Connect with us

Teknoloji

Parmak İzi Okuyucu Nedir?

Parmak İzi Okuyucu Nedir

Parmak İzi Okuyucu Nedir ?

Her insanın parmak izi yapısı özel papil hatlardan meydana gelir. Bu hatların karakteristik özellikleri nedeniyle kişilerin parmak izleri 100 farklı noktada değişmektedir. Bu sayede geliştirilen parmak izi okuyucu teknolojik cihazlar güvenli bir şekilde kullanılabilmektedir.
Parmak İzi Okuyucusu güvenli verilere erişim sağlayan, bir kişinin kimliğini kesin bir şekilde belirlemek ve kişinin kimliğine bağlı olarak erişime izin vermek veya erişimi reddetmek gibi üç teknik eylem için kullanılan bir güvenlik çözümüdür.

Parmak İzi Okuyucusu içerisinde bir sensör içerir. Bu teknoloji ile kimlik denetiminden geçmek isteyen bir kişi parmağını sensöre yerleştirir. (Parmak İzi Okuyucusu bir yüzey altı sensörü kullandığı için) Sensör yüzeyin altından canlı deri katmanı ölçümleri alır. Yüzey altı sensörü deri yüzeyindeki çizilmelerden, kirden ve parmak yüzeyindeki küçük parçacıklardan etkilenmez. Dolayısıyla, Parmak İzi Okuyucusu parmak yüzeyindeki değişiklikler her ne olursa olsun, parmak izi bırakıldığında ilgili kişiyi her zaman doğru olarak tanır.

Parmak İzi Okuyucu Nedir

Parmak İzi Okuyucu Özellikleri

Son dönemlerde bir hayli ilgi gören parmak izi okuyucunun en temel özelliği, kopyalanamaması ve değiştirilememesidir. Bu sayede kuşkusuz en önemli güvenlik önlemi de alınmış olur. Bu cihaz ile sistemlerin açılışı ve dosyaların güvenliği kolaylıkla sağlanmış olur. Parmak İzi Okuyucu Nedir ?

Bilgisayara tanımlanan özel programlar sayesinde personellerinizin giriş – çıkış saatleri bilgisayara aktarılır ve yedeklenerek saklanırlar. İş yerlerinde son derece yüksek maliyet avantajı sağlayan parmak izi okuyucu sisteminiz, dilerseniz personellerin geçmiş bilgilerine de kolaylıkla ulaşmanızı sağlar.

Neden Parmak İzi Okuyucu Tercih Edilmelidir?

Aslında bu sistemi tercih etmeniz için birçok sebep bulunmaktadır. Ancak tercih edilmesindeki en önemli sebep sanırım son derece güvenilir olmasıdır diyebiliriz. Bu sistem ile güvenlik zafiyetini en aza indirgerken, iş gücü yükünü de ortadan kaldırmış olursunuz.

Parmak izi kopyalanamadığı ya da çalınamadığı için büyük ilgi gören parmak izi okuyucu, cihaz içerisindeki bilgilerin güvenilir bir şekilde saklanmasına da yardımcı olur. Tek bir tuşla sisteme personel tanımı yapabilir ve işlemlerinizi daha hızlı bir şekilde halledebilirsiniz. Bu zamanda zamandan çalmak her birimizin aklını çelen bir özellik değil mi?

Fatih Ölmez – Teknoloji Muhbiri Yazar/Editör

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler