Connect with us

Teknoloji

Evimizdeki Teknoloji ve Riskleri Nedir? 

Evimizdeki Teknoloji ve Riskleri Nedir?

Evimizdeki Teknoloji ve Riskleri Nedir?  (Televizyonlar, Kombiler, Doğalgaz ve Klimalar…)

 

Evimizdeki teknoloji ve Riskleri Nedir ? Evimizdeki teknoloji ve riskleri şöyle açıklanabilir. Ülkemizde artık her evde Televizyon demirbaş konumuna gelmiş durumda ve her evde televizyon bulunmaktadır. Yine artan ihtiyaçlarla bir çok evde ise Doğalgaz sistemi, Kombi ve Klima bulunmaya, bulunmayan evlerde de hızla artmaya devam etmektedir. Artan ihtiyaçlarımız ile birlikte evlerimizdeki teknolojik ürünlerin sayısı da haliyle artmaktadır. Teknolojik alet sayısındaki bu artışın da yanında getirdiği bir takım maddi ve manevi riskleri bulunmaktadır.

Öncelikle bu aletlerin evimizde neden bulunduğunu konuşalım. Kısaca televizyon evlerimizde eğlenceli vakit geçirmeye, sağladığı internet desteği ile online olarak film veya taşınabilir disklerimizde bulunan video dosyalarını izlemeye fırsat sağlamaktadır. Kombi, evlerimizde doğalgaz sistemi ile birlikte kullanılmakta olan bir cihazdır ve evimizde genellikle sıcak su ihtiyacını karşılama görevini görmektedir. Klimalar yaz aylarında özellikle hava sıcaklıklarının yüksek santigratlarda olduğu yerlerde serinlemek için kullanılmakta olan, kısmen de bazı bölgelerde kış aylarında ısınma amacıyla kullanılan yapay sıcak veya soğuk hava üretmeye yarayan teknolojik alettir. Doğalgaz ise bu tanımladığımız üç üründen farklı olarak gözümüzle göremediğimiz ancak duyu organlarımızla varlığından haberdar olduğumuz, evlerimizde kış aylarında ısınma amacıyla ve sıcak su üretimi için suyun ısıtılması ile yemek yapımı için fırınlı ocağın ateşlenmesi amacıyla kullanılan bir ısı üretim enerjisidir. Ayrıca doğalgaz temiz enerji kaynağıdır.

 

Evimizdeki Teknoloji ve Riskleri Nedir? 

Televizyonun Riskleri Nelerdir ?

Televizyonun Riskleri Nelerdir ? Şöyle ki, Evimize satın almış olduğumuz son teknoloji Smart özellikli ve LED – LCD Teknolojisine sahip bir televizyonun memnun edemeyeceği neredeyse hiçbir kimse yoktur. Ancak hızına yetişilmeyecek şekilde gelişen televizyonlar artık içerisinde Smart özelliğinin yanına internet hizmetleri, android uygulama destekleri ve içerikleriyle birlikte hizmete sunulmaktadır. Bu durum da insanların veya çocuklarımızın televizyon başında daha fazla vakit geçirmesine neden olmaktadır. Hatta çocuklarımızın birer televizyon bağımlısı olmasına da sebep olduğuna ilişkin görülmüş psikolojik vakalar bulunmakta olduğu bilinmektedir. Tüm bunların yanı sıra artık çağın çocuklarının gelişim yapısında belirgin farklılıklar görülmektedir. Eskiden sokakta toz ve toprak ile büyüyen biz büyükler olarak çağın gelişimi karşısında teknoloji ile büyüyen çocuklara bir hayli üzülmekteyiz. Üzülmekle birlikte bu gelişime de ayak uydurulmadan da çocuklarımıza etkili olmakta zorlanmaktayız. Üzücü olan da budur ki çocuklarımız, geleceklerimiz, gençlerimiz zamanla birer teknoloji bağımlısı olma yolunda hızla ilerlemektedirler. Bunun yanı sıra biz büyükler olarak da internetten film izleme veya televizyon içerisinde gelen uygulamalar aracılığıyla çokça vakit geçirmek suretiyle zaman kaybımıza neden olabilmektedir.

Televizyonun zararları ile ilgili wiki makalesine ulaşmak için buraya tıklayınız.

Benzer teknoloji konulu yazılarımız için buraya tıklayabilirsiniz…

Kombilerin Riskleri Nelerdir ?

Kombilerin Riskleri şu şekilde açıklanabilir. Kombiler yukarıda bahsettiğimiz üzere evimizdeki sıcak su ihtiyacını karşılayan bir üründür. Kombilerdeki risk olarak görülebilecek şeyler şunladır. Örneğin kombinizde baca tepmesi, kombinin içerisinde doğalgaz yanması sonrasında oluşan duman nedeniyle dumanın dışarı atılamaması gibi bir durumla karşı karşıya gelebiliriz. Öncelikle bu durumla karşılaşmamak için kombinizin konumu ve bacasının uygun (sürekli olarak karşı rüzgar almayan ve sürekli olarak havadar – açık hava) yerden çıkışının sağlanması ve baca içerisinde olası duman birikmelerine karşın dikkatli olunması ve baca yoluyla dumanın atılmasının sağlanması için beklenilmesi uygundur.

Kombilerde alevin sönmesi, kış aylarında gaz donması ve gaz kaçağına da karşı da dikkatli olunmalıdır. Kombi yanıyorken yanma haznesinde herhangi bir sebeple alevin sönmesi sonucunda alev odasının gaz ile dolması mümkündür. Bu durumda kombinizin içi gaz ile dolacak ve olası bir ateşleme durumunda patlama meydana gelebilmesi muhtemeldir. Bu durumla karşılaşmamak için sıcak suyun kesildiğini veya sıcaklık derecesinin normalden fazla azaldığı hissedilirse hemen su kapatılmalı, doğalgaz akışı kesilmeli ve bir süre kombi içerisinde birikmesi muhtemel doğalgazın dışarıya tahliyesi sağlanana kadar kombinin olduğu yer havalandırılarak beklenilmesi uygundur. Keza bunun yanında kombi firmalarının gaz kaçağına karşı gerekli TSE standartlarına ilişkin her türlü önlemi aldıklarını da belirtmek gereklidir.

Doğalgazın Riskleri Nelerdir ?

Doğalgazın Riskleri yukarıda detaylı şekilde bahsettiğimiz üzere evlerimizde sıcak su üretimi, yemek yapımı ve fırınlı ocaklarda kullanımı ile genellikle kış aylarında ısınma için kullanılmaktadır. Doğalgazın riskleri ise kombinin risklerinde kısmen de değinmiş olduğumuz gibi herhangi bir gaz kaçağı meydana gelebilir. Yemek yapımı esnasında yemeğin fazlaca kaynaması neticesinde ocakta sönme ve içeriye kuru gaz salınımı meydana gelebilir. Bu durumda herhangi bir şekilde kesinlikle ateşleme yapılmamalı, bulunulan yer havalandırılmalı ve gaz akışı kesilmelidir. Doğalgaz kokusuz olması veya belirgin bir şekilde kokulu olmaması nedeniyle herhangi bir gaz kaçağında insanların bu durumu fark edebilmesi de zorlaşmaktadır.

Klimaların Riskleri Nelerdir ?

Klimaların Riskleri şu şekildedir. Klimalar soğutucu ve kısmen Ülkemizde bir takım bölgelerde kış aylarında ısıtıcı olarak kullanılsa da elbette bu teknoloji ürününün de hayatımızda bir takım olumsuz yansımaları ve riskleri vardır.

Bilindiği üzere klimalar ısıtmada da soğutmada da yapay hava oluşturularak kullanılmaktadır. Özellikle yaz aylarında soğutmada kullanıldığı zamanlarda sıcaktan bunalan insanların klimanın etkisini daha fazla artırması nedeniyle sıcak yerlerde serinlemeye çalışmaktadır.

 

Ancak bu serinlemenin dozunu kaçıranlar olduğu takdirde vücutlarında hantallık, boyun tutulması veya mide üşütmesi gibi rahatsızlıklar olabilecektir. Bunun yanı sıra Klimaların çalışma sistemi gereği dışarıdan aldığı havayı içeriye aktarması nedeniyle kimi zaman ve özellikle kış aylarında pis veya dumanlı havaları içeriye aktarabilmektedir. Bu durumda da kısmen de olsa kötü hava solumak zorunda kalabilmekteyiz. Bu durum ile karşı karşıya kaldığınız durumda klimanızı derhal durdurarak odanızı havalandırmanız durumunda kısa süre içerisinde normale dönecektir.

Görüldüğü üzere teknolojik ürünler hızla hayatımıza giriyor olsa da bunların insan sağlığı ve hayatı üzerindeki olumsuz etkilerini ve risklerini de değerlendirmek gereklidir. Bir ürün satın alımı sırasında sadece fiyatına değil, insan sağlığına ve hayatına olumsuz etkilerinin neler olduğu veya maddi – manevi herhangi bir zarar verebilme ihtimalinin bulunup bulunmadığı hususlarının da değerlendirilmesi yerinde olacaktır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler