Connect with us

Teknoloji

LCD Ekran Çalışma Prensibi – LCD Ekran Nedir?

Lcd Ekran Nedir

LCD Ekranların Çalışma Prensibi?

LCD Ekranların Çalışma Prensibi aslında basittir; görüntü, her biri renk veren çok sayıda görüntü piksellerinden (hücrelerinden) oluşan bir panel üzerinde gerçekleşmektedir. Arka kısımda ışık kaynağı olarak adlandırılan floresan lambalar veya gelişen teknolojiye göre power ledlerden gelen ışıklar kullanılmaktadır. Panellerin arka kısmında bulunan ışık kaynağından gelen ışık açık TFT hücrelerinden LCD matrise doğru geçiş yapar. Durumuna göre açık veya kapalı olan LCD Ekran hücresi LCD sürücüsü tarafından kontrol edilir. 

LCD Ekranların Çalışma Prensibi olarak Renk Filtresinden geçerek ışının LCD’den aldığı resim bilgilerini ön panele yani biz izleyicilere taşımaktadır. Örnek verecek olursak; Bir adet pikselin aydınlanması için panelin uygulaması gereken sistem ışık kaynağından gelen ışığın geçmesine müsaade etmek veya müsaade edilmemesi gerekiyorsa ışığın geçişinin engellenmesi için önleyici bir kapı ve diyafram koymaktır. LCD cihazlarda bu anlatılan örnekteki gerçekleşen durum TFT ile gerçekleştirilmektedir. LCD Ekranların Çalışma Prensibi Her ne kadar anlatılan kısım çok basit bir şekilde anlatılmış ise de LCD’nın çok karmaşık bir yapısının olduğu ve kapsamlı LCD panelleri, sıvı kristaller esasına dayanarak çalıştırılan sistem, düz panel cihazlar için de kullanılmaktadır. LCD Monitör ve televizyonlarda kullanılan sıvı kristal yapıdaki madde minimize enerji kullanılarak katı veya sıvı duruma çok basit bir şekilde geçiş sağlayabilmekte ve bu haliyle izlemiş olduğumuz görüntüleri bizlere gösterebilmektedir.

LCD Ekranların Çalışma Prensibi olarak panel yapısında ise esnek fiber cam, TFT panel, panel kılavuzu, ince film tabakası, U Prizma, L Prizma, Difüzör Prizma, Düfizör Plaka, Arka Kartuş, Alt Kapak, Sürücü Kartları, Pano Uzantıları ve Esnek Şeritli Kablo bulunmaktadır.

Teknoloji alanındaki diğer makalelerimiz için tıklayınız.

LCD Ekran Nedir?

LCD ekran nedir. LCD ekranlar kendi içerisinde bulunan LCD (Liquid Crystal Display) panellerden ismini almış olan ve günlük hayatta kullanılan LCD monitör ve televizyonlarda panellere benzerlik gösteren ve içerisinde kristal yapıda madde bulunduran bir ürünün bütününe birden LCD Ekran denilmektedir.

Lcd ekran çalışma prensibi nedir : LCD Ekran içerisinde bulunan kristal yapıdaki madde katı ile sıvı arasında bir durumda bulunmaktadır. Kristalin bu özelliği sayesinde gerektiğinde katı, gerektiğinde ise sıvı duruma çok kolay ve aktif bir şekilde geçiş yapabilmektedir. LCD ekranlarda bulunan panellerin içerisinde bulunan her bir pikselde sıvı kristal madde bulunmakla birlikte LCD monitörün tamamı binlerce pikselden oluşmakta olduğu bilinmektedir. Her pikselde yaklaşık 3 adet renk hücresi (RGB-alt piksel) bulunmaktadır. Bu monitörlerin satır ve sütunlarında bulunan pikseller elektrotlara bağlıdır ve elektrotlar aracılığıyla istenilen renk hücresine elektrik akımı gönderilerek panelde görüntü elde edilmektedir.  Wiki yazısını okumak için tıklayınız.

 

LCD Ekran Nedir

LCD Ekranlar Nasıl Çalışır ? Lcd ekran çalışma prensibi nedir? 

LCD Ekranlar Nasıl Çalışır. LCD Panellerin arka kısmında bulunan floresan tüpler izleyiciye gidecek olan ışığı üretirler. Ekranın üzerinde bulunan pikseller vitral camlar gibi ışığı renklendirir. Piksel ekrandaki binlerce üniteden bir tanesidir. Piksellerin içeriği üç renk den oluşur. Bunlar, kırmızı, yeşil ve mavidir. Ekranlarda bu üç ayrı renk ile 17 milyon farklı renk üretilmektedir. Yansıtılan ışık kaynağının türü önemli olmamakla birlikte ışığın izlemiş olduğu bir yön bulunmaktadır.

Lcd ekran çalışma prensibi nedir? Elektromanyetik bir dalga ile dikey ya da yatay konumda olabilmektedir. Panel üzerinde bulunan ilk filtrenin işlevi dikey ışınların geçişine izin vermektir. Işınlar ikinci filtreye ulaştığında ise yatay ışınların geçişine burada izin verilir. Seyrine devam eden ışık likit ekrandan geçerek kırılır. Likit ekran molekülleri sıvılar gibi hareket halinde olması nedeniyle ışığa duyarlıdırlar.Belirli bir dizilme rotaları bulunmaktadır. Işık geldiğinde bu yönelme değişmektedir. Likit ekran üzerinde bir de transparan elektronik ızgara bulunmaktadır. Izgara kristal moleküllerin salınımını kontrol etmesiyle birlikte moleküller ışığın kırılmasını sağlayan küçük lensler gibi çalışmakta ve ışığın miktarını da kontrol etmektedirler. Son olarak ışık biz seyircilere ulaşmasıyla birlikte ekranlarda izlemiş olduğumuz görüntüler tarafımıza yansıtılmış olmaktadır.Son olarak ışık biz seyircilere ulaşmasıyla birlikte ekranlarda izlemiş olduğumuz görüntüler tarafımıza yansıtılmış olmaktadır.Son olarak ışık biz seyircilere ulaşmasıyla birlikte ekranlarda izlemiş olduğumuz görüntüler tarafımıza yansıtılmış olmaktadır. 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler