Connect with us

Teknoloji

İBE’de “Gaming” eğitimi

İBE'de "Gaming" eğitimi

“Bilimi seç, ispata bak!” mottosuyla kurulan Bağlantı ve Şirket Bilimleri Enstitüsü İBE, geleceğin dünyasını aydınlatacak eğitim programlarına bir yenisini daha ilave etti. Bahçeşehir University Game Lab BUG işbirliğinde hazırlanan Tasarımdan İş Geliştirmeye “Gaming” eğitiminde reyin sektörünün tüm zindelerini, alanında uzman akademisyenler aracılığıyla katılımcılara aktaracak. Üst seviye idareyiciler ve pazarlama profesyonelleri başta olmak üzere sektöre yatırıma hazırlananlar ile iş geliştirme alanında çalışanları amaçlayan program, yeni galibiyet öykülerine esin yaratmaya odaklanıyor. Reyin sektöründe yer alan, geliştirdikleri oyunları daha iyi hale getirmek isteyen ya da bir yayıncı ile görüşmeye hazırlananlar için de rehber kaliteyi taşıyan eğitim programı, sektöre merak duyanlara da hitap ediyor.

Kapsamlı yol haritası sunacak

BUG’un alanında uzman akademisyenleri tarafından verilecek 8 haftalık eğitimi kapsayan program, reyin anlatı teknikleri, algılara hitap eden iyi bir oyunun ilkeleri, monetizasyon kurgusu, içerik ve tasarım geliştirme, yeni iş modelleri ve kazanç elde etme usulleri, yeni iş fırsatları gibi başlıklardan oluşuyor. Son senelerde yaptıkları zaferli uygulamalarla sektörün gelişimine liderlik eden Gram, Peak, Masomo ve Rollic gibi öyküleri de programda derinlikli olarak işlenecek. Mevzu başlıkları ve markaların galibiyet öykülerinden hareketle sektörün ekonomik sihrime potansiyeli ve iş fırsatlarını üzerinde durulacak. Bu doğrultusuyla da sektöre yatırım yapmaya hazırlanan idareyiciler açısından sektörün bağlantı ve yatırım süreçlerine ait kapsamlı bir yol haritası sunulacak.

Tasarımdan İş Geliştirmeye “Gaming” eğitim programının kazanımları

Reyin kültürü, tarihi gelişimi ve reyin sanayisine dair bilgi Rol yapma oyunlarının mekaniklerini anlamak Anlatının reyin dünyasında ne biçimde kullandığını ve oyunlara olan tesirlerini, çıktılarını kavramak Bir oyunun esasını kurgulama bilgi ve marifeti Oyunun idrak edilmesi, oyuncu tecrübeyi ve iyi bir tecrübe sunmanın ehemmiyetini görerek, gelecekte üretebilecekleri projelerde bu esas bilgileri kullanabilme Reyin ve oynamak kavramlarının birliktesi gelecek dahil olma, motivasyon ve cümbüş gibi esas kazanımları keşfetmek Yevmiye yaşam ve reyin ilişkisine değişik bir perspektif ile yanaşabilme İnsan algısı ile alakalı esas bilgileri kullanarak iş yaşamlarında özellikle tasarım süreçlerinde değişiklik yaratabilme Reyin tasarımı ve monetizasyon hakkında esas kavramlar, süreçlerin nasıl işlediği ve ileri kavramları anlama Değişik sektör idareyicilerine sektör hakkında kalıcı ve geniş bir perspektif oluşturma Türkiye’deki reyin işletmelerinin galibiyeti hakkında aydınlatıcı bilgiler edinme Sektörel hissedarlar arasındaki ilişkileri anlama Potansiyel bir teşebbüsçü, iş ortağı veya yatırımcı olarak hareket kabiliyeti kazanma Sık yapılan kusurları ve zaferli iş modellerinin çalışma şekillerini görme

Eğitmenler

Dr. Ertuğrul Süngü BUG

Ertuğrul Süngü 2008 senesinde LEVEL mecmuasında başladığı reyin yazarlığı ve editörlüğü kariyerini, CHIP Online ve PCNet gibi mecmualarda sürdürmüştür. 2015 senesinde Bilgi Üniversitesi Bağlantı Bilimleri Hekime programına girmiş ve “Türkiye’deki Reyin Altkültürüne Tarihsel Bir Yaklaşım” adlı hekime tezi ile oyunlara olan alakasını akademik mecraya taşımıştır. 2016 senesinden bu yana Dijital Reyin Tasarım kısımlarında, 2019 senesinden beri de Bahçeşehir Üniversitesi Dijital Reyin Tasarım kısmında bir hayli ders vermektedir. Verdiği dersler arasında Reyin ve Kültür, Reyin ve Anlatı, Reyin ve Felsefe, Reyin Haberciliği ve Karışık Reyin Mekanikleri gibi dersler yer almaktadır. Ertuğrul Süngü, bugün Bahçeşehir Dijtal Reyin Tasarım Kısmında Dr. Öğretim Abonesi olarak misyon almaktadır.

 

Dr. Çakır Aker BUG

1984 senesinde Ankara’da doğan Çakır Aker, 2005 senesinde Bahçeşehir Üniversitesi Bağlantı Fakültesi Reklamcılık kısmından mezun olmuştur. Ardından 2008 senesinde Bahçeşehir Üniversitesi Stratejik Pazarlama ve Marka Yönetimi Programı’nda yüksek lisans yapmıştır. Aynı yarıyıllarda İstanbul ve Ankara’da muhtelif alanlarda reklamcı olarak çalıştıktan sonra, ikinci yüksek lisans eğitimini, 2010 senesinde İspanya Pompeu Fabra Üniversitesi, Yosunu Sistemleri ve Öğrenişsel Medya Yüksek Lisans Programı’nda bitirmiştir. 2018 senesinde Galatasaray Üniversitesi’nden Medya ve Bağlantı Çalışmaları Programı’ndan doktorasını almıştır. 2012 senesinde Bahçeşehir Üniversitesi Bağlantı Fakültesi’nde Araştırma Vazifelisi olarak çalışmaya başlayan Çakır Aker, hali hazırda Bahçeşehir Üniversitesi Bağlantı Fakültesi Dijital Reyin Tasarımı Bölümü’nde Hekim Öğretim Abonesi ve Bahçeşehir Üniversitesi Reyin Laboratuvarı koordinatörü olarak misyon yapmaktadır. Araştırma alanları arasında reyin, etkileşim tasarımı, oyuncu tecrübeyi ve kullanıcı tecrübeyi, oyunlaştırma gibi mevzular yer almaktadır.

 

Tansu Kendirli OYUNDER

Reyin Tasarımcıları Geliştiricileri Üretim ve Yayıncıları Derneği’nin kurucularından olan Kendirli, 2012 senesinden bu yana derneğin idare heyeti başkanlığını yürütmektedir.  Reyin sektöründe Türkiye’nin reyin prodüksiyonu, data tahlili, oyunlar üzerine kullanıcı ve tasarım odaklı araştırmalara liderlik etmiş, bu alanda 300’ün üzerinde aktifliğin ve atölyenin asıllaşmasına katkı sağlamıştır.Oyunlaştırma, Reyin yapım süreçleri danışmanlığı, oyunların pazarlaması üzerine çalışmalar yapmakta ve yazılar yayınlamaktadır. Sektöre müteveccih takviyelerin yapısına müteveccih tahlillerde bulunmuş, bu mevzu ile alakalı buluşmalar tertip etmiştir. TİM Türkiye İhracatçılar Meclisi nezdinde tertip edilen çalışmalarda Ekonomi Bakanlığı’nın endüstriyel destekleme buluşmalarında reyin sektörü özelinde ortaya çıkan araştırmaların, rapor ve önerilerin yazılı hale getirilmesine liderlik etmiştir. Bakanlık ve öbür kamu kuruluşları nezdinde yapılan çalışmalara danışmanlık seviyesinde iştirak etmiştir. Qualcomm Türkiye tarafından tertip edilen ilk “En iyi mobil iş düşüncesi” müsabakasında 2010 senesinde “Storyteller” projesi ile 3’üncülük mükâfatına layık görülmüştür. İçeriğin Ticarileştirilmesi ve Reyin sektöründe alanlarından ticari faaliyetlerini sürdüren Tansu Kendirli, İngiltere’de reyin ve medya alanında çalışmalar yürüten International Moving Image Society’nin bir abonesidir. 2019 senesinde kendi derleyip, yazarak ortaya çıkmasına liderlik ettiği ve Sayı Boncuğu Yayıncılık tarafından yayınlanan “Dijital Reyin Sanayisi Terminolojisi” isimli kitabı ile reyin sektöründe kullanılan İngilizce tanımların ve kavramların mahallîleştirilmesine katkı sağlamıştır. Beynelmilel ve mahallî işletmeler ile müesseselere reyin danışmanlığı vermeye devam etmektedir.

 

Dr. Altuğ Işığan BUG

Dr. Altuğ Işığan, 1968 Almanya doğumludur. Hekime derecesini 2012 senesinde Etkileşim Meseleyi Çerçevesinde Video Oyunu Anlatısallığı başlıklı tezi ile Ankara Üniversitesi’nden almıştır. 2006 senesinden bu yana yurtiçinde ve yurtdışında çok rakamda üniversitede reyin tasarımı dersleri vermektedir. Halen Bahçeşehir Üniversitesi Bağlantı Fakültesi’ne bağlı Dijital Reyin Geliştirme kısmında doktoralı öğretim abonesi olarak misyon yapmaktadır. Çok rakamda milli ve beynelmilel yayının yanı gizeme muhtelif milli ve beynelmilel reyin araştırma ve geliştirme kuruluşuna azalığı bulunmaktadır.

 

Eğitim Süresi: 6 Saat x 6 Modül

Ders Frekansı: Her ders 3 saat, toplam 8 hafta

Başlangıç Tarihi: 18 Mayıs 2021

Proje Sunum Tarihi: 14 Temmuz 2021

Katılımcılardan Beklenenler: Eğitim sonunda her katılımcı uygulamalı olarak reyin tasarımı belgeyi oluşturulacaktır.

 

Daha ayrıntılı bilgi için:

Eğitimler

İBE’de “Gaming” eğitimi sizlere teknolojimuhbiri.com ile özel olarak hazırlanmıştır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler