Connect with us

Teknoloji

NFT ve 845 Bin $’lık dijital kedi!

NFT ve 845 Bin $'lık dijital kedi!

Son günlerde sanat dünyasının teknoloji ile olan buluşmasında NFT ve birliktesi blok zinciri teknolojilerinin ön tasarıya çıktığını görüyoruz. Öyle ki bu teknolojiler aracılığıyla, satışa çıkan sanat yapıtından tutun da ilk atılan tweetlere ya da 845 bin dolar tüketilen dijital kedilere kadar varmış vaziyette. Peki bu delilik nereye gidiyor?

Blok Zincirleri ve Bakkal Defterleri

Cerebrum Tech Kurucusu ve İdare Heyeti Başkanı Dr. R. Erdem Erkul blok zinciri teknolojisinin geleceğin umut veren teknolojilerinden biri olduğunun altını çiziyor. Erkul “Blok zinciri, bilgisayar terminolojisinde birbirine zincir halinde bağlı blokların yakaladığı ve devamlı gelişen bir harekât kayıt defterini ifade eder. Eşten eşe birbirine bağlı olan bu blokların harekât kayıtlarını gizlediği ambara da dijital defter diyoruz. Peki bu teknolojiyi nasıl kolay bir biçimde anlamlandırabiliriz? Şöyle; bir bakkal defteri düşünün, bu bakkal defteri kaybolduğunda bakkal ve alıcılar arasında bir mağduriyet oluşacaktı. Fakat blok zinciri teknolojisiyle bu bakkal defterinden anonim bir biçimde 10 bin kopya olduğunu düşünün… Bu muazzam biçimde kusur hissesini, madrabazlık ve çalınma tehlikesini eksiltiyor. Herkesçe erişilebilir, anonim bir bilgi kayıt zinciri oluşuyor. Bloklara işlenen kayıtların kırılamaz ve değiştirilemez olmasının altında ise kolay bir anlam uyuyor: Blokları bozabilmek için milyarlarca kopyası olan bu kayıt defterindeki blokların yarısından aşırısının değiştirilmesi gerekiyor. Böyle bir müdahalenin yapılabilmesi ise neredeyse imkânsız,” diyor.

Sanat Dünyasında Yeni Bir Rüzgar: NFT

Blok zinciri teknolojisinin birliktesi NFT’lerin de sanat dünyası tarafından süratle özümsendiğinin de altını çizen Erkul, “Bu ara sıkça NFT ve sanat dünyasındaki büyümeleri konuşur olduk. NFT’yi kolayca anlatmak gerekirse, daha çok bir sertifika, bir tapu gibi düşünebilirsiniz. Fiziki dünyadaki bir varlığın blok zinciri üzerinde aidiyetini NFT ile sağlayabiliriz. Dünya üzerinde bulunan tüm sanat yapıtları, yaratıcısı tarafından NFT’ye dönüştürülebilir. Üstelik bu mutasyon bir taklit ya da kopya değil, aksine mahsulün tek ve orijinal olduğunun delilidir. Son günlerde sanatçılar süratle yapıtlarını NFT biçimine dönüştürüyor ve sektörde fantastik büyüklükte satışlar mevzubahisi. Bu da sanat etraflarında sükse yapıyor tabi… Hatta geçtiğimiz günlerde ilk tweetlerini satışa çıkaran bazı sanatçılar da olduğunu da görmüşsünüzdür.” diyor ve ilave ediyor: “Esrarengiz bir projeden bahsetmek istiyorum, adı CryptoKitties. Bu platform Ethereum blok zinciri üzerinde çalışıyor. Kripto kedi sahiplenen kullanıcılar bu kedilere bir sanat yapıtı gibi sahip oluyorlar. Bu kedilerin biyolojide karşılaştığımıza eş bir yapıları var. Her bir kedinin fenotipi ve bu fenotipi yaratan bir gen dizilimleri var. Bu gen dizilimlerinden gelen bilgi ile kullanıcılar değişik kedileri çiftleştirebiliyor ve yeni kediler oluşturabiliyorlar. Yalnızca son 30 günde sanal kediler için 845 bin dolar tüketilmiş vaziyette.”

Merkeziyetsiz, Özgün ve Ulaşılabilir

NFT rüzgarının sanat dünyasında bu denli ses getirmesinin başlıca sebepleri arasında merkeziyetsiz, ulaşılabilir olması olurken, sanatçıların bu teknolojiye alaka göstermesinin bir öbür sebebi de yapıtların orijinalliğini korunmasının basitleşmiş olması.

NFT ve 845 Bin $’lık dijital kedi! sizlere teknolojimuhbiri.com ile özel olarak hazırlanmıştır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler