Connect with us

Teknoloji

Popüler İşletim Sistemleri – Popüler 3 İşletim Sistemi!

Arkadaşlar merhaba bugün sizlerle beraber dünyanın en popüler işletim sistemleri hangileri ve bunların arasında nasıl bir rekabet ortamı oluşmuş gelin hep beraber bakalım

 

Dünya üzerinde teknoloji çok hızlı gelişmekte, insanlar yeni yeni ürünler çıkarmakta, özellikle de dev teknoloji şirketleri çağın biraz ilerisinde. bu dev şirketler ürünlere yaptıkları milyonlarca dolarlık yatırımları sadece insanlığın gelişmesi için yapmıyor.  Bu dev yatırımları aralarındaki rekabeti göstermek kimin daha üstün olduğunu açıklamak içinde kullanmaktalar, peki bu şirketler ve insanlar yatırımlarını nerelerde kullanıyorlar deseydik cevabınız ne olurdu?

Bu dev teknoloji şirketleri yatırımlarının büyük bir çoğunluğunu işletim sistemi dediğimiz ürünlere yaptırıyorlar şimdi bu sorunun yanıtını verdik ama bu yanıt bize başka bir soru çıkardı işletim sistemi nedir?

Dediğimiz soruyu gelin bunu da hemen açıklayalım. Arkadaşlar işletim sistemi nedir ne değildir çoğumuz hemen hemen biliyoruz ama ben size bir örnek ile açıklamak istiyorum.

İşletim Sistemi Seçerken Dikkat

Şöyle Düşünelim sizin cihazınızın bir işlemcisi var ve o işlemcinin İçerisinde bir özellik var. Mesela ne olsun o özellik bir resim açma özelliği olsun işte iletim sistemi dediğimiz Ürünler burada işin içerisine giriyor. İşletim sistemi o özelliği kullanmanızı sağlayan bir anahtar. Eğer ki işletim sistemi olmasa o özelliği kullanamazsınız, tabiki işletim sistemi sadece resim açmaya yaramıyor.

Günümüzde bulunan işletim sistemleri önceki 10 yıla nazaran aşırı derecede gelişmiştir. Hatta öyle gelişmiş ki bu işlerim sistemleri ile yeni bir işletim sistemi yapılmaktadır. Günümüzdeki işletim sistemlerinin atası ve ana çekirdeği olan linux’dan da biraz bilgi verelim.

 

Arkadaşlar Linux her işletim sisteminin olmazsa olmazlarındandır. Neden derseniz bende bildiğimi anlatayım, arkadaşlar bu Linux çok yönlü bir işletim sistemi nasıl desem bu işletim sistemi o kadar serbest ki hacker diye adlandırdığımız bilgisayar korsanların %90’ı bu işletim sistemini kullanmaktadır. Dediğim gibi çok rahat bir işletim sistemi yani her şeyi bu işletim sistemi ile kolaylıkla yapabilirsiniz. Gelelim biz asıl konumuza en çok hangi işletim sistemi kullanıyor ben 3 tane işletim sistemi söyleyeceğim  mobil cihazlar için olanı.

Popüler İşletim Sistemleri

Popüler İşletim Sistemleri

Mobil İşletim Sistemleri :

 

  • Android :

Amerikan merkezli dev teknoloji şirketi olan Google’ın 2009 yılında tanıttığı ve hala günümüzde büyük bir kitleye sahip olan işletim sistemi android listemizin en başında yer almaktdır. Mobil platformda ki ezici üstünlüğü o kadar fazla ki 2010’dan bu yana üretilen mobil cihazların %80’i android işletim sistemini kullanmakta.

 

  • İos (IPhone OS) :

Diğer adı ile iPhone OS hala günümüzde kullanılmakta gündeme ürünlerinin fiyatları ile gelen Apple ‘ait bir işletim sistemidir. İlk olarak 2007 yılında iPhone 1 ile tanıtılan ios günümüzde iPhone 11 ile hala kullanılmaktadır. Google kadar büyük bir işletim sistemi olmasa da günümüzde ciddi bir kesim hala ios tercih etmekte.

 

  • Java Mobile :

Kimsenin adını duymadığı bu işletim sistemi 2013’e kadar oldukça popüleri birçok dev şirket bu işletim sistemine güzel bir kılıf giydirecek piyasaya sunmaktadır. Java alt yapısı ile çalışan bu işletim sistemi Samsung, Nokia, Huawei gibi hala günümüzde büyük şirketler olanlar tarafından kullanılmıştı.

 

Arkadaşlar bugün sizlere gelmiş geçmiş en popüler işletim sistemleri olan iki tane işletim sisteminden bahsettim, bazıları hala kullanılsa bazıları kullanılmamaktadır Java Mobile işletim sistemi o zamanların en iyisi iken onu tahtın an eden Android ve ios şu anki dünyanın en iyileri ileride ne olacağını hiçbirimiz bilmiyoruz bakalım daha hangi işletim sistemleri çıkacak, o zamana kadar kendinize iyi bakın.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler