Connect with us

Teknoloji

Kablosuz Teknolojiler – Aygıtlar – Çalışma Sistemi

Kablosuz Teknolojiler

Kablosuz Teknolojiler

Günümüzdeki modern kablosuz teknolojiler radyo dalgası sinyalleri olarak bilinen elektro manyetik dalgaların keşfedilmesiyle 1800’lü yılların sonlarına doğru başladığı bilinmektedir. Bunun ilk örneklerinden birisi ise mors alfabeleriyle karşıya iletilen telgraf olarak örnek gösterilebilir. Kablosuz yazının mors alfabesiyle karşı tarafa iletilmesinin başarılmasıyla birlikte kablosuz teknolojiye yönelim hız kazanmaya başlamış ve devamında kablosuz ortamda sesin iletilmesine ilişkin çalışmalar yapılmıştır. 1900 yılların başında ise kablosuz sesin karşı tarafa iletimi başarılmıştır. Hızla gelişen kablosuz teknolojilerde ise devamında televizyon ve radyolar üzerinde gerçekleşmiş radyo sinyallerinin iletiminin sağlanmasıyla birlikte kablosuz teknolojiler alanı bir hayli ivme kazanmış ve yol alınmıştır.

Günümüzde Kablosuz Teknolojiler

Günümüzde ise Kablosuz teknolojiler denildiğinde akla ilk olarak cep telefonu gelmektedir. Gelişen kablosuz teknolojilerle cep telefonları da bir hayli gelişme göstermekte ve göstermeye de devam edeceği öngörülmektedir. Diğer bir yandan kablosuz teknolojilere ilişkin olarak radyo sinyalleriyle çalışan klavyeler, fareler, kablosuz modemler ve sayabileceğimiz yüzlerce kablosuz teknoloji cihazları bulunmaktadır. Bu teknolojiler her alanda gelişen dünyayı etkilemekle ve değiştirmekle birlikte işletmelerin, firmaların veya çalışanların iş yapma şekillerine de yön vermektedir. Kablosuz terimi ise iletişim cihazları arasında sinyal taşımak için kablo yerine elektromanyetik dalgaların kullanılmasıyla gerçekleştirilen iletişimi tanımlamak için kullanılmaktadır. Kablosuz teknolojilerin mobil teknolojilerin gelişmesinde çok büyük etkisi olmuştur. Mobil teknolojiler zaman içerisinde gelişen iletişim ve bilgi işlem cihazlarına verilen genel bir isim olarak bilinmektedir.

Kablosuz Aygıtlar

Çağımızda kablosuz aygıtlar taşınması çok kolay, kablosuz iletişim ağlarına bağlantı kurma özelliklerini sağlayabilen kullanışlı araçlardır. Geçmişte kablosuz aygıt olarak çağrı cihazları, e posta okuyucuları, kişisel dijital yardımcı araçları veya cep telefonu araçları gibi farklı farklı sınıflandırılmaktaydı. Günümüzde bu işlevleri genellikle akıllı telefon olarak bilinen cihazlar sağlamaktadır. Akıllı cep telefonlarının ise arama özelliği, bluetooth, wifi, sayısal kamera, küresel konumlandırma sistemi (GPS), ajanda, adres defteri, hesap makinası, e posta erişimi, kısa mesaj, anlık mesajlaşma, müzik çalar, video oynatıcı gibi internet erişimi sağlayan tam fonksiyonlu bir tarayıcı ve klavye gibi özelliklerin tamamını sağlayabilmektedir. Farklı teknoloji firmalarının üretmiş olduğu işletim sistemleri yazılımları kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra klavye, Mouse, modem, kablosuz cep telefonu, bir çok sensör ürünleri ve internet teknolojisini üzerinde barındırabilen ve radyo sinyalleriyle çalışabilen bir çok kablosuz aygıt günümüzde mevcuttur. Gelişen teknoloji sayesinde ise kablosuz aygıtların sayısında veya türünde artışlar olacağı öngörülmektedir.

Teknoloji alanındaki diğer makalelerimizi okumak için buraya tıklayınız.

Kablosuz Teknolojilerin Çalışma Sistemi

Kablosuz teknolojiler ürünlerinin çalışma sistemi; kablosuz ortam ya da yayın ortamı olarak da bilinebilir. Kablosuz teknoloji ürünleri alacağı veya göndereceği sinyallerin iletilmesini kablo olmadan havada ya da boşlukta iletilmesini sağlamaktadır. Kablosuz ortam türü olarak mikrodalgalar, uydu sistemi, radyo yayınları, kızılötesi olarak belirtilebilir. Bu ortamlar sinyal gönderilmesi gereken diğer cihaza erişim uzaklığı, maliyeti, bilgi taşıma kapasitesi olarak farklı farklı özelliklere sahiptir. Kullanım alanları da özelliklerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Kablosuz iletim ortamlarını etki alanına göre kısa mesafe, orta mesafe veya geniş mesafe alanı olarak üç kısma ayrılabilmektedir.

Kısa mesafede kullanılan kablosuz ağlar

Kısa mesafede kullanılan kablosuz ağlar, bir aygıtın diğer bir aygıta bağlanmasını sağlayan, bu aygıtları kullananların rahatlıkla hareket etmelerine olanak sağlayan yaklaşık 25 metre seviyesi civarlarında etkili olan ağ sistemledir. Bunlara örnek olarak Bluetooth, UWB, Yakın Alan İletişimi (NFC) verilebilir.

Orta mesafede kullanılan kablosuz ağlar

Orta mesafe kablosuz ağlar ise yerel alan ağları (WLAN) olarak bilinmektedir. En yayın kullanıma sahip orta mesafeli kablosuz ağ türü kablosuz alandır. Wifi ağları kişisel bilgisayarlar, akıllı telefonlar, oyun konsolları, kişisel medya oynatıcıları gibi mobil aygıtların ağa bağlanmasında yaygın olarak kullanılan ağdır. Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü wifi ağlarına erişim uzaklığı ve veri iletim hızına göre farklı standart kategoriler oluşturmuştur. Bunlar içerisinde en sık kullanılanı ise 802.11g dir. Bu cihazın veri iletim hızı yaklaşık 90 metre çapında bir alanda gerçekleştirilmektedir.

Geniş Alanda kullanılan Kablosuz Ağlar

Geniş alan kablosuz ağlar coğrafya olarak farklı bölgelerde bulunan kullanıcıları internete bağlayan ağ sistemleri olarak bilinmektedir. Hücresel radyo şebekeleri ve kablosuz geniş bant ağları bu kategoride yer almaktadır. Cep telefonları, diğer ismiyle hücresel telefonlar, iki yönlü iletişimi sağlamak için radyo dalgalarını kullanırlar. Bir hücresel telefon kendisi yakın bir antene sinyalini iletir, iletilen mesaj, hücreden hücreye hedef kullanıcıya iletilinceye kadar taşınmaktadır. Günümüzde cep telefonları bu teknoloji üzerinde yüksek bant genişliklerinde veri iletebilmektedir. Günümüzde kablosuz teknolojiler olarak 4.5G olarak anılan hücresel ağlar ve gelişimi 5g ile daha fazla veri taşınabileceği ön görülmektedir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler