Connect with us

Teknoloji

Mars’ta oksijen üretildi

Mars'ta oksijen üretildi

Her ne kadar NASA’nın Mars’a gönderdiği yüzey araştırma taşıtı Perseverance‘ın gayeyi Mars’ta hayatın izlerini aramak olsa da, başka bilimsel çalışmalar da hakikatleştiriyor. Perseverance, son deneyinde seyyarenin atmosferinden karbondioksiti zaferle çekti ve onu oksijene dönüştürdü. NASA, Perseverance’a bu deneyi asıllaştırmayı amaçlayan MOXIE Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment isimli bir makine ilave etmişti.

Perseverance üzerinde bulunan bu makine karbondioksit moleküllerini ısıtarak oksijen molekülleri ve karbon monoksit çıkartıyor. İlk sınamada, takribî beş gram oksijen üretildi. Bu ölçü, bir astronota 10 dakikalık solunacak hava sağlamaya yeterli.

NASA’ya göre bu deney gelecekteki misyonlar için bir km taşı oluşturuyor. Verilen bilgiye göre, dört astronot taşıyan bir uzay taşıtı yerden kalkmak için takribî 25.000 kg oksijene lüzum dinliyor. Bu kadar çok oksijeni Mars’a taşımak hiç basit ve ucuz değil. Bu surattan, oksijeni Mars’ta üretmek Kızıl Gezegen’i araştırmayı basitleştirecek. 

Mars’ta oksijen üretildi sizlere teknolojimuhbiri.com ile özel olarak hazırlanmıştır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler