Connect with us

Yazılım

İşinize Yarayacak 5 WordPress Eklentisi

 

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda işinize yarayacak 5 WordPress eklentisi  sıraladık. Eklentiler farklı kategorilerde ve farklı işlevleri olan sitenizde olması gerektiğini düşündüğümüz 5 farklı wordpress eklentileridir.

WordPress Plugin Eklenti Nedir ?

WordPress sitenizde dahil olamayan harici ek özellik ve işlevleri eklemenizi caliştirmaniza yarayan bir özelliktir. Kendi dosyası ve kod yapısı ile indirilir ve kurulur.
Wordpress panelinden eklenti yüklemek icin, admin panel bölümünden eklentiler > yeni ekle butonuna tıklayarak gidebilirsiniz. Bilgisayarınızdan harici bir dosya olarak .zip uzantısı ile veya wordpress’e kayıtlı eklentilerden yükleme ve kurulum yapabilirsiniz.

Eklentiler siteyi Yavaşlatır Mı ?

Eklentiler ne kadar işlerimizi kolaylaştırsa da bir kusuru vardır. Bu da websiteniz hem arka plandan hemde son kullanıcıya yavaş bir deneyim sunmasıdır.

Önemli ve sitemizin olmazsa olmaz eklentileri sitemizi yavaşlatabilir. Bunun asıl sebebi çalıştırdığı kod yapısı haricinde arka planda gereksiz işlemler gerçekleştiren eklentilerdir.

Sitenizin yavaslamasi size gelir kaybı, ziyaretçi kaybı yaşatabilir. Birçok kaynakta Google açısından da olumsuz sonuçlandığı belirtilmiştir.

Sitemi Yavaşlatan Eklentileri Nasıl Bulurum ?

Aslında eklentileri biraz sonra sıralayacaktık fakat size bu konu hakkında da bir eklenti sunmak istiyorum. Arka planda işimize yaramayan ve sitemizi yoran eklentileri tespit etmemiz için de bir eklenti bulunmaktadır.

P3 – Plugin Performance Profiler

Plugin Performance Profiler eklentisi websitenizde barınan ve çalışan diğer eklentileri analiz etmenize yarar. Analiz işlemlerine başlamadan önce sitenizdeki tüm cache önbellek eklentilerini devre dışı bırakmanız gerekmektedir.

Analiz sonuçlarına bakarak hangi eklentinin ne düzeyde ve hızda çalıştığını öğrenebilir buna göre kendinize bir optimizasyon seçeneği belirleyebilirsiniz.

İşinize Yarayacak 5 WordPress Eklentisi

• Broken Link Checker

Websitenizde bulunan 404 linkleri çoğu zaman site kalitenize ve Google açısından birçok olumsuzluklara neden olmaktadır. Broken Link Checker eklentisi websitenizde bulunan ölü linkleri tespit etmeye ve işlem yapmaya yarayan bir eklentidir. Tarama sonrası analizleri sizlere sunar.

•Klasik Editör

Bilginiz gibi wordpress uzun bir aradan sonra yazı ediyorum degistirmis blok tasarımına geçmiştir. Yeni editöre isamayan kullanıcılar için vazgeçilmez, şahsen kullandığım bir eklentidir. Yazı editörünüzü eskiye, klasik haline çevirmek için kullanılır.

•Social Auto Poster

Birçok sostal medya paylaşımları arasında bu eklentiyi özellikle paylaşmak istiyorum. Kendi rakillerine nazaran birçok sosyal medyada paylaşım yapabilen Api entegrasyonu fazlasıyla stabil çalışan Facebook, Pinterest ve Instagram gibi platformlarda içeriklerinizi kaliteli bir şekilde yayınlayan nadir eklentilerdendir.

•Google Site Kit

Bu eklenti wordpress sitenizi çok rahat bir şekilde Adsense, Search Console ve Google analytics kaydınızı, kodlarını kayıt etmenize yarar. Daha sonrasında Site Kit panelinizden rahatça istatislikler ve verilere bakabilirsiniz. Çoğu zaman eş zamanlı ve güncel çalışmakta bir kolaylik sunmaktadır.

•AddToAny Share Buttons

Orneklerimizin sonuncusunu olarak bir sosyal paylaşım eklentisinden bahsetmek istiyorum. Social Auto Poster yazılarımızı otomatik bir şekilde belirttiğimiz hesaplardan paylaştığı gibi bu eklenti de kullanıcılara butonlar aracılığı ile websitenizde ki yazı ve sayfaları paylaşmaları için bir seçenek sunar. Birçok tema da sosyal paylaşım butonları kendinden olmasına rağmen, eğer yok ise bu eklenti fazlasıyla işinize yarayacaktır.

Bu yazımızda işinize yarayacak 5 WordPress eklentisi nden bahsettik. Birçok eklentinin farklı versiyonlarını rahatlıkla bulabilirsiniz. Kendim deneyimlemis olduklarını sizinle paylaşmak istedim.
Benzer yazı ve konular için buraya tıklayarak yazılım kategorimize ziyaret edebilirsiniz..

5 Comments

5 Comments

 1. Gizem melek

  Ağustos 13, 2020 at 7:32 am

  Gerçekten yararlı ve gerçek bilgiler wordpres hakkında bilmediğim bir çok bilgiyide öğrendim çok teşekkürler bundan sonra daha sık bu siteyi ziyaret edeceğim belli oldu.

  • Batuhan Üstün

   Ağustos 13, 2020 at 9:38 am

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz. WordPress konulu yazılarımızın devamı gelecektir.

  • Furkan

   Ağustos 14, 2020 at 8:23 pm

   Gerçekten yararlı ve gerçek bilgiler wordpres hakkında bilmediğim bir çok bilgiyide öğrendim çok teşekkürler bundan sonra daha sık bu siteyi ziyaret edeceğim belli oldu.

 2. Furkan

  Ağustos 14, 2020 at 8:21 pm

  Gerçekten yararlı ve gerçek bilgiler wordpres hakkında bilmediğim bir çok bilgiyide öğrendim çok teşekkürler bundan sonra daha sık bu siteyi ziyaret edeceğim belli oldu.

 3. Furkan

  Ağustos 14, 2020 at 8:31 pm

  Gerçekten yararlı ve gerçek bilgiler wordpres hakkında bilmediğim bir çok bilgiyide öğrendim çok teşekkürler bundan sonra daha sık bu siteyi ziyaret edeceğim belli oldu..

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler