Connect with us

Teknoloji

Popüler sitelere Google işkencesi

Popüler sitelere Google işkencesi

Yeni bir SEO araştırması, en popüler web sitelerinin çoğunun Google’ın “iyi” bir sayfa tecrübeyi için koyduğu asgari ihtiyaç kaidelerini çeper güç karşıladığını gösteriyor. Searchmetrics bilgilerine göre mobil aramalarda %90, masaüstü aramalarda %96 netice, Google’ın üç Core Web Vitals kullanılabilirlik hududunun altında kalıyor. Searchmetrics’in varsayımı, Core Web Vitals aktüellemesinin Google arama neticelerinde büyük bir olumsuz tesire neden olacağı doğrultusunda.  

Google puanlama bilgileri

Çalışma kapsamında, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Almanya’daki en iyi 20 Google neticesinde yer alan iki milyondan fazla web sayfasını tarandı. Searchmetrics’in bilgileri, üst sıralarda yer alan web sayfaları ile Core Web Vitals ölçümlerinde iyi performans gösteren web sayfaları arasında zati pozitif bir korelasyon olduğunu gösteriyor. Bunların arasındaki tek ayrıcalık, Google’a ait olan YouTube sitesi. Yükleme hıı düşük olmasına karşın YouTube her zaman en üst sıralarda yer alıyor.  

Searchmetrics’in Kurucusu ve idareyicisi Marcus Tober “Google Core Web Vitals aktüellemesi, pek çok istikametten, kullanıcı temennilerini bütün olarak karşılamayan web sitelerini elemek için düşünüldü. Web sitesi sahiplerine, kullanıcıları ilk sıraya koymamanın sıralamalar üzerinde negatif bir tesiri olabileceğine dair sarih bir ileti veriliyor” diyor ve ilave ediyor: “İlk belirtilerimiz, çoğu web sitesinin kullanılabilirliklerini üst seviyeye çıkarması için yapılacak çok iş olduğunu gösteriyor. Ve elbette, Google sıralamaları pozitif bir ticari tesire sahip olacağından dolayı e-ticaret ve öteki kuruluşların, iyi bir kullanıcı tecrübeyi sunmaya önemsemesi gerekiyor.”

Google’ın Core Web Vitals puanlaması bir sayfanın ne kadar süratli yüklendiğini, ne kadar iyi cevap verdiğini ve görsel olarak ne kadar istikrarlı olduğunu hesaba katıyor.  Çalışmada vurgulanan etkenlerle iletişimli olarak, Core Web Vitals, WordPress ve Wix gibi web sitesi oluşturucu şablonlar kullanılarak oluşturulan web sayfalarındaki afaki kodları da cezalandırıyor.  

Popüler sitelere Google işkencesi sizlere teknolojimuhbiri.com ile özel olarak hazırlanmıştır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler