Connect with us

Teknoloji

Lümen Nedir ? – Lümen Nerelerde Kullanılır ?

Lümen Nedir?

Lümen Nedir ? 

Lümen Nedir? Lümen: Bir ışık yayıcının (ampül, led veya floresan) ışık yayabildiği yönlere göndermiş olduğu toplam ışık şiddetini ifade eden bir ölçü birimidir. Daha anlaşılır bir tabir ile anlatılacak olunur ise lümen bir lambanın ışık çıkış şiddetini ölçmek için kullanılan bir ölçü birimidir.

Lümen tabirinin bazı anlatımlarda ışık akış birimi olarak da adlandırıldığı görülmektedir.

Lümen hakkında wiki bilgisi için buraya tıklayınız.

Lümen Nerelerde Kullanılır ?

Lümen Nerelerde Kullanılır. Günümüzden önceki yıllarda ampullerin ne kadar ışık verdiği watt değerlerin bilinebiliyordu. Bu nedenle Lümen değerlerine ihtiyaç duyulmamaktaydı. Ancak günümüzde LED ışık teknolojisi gelişmiş olmakla birlikte ışığın birim güç başına daha fazla ışık verdiği bilinmektedir. Bu durum da bizleri lümen hesabının tespit edilmesine ihtiyaç bulunmaktadır. Kullanıcı ihtiyacına göre lümen değerlerini inceleyerek daha fazla aydınlatma sağlayacak bir ürünü kendisine temin edebilir.

Lümen hayatımızda otomobillerin far ve aydınlatma sistemlerinde, sokakların aydınlatma sistemlerinde ve bir çok aydınlatma sistemi ile birlikte günümüzde projeksiyon cihazlarında da kullanılmaktadır.

Bir otomobil farlarında bulunan ampüllerin lümen değeri yüksek ise aydınlatılan yön veya yola daha fazla ışık vererek kullanıcıya daha aydınlık bir ortam sağlayabilmektedir.

Aynı şekilde bir öğretmenin kullanımında olan projeksiyon cihazının lümen değerlerinin yüksek olması önemlidir. Lümen değerleri yüksek olan projeksiyon cihazı yansıtılan görüntünün içeriğini çok daha net bir şekilde ilgili yere aktaracağından lümen değeri yüksek projeksiyon cihazlarının kullanıcılar tarafından daha fazla tercih edileceği öngörülmektedir.

 

Lümen Nedir?

Teknoloji Ve bilişime yönelik benzer yazılarımızda buraya tıklayarak detaylı bilgi ve makalemize ulaşabilirsiniz.

Ansi Lümen Nedir ?

Ansi Lümen Nedir. Son zamanlarda internet ortamlarında karşımıza çıkan ANSI Lümen tabiri sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde son teknoloji seviyesinde olan ANSI Lümeni açıklayalım. AnsiLümen Amerikan Ulusal Standart Enstitüsü (ANSI) tarafından kabul edilmiş ve ışık gücü ile parlaklık standardı olarak tanımlanabilir. Bir projeksiyon cihazının ansi lümen değeri ne kadar yüksek ise o projektörün kullanıcı veya izleyiciye vereceği parlaklık ve ışık netlik değeri o kadar kaliteli olacağı unutulmamalıdır. Son olarak projeksiyon cihazlarının tercih edilmesinde Ansi Lümen değerinin yüksek olmasının önemli olduğu ve kalitenin belirleyici bir değeri olduğu bilinmektedir.

Lümen değerinin yüksekliği ışık şiddeti ve aydınlatma oranı ile doğru orantılıdır. Lümen değerlerini ölçmek için özel ekipmanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Işık akışının ölçümünün sağlanabilmesi için bir dizi sensör gereklidir. Lümen değerlerini tespit etmek için farklı cihazlara ihtiyaç duyulduğundan üreticiler tarafından lümen değerleri ölçülerek ilgili ürünün üzerine bilgi mahiyetinde not edilmektedir.

Lümen Hesabı Nasıl Yapılır. ?

Lümen Hesabı Nasıl Yapılır. Bir ampulün lümen değerinin üzerinde bulunmadığını varsayalım. Ampulün yaklaşık lümen değerini üzerindeki diğer bilgilerin de tahmin edebilir. Örnek verecek olursak bir led ampulün watt değeri 35 ise led ampulünün lümen değeri 4000 – 6000 lümen değeri arasında olmaktadır. Bu hesaba göre bir led ampulün 1 watt değerinin karşılığı ortalama lümen değeri 143 lümen olarak belirlenmektedir.

1 Comment

1 Comment

 1. Fevzi Durmus

  Temmuz 11, 2020 at 7:26 pm

  Teknoloji Haberleri
  Teknoloji haberlerini, ve teknolojik cihazlarda yaşadığınız sorunların çözümlerini teknonext.net’den bulabilirsiniz.
  Güncel teknoloji haberlerini sürekli takip edebilirken yaşadığınız birçok sorunun çözümünü yani rehber içerikleri bulabiliyorsunuz.

  Ayrıca sadece haber okumakla kalmıyor Teknonext.net’e üye olabiliyor ve kendiniz hesap oluşturabiliyorsunuz. Sizde üye olarak teknoloji haberlerini takip ederken artık sadece takip etmekle kalmayıp o haberleri sizde yazabilirsiniz. İster teknoloji haberi veya farklı bir içerik girebilir ve makale yazarlığı konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz. Özgün bir şekilde yazdığınız tüm makaleler kolayca onaylanır ve yayına alınır.
  Bu şekilde kendinizi bu konuda geliştirebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler