Connect with us

Alt Teknoloji

Online Oyunlarda Kullanılan Kısaltmalar ve Anlamları

Oyun dünyasında kullanılan kısaltma ve kelimeler (yabancı-Türkçe) farketmeksizin o kadar fazla bir hal aldı ki, bizler de kullanılan bu kelimelerin anlamlarını

araştırdık ve bulduk. Bazıları hayli basit ve günlük hayatta bile kullanabileceğiniz kelimeler olurken bazıları da anlaması bir o kadar güç, oyun ile özleşmiş işte bazı kelimeler:

 

AFK (Away From Keyboard)
Bilgisayar başında değilim anlamında kullanılan kısaltma, oyuna dahil olamayacağınızı, size yazan kişilere beklentileri olanlara cevap veremeyeceğiniz anlamına gelir.

WP (WELL PLAYED)
Online oyunlarda karşınızdaki veya kendi takım oyuncunuzu tebrik etmek amaçlı, “iyi oynadın” kelimesinin kısaltmasıdır.

BUG
Oyunlarda olan tamamen oynamanıza engel olamasada ufak hatalara sebep olan yazılımsal hatalar için kullanılan kelime.

GG (GOOD GAME)
Oyun sonunda “iyi oyun” iyi bir oyun geçirdiğini belirmek için kullanılan kısaltma.

BUFF
Oyun içerisinde karakterinizde, veya sisteminizde sonradan dahil olarak “Güçlendirme” , online oyunlarda eşit seviyelerdeki diğer oyunculara karşı üstünlük

kurabileceğiniz ve kazandığınız güçlendirmelere verilen isim.

CLİENT
Hani oyunu indirmeden önce bir dosya kurmanız gerekir. İçerisinde oyunun dosyalarının olduğu ve oynayabilmeniz için kurduğunuz dosya.

DEMO
Oyunlar henüz piyasaya sürülmeden veya satışa sunulmadan önce yayınlanan, deneme hata tespit etme ve oyunculara tanıtım amaçlı öne sürülmüş oyunun tammalanmamış versiyonu.

FAİL
Oyun oynarken bir hata mı yaptınız ? “çok kötü faillediniz” gibi söylemlerde kullanılan hata ile eş anlamlı kelime. Fail Faillemek…

ZONE
Oynadığınız oyunda size ait bölgenizi belitmek için kullandığınız kelime.
GANK
GANK KİLLİNG, Genelde gizlice gelen veya sonradan olaya dahil olan oyuncunun takım arkadaşına yardım ederek, kazanmaya katkıda bulunmak, çeteyle öldürme beraber öldürme anlamında kullanılır. “GANK AT”

GOLD
Klasik gold, türkçe karşılığı gibi “altın”. Oyun içerisinde elde edilmesi gereken ganimet.

LAG
Online oyunlarda internete bağlı gecikme geride kalma, veri alım ve gönderim hızının yavaşlanmasından istenilen işlemin gecikmesinde anladığımız ve oluşan lag sorunu….

NPC
Oyunlarda belli bir yapay zekaya sahip oyuncu tarafından kontrol edilemeyen sistem tarafından otomatik kontrol edilen yapay karakterler. Gerçek oyuncu olmayan karakter.

SERVER
Oyunun sunucusuna verilen isimdir. Her oyunun kendi içerisinde sunucusu vardır, ve internet aracılığınız ile bunlara otomatik bağlanır oynamaya başlarsınız.

SKİLL
Yetenek, karakterinizin kullandığı özellikler..

1 Comment

1 Comment

  1. Muhammet

    Kasım 28, 2019 at 1:52 pm

    Gg wp

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler