Connect with us

Teknoloji

Google’dan YouTube’a yeni işlemci

Google'dan YouTube'a yeni işlemci

Şu anda Google’ın bilgi merkezlerinde binlerce harekâtçı 24 saat çalışıyor. Ve şimdi bu harekâtçılara özel biri daha katıldı. Artık, YouTube’a bir video yolladığınızda bu video Argos harekâtçısı ile işlenecek ve Dünya’nın dört bir yanına dağıtılacak. Bu yeni teknolojinin avantajı, 4K video harekâta müddetini günlerden saatlere düşürmek. 

Google, Argos harekâtçısının ayrıntılarını ASPLOS Konferansında paylaştı ve bilgi merkezlerinin iç işleyişi hakkında bilgiler verdi. YouTube’un devasa altyapısını sorgulayan Google’ın mühendislikten mesul başkan yardımcısı Scott Silver, 2015 senesinde başlayarak takribî 100 Google mühendisinden oluşan bir takımın ilk jenerasyon operasyoncuları planladığını söyledi. Son aylarda Google, video sıkıştırmayı bir adım daha ileriye taşıyan Argos operasyoncularını düzeyli olarak kullanmaya başladı.

Video harekâta, YouTube için devasa bir vazife. YouTube’a her dakika, 500 saatlik video yükleniyor. Bu, Google’ın çok rakamda dönüştürme yapması gerektiği anlamına geliyor. Yüklenen her video değişik sıkıştırma şekillerine dönüştürülüyor ve değişik ekran ebatlarına uyarlanıyor. Bu da Argos operasyoncuları ile yapılıyor.

Google’dan YouTube’a yeni işlemci sizlere teknolojimuhbiri.com ile özel olarak hazırlanmıştır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler