Connect with us

Teknoloji

iOS 15’in yenilikleri ortaya çıktı

iOS 15'in yenilikleri ortaya çıktı

Apple’ın her sene kumpaslı olarak asıllaştırdığı Geliştirici Konferansı Worldwide Developer Conference WWDC 7 Haziran’da asıllaştırılacak ve aktiflikte işletmenin tüm büyük yazılım platformları için bir sonraki aktüelleme dalgasını açıklaması bekleniyor. Buna natürel ki iOS 15 de dahil.

Bloomberg’den Mark Gurman‘a göre iOS 15, bildirimler, ana ekran özellikle iPad’de ve saklılık özelliklerinde bir dizi iyileştirme ile birlikte gelecek.

En dikkat çekici farklılığın bildirimlerde olacağı düşünülüyor. Görünüşe göre Apple, bir kullanıcının vaziyetine göre bildirim ayarlarını tertip eden çok rakamda mod getirmeyi tasarlıyor. Misalin, kullanıcı araba kullanıyorsa, muhakkak bildirimler sadece titreşime ayarlanabilecek, çalışıyorsa sesli olacak biçimde gelecek. Kullanıcıların oluşturabileceği özel kategorilere ek olarak sürüş, çalışma ve uyku modlarının geleceği ve kullanıcıların mevcut vaziyetlerini Hakimiyet Merkezi’nden veya kilit ekranından seçebileceği açıklandı.

Kullanıcılar, bildirimlerin yanı gizeme, vaziyetlerine göre iletilere otomatik cevaplar da ayarlayabilecekler. iOS halihazırda otomatik cevapları destekliyor ancak sadece kullanıcı vasıta sürerken faal oluyor. Görünüşe göre otomatik iletiler artık yukarıyada belirtilen modların her biri için özelleştirilebilir olacak.

iPad’lere Yeni Ana Ekran Geliyor

iPad kullanıcıları için, bir öbür ehemmiyetli yükseltme, ana ekrana geliyor. iOS ve iPadOS 14 widget’larla geliyordu, ancak iPad kullanıcıları bunları sadece ekranın sol tarafında, uygulama listesinden ayrı olarak görebiliyordu. Sızıntıya göre iPadOS 15’te Widget’ları ana ekranda rastgele bir yere yerleştirmek, hatta tüm uygulama ızgarasını onlarla doldurmak muhtemel olacak.

iOS 15’e Yeni Saklılık Menüsü

Son olarak, sızan bir başka bilgiye göre kullanıcılar hangi uygulamaların kendileri hakkında bilgi topladığını görebileceği yeni bir gizlik menüsüne sahip olacak. Apple daha evvel, kullanıcıları bilgi toplayabilecek uygulamalar mevzusunda uyaran Uygulama İzleme Transparanlığı gibi özellikleri zati sunmuştu. Bu menü, bu gözetmenin bir sonraki adımını simgeliyor.

iOS 15’in yenilikleri ortaya çıktı sizlere teknolojimuhbiri.com ile özel olarak hazırlanmıştır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler