekran kartı öğrenmek için programları sınayabilirsiniz. GPU-Z ile Ekran Kartı Modeli Öğrenme en sık kullanılan usuldür. AMD, NVDIA, ATI ve Intel ekran kartlarını bu program ile bilebilirsiniz. Uygulama ile ekran kartının BIOS ayarlarının yedeği kaydolunabilir. Ekran Kartı Modeli Öğrenme program sayesinde ekran kartı hafızayı, hafıza cinsi, ekran kartı yazılımının versiyonu, saat sürati ve sıcaklık gibi daha pek çok özellik erişilebilir olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu