Connect with us

Teknoloji

Play Store’da “2020 kıyımı”

Play Store'da "2020 kıyımı"

Google tarafından yapılan son açıklamaya göre, 2020’de 100 milyardan fazla yüklü uygulama Play Protect tarafından her gün tarandı. İlk kez 2017’de hizmete giren Play Protect, kullanıcılara Android güvenliği mevzusunda yardım sağlamak için düşülmüştü.

2020’de sahte haberler, virüsler ve makûs hedefli kodlarda büyük bir patlama yaşanmıştı. Google, uygulamaların yanlış bilgi yoluyla kullanıcılara hasar vermesini yasaklamak için hayli adım atmış görünüyor.

Google’ın makine öğrenimi algoritmaları, emin kaideleri ihlal ettikleri için 2020 seneyi içerisinde 962.000’den fazla uygulamanın Play Store’da yayınlanmasını durdurduğunu söylüyor. Aynı biçimde, 119.000 makûs hedefli ve spam içerikli geliştirici hesabı da kapatıldı.  

Öbür geliştirmeler arasında, arka tasarıda konuma ulaşım isteyen tüm uygulamaların araştırılması ve geliştiricilerin bu bilgileri yalnızca kullanıcı için bir avantaj sağlıyorsa arz etmeleri kaidesinin getirilmesi mevzubahisi. Bu talimatlara uymayan uygulamalar Play Store’dan kaldırılıyor. Google, yakında bu süreç hakkında daha fazla bilgi açıklamayı tasarlıyor.

Google, Play Store’da makûs hedefli içeriğin dağıtılmasını yasaklayan mücadelelere yatırım yapmaya devam edeceğini söylüyor. Firma, sadece kullanıcılar arasında değil, geliştiricilerde de güven oluşturmayı ve sürdürmeyi umuyor. Geçtiğimiz sene alınan ihtiyatların geliştirici memnuniyetinin çoğalmasına ve genel olarak itiraz rakamının eksilmesine neden olduğu belirtiliyor.

Play Store’da “2020 kıyımı” sizlere teknolojimuhbiri.com ile özel olarak hazırlanmıştır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler