Connect with us

Teknoloji

Kesintisiz Güç Kaynakları İçin Koruyucu Bakım ve Teknik Servisin Önemi

Kesintisiz Güç Kaynakları İçin Koruyucu Bakım ve Teknik Servisin Önemi

Kıymetli okuyucum; bu yazımda endüstriyel ve ticari müessese ve kuruluşların yaygın biçimde kullandığı bir efor gözetmesi çözümü olan Devamlı Efor Kaynakları’nın KGK, UPS en az kendi teknik yapısı ve işlevi kadar ehemmiyetli olan bir diğer mevzuya, gözetici bakım ve teknik servisin ehemmiyetine değinmek istiyorum.

KGK Sistemleri İçin Gözetici Periyodik Bakımın Ehemmiyeti

Dr. Vehbi BÖLATTicari ve sanayi kuruluşlarında, arızalanmaları veya kendilerinden beklenen işlevi yerine getirememeleri halinde büyük mali kayıplara neden olacak olan pahallı ve alıngan elektronik aygıt ve sistemler çoğunlukla KGK’lar üzerinden beslenirler. KGK’lar bu cins sistemler için bırakılmaz efor koruma çözümleridir. KGK terminolojisinde pahallı ve alıngan olan mevzubahisi elektronik aygıtlar kritik yük olarak adlandırılır. İmalin topallaması neticesinde belki de KGK yatırımının çok üstüne çıkacak olan bu parasal kayıplar, çalışmakta olan bir KGK’nın aralıksızını ve eminliğini lüzumlu kılar. Bir KGK’nın ne denli aralıksız ve emin olduğunun rakamsal göstergesi, beslendiği ağ ile kendi efor yapısının tanımladığı ehemmiyetli bir kavram olan İki Arıza Arasındaki Vasati Zaman MTBF, Mean Time Between Failures bedelidir. Saat türünden verilen bu kıymet ne kadar yüksek ise KGK aygıtı/sistemi o denli emindir. Ehemmiyetli bir efor elektroniği uygulaması olan KGK’nın efor yapısında endüktans, kondansatör gibi pasif devre personelleri ve yarıiletken efor personellerinin oluşturduğu efor hakimiyet devreleri yer alır. Ağ geriliminin faal değerinin 220V/faz ve frekansının 50Hz öngörülen çalışma kıymet aralığında ve nitelikte olmaması veya ağ geriliminin hiç olmaması halinde pahallı kritik yükler KGK üzerinden regüle edilmiş, kararlı ve ideale yakın bir gerilim ile beslenmeye devam eder.

Yukarıyada da vurgulandığı üzere KGK makinelerinin aralıksızı ve eminliği temeldir. Oldukça kritik ehemmiyete sahip olan KGK’lar gözetici periyodik bakım ile koruma altına alınabilir. KGK periyodik bakımı; konutunuzdaki kombi aygıtınıza veya otomobilinize uygulattığınız bakımdan değişik değildir. Yapım yapan bir fabrikanın, imaline ara verip uyguladığı bakım sürecine eş. Bakım esnasında KGK aygıtı kritik yükleri üzerinden beslemez, yapısında yer alan bypass hattı üzerinden ağdan besler. Periyodik bakım, KGK aygıtının çalışması sırasında beklenmedik ve istenmeyen fonksiyonel bozukluklar yaşamaması, ya da tümüyle devreden çıkmaması için muhtemel tehlikeleri ortadan kaldıran evvelden alınmış bir ihtiyat biçimidir.

Satıcı veya üretici işletme ile aygıt kullanıcısı arasında imza atılan bakım kontratı temellerine bağlı asıllaştırılan periyodik bakımlar genel itibariyle parça garantili ve parça garantisiz olmak üzere iki kısma dağılır. Parça garantili bakım kontratlarında; kontrat süresi süresince ortaya çıkacak KGK arızalarında rastgele bir KGK bileşeninin değişmesi gerekirse, bu metamorfoz kıymetsiz olarak sunulur. Yedek parça stoku geniş olan satıcı şirketler için bu mükelleflik basitlikle yerine getirilebilir. Öte yandan parça garantisiz imza atılan bakım kontratlarında KGK aygıtının yalnızca sene içinde muhakkak sıklıkta genellikle 4 defa bakımı hakikatleştirilir; arızalanan bir KGK bileşeninin başkalaşımı ise meseleli parçanın kıymetinin ödenmesi ile muhtemeldir.

Pahallı bir yatırım olan KGK’lar için periyodik bakım, kullanıcılar tarafından genellikle afaki veya üzerinde yeterince durulmayan bir tüketme kalemi olarak görülür. Genel yaklaşım KGK aygıtı arızalandığında bu tüketmenin yapılması güzergahındadır! Yüksek tehlikeler taşıyan bu yaklaşım uzun sürebilecek, maliyeti yüksek yapım ve bilgi kayıplarına neden olabilir.

Kesintisiz Güç Kaynakları İçin Koruyucu Bakım ve Teknik Servisin Önemi sizlere teknolojimuhbiri.com ile özel olarak hazırlanmıştır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler