Connect with us

Yazılım

Redis Server Nedir? – Redis Cache Nedir?

Redis Server Nedir

Redis Server Nedir. ?

Redis Server Nedir. Redis Server, hizmet veren bir takım sunucularda Cache(Önbellek) hizmeti veren bir veritabanı sistemidir. Redis Server’in çalışma sistemi olarak Cache (önbellek) tercih edilen bir sistemdir. Bu haliyle Redis Server Cache çalışma sistemiyle daha hızlı veri işleme ve sonuçlandırma yeteneğine sahip olmaktadır.

redir-server-nedir

Redis Server Avantajları

Veritabanı olarak Redis Server tercih eden programcılar için; Redis kullanımıyla birlikte avantajları şunladır.

İşlemcinin kullanımı azalır ve daha az çalışır.

Veritabanının performansı ve veri akış hızı artar.

Günümüzde kullanılan neredeyse tüm yazılım dillerini desteklemektedir.

Redis kodları açık kaynak olması nedeniyle gelişime açıktır.

Parola giriş ve kontrol işlemleri süresi azalır.

Tüm veri türleri Redis tarafından desteklenmektedir.

Veritabanında bulunan verilere çok kolay şekilde ulaşım sağlanır.

Birçok gelişmiş özelliği bünyesinde barındırmaktadır.

Redis Server Dezavantajları

Veritabanı olarak Redis Server tercih eden programcılar için; Redis kullanımıyla birlikte dezavantajları şunladır.

Veri değişiklikleri (Transaction) gösterimine desteği bulunmamaktadır.

Karmaşık sorgulara da desteği bulunmamaktadır.

İşlenmesi gereken verilerin boyutu ne kadar büyükse o kadar bellek (RAM) ihtiyacı artmaktadır.

Güvenlik kontrol mekanizması bulunmamaktadır.

Anlatıldığı şekilde Redis Server’in avantajlarının bir hayli fazla olması nedeniyle ilerleyen günlerde popülaritesinin artacağı daha şimdiden öngörülmektedir.

Web sitemizde yazılım alanındaki diğer makalelerimizi okumak için buraya tıklayınız.

Redis Nedir?

Redis Nedir; Kısa adıyla Redis ismiyle anılan veritabanı projesi Remote Dictionary Server (Uzak Sözlük Sunucusu) ismiyle bilinmektedir. Redis Server, bellek, iletici yolu ve kuyruk olarak kullanılan akıcı, açık kaynak, hafıza içi anahtar – değerlere ilişkin veri deposu olarak da adlandırılabilir.

Redis projesi bilinen ilk geliştirici olan Salvatore Sanfilippo’nun çalışmış olduğu İtalya’da bulunan bir şirketinin ölçeklenebilirliğinin iyileştirilmesi çalışmaları sırasında gerçekleştirilmeye başlanılmıştır. Redis neredeyse 1 milisaniyenin altında hizmet süresiyle gerçek zamanlı oyun, finansal hizmetler, sağlık hizmetleri ve grafik reklamcılık teknolojisi uygulamaları içinde saniyeler içerisinde milyonlarca işlemin işlenmesini sağlamaktadır. Redis bir verinin ön belleğe alınması, oyunlar, bilgisayar oturumları, bir verinin anlık gerçek zamanlı olarak analizi, sohbet ve anlık mesajlaşma ile medya akışı ve web hizmetleri uygulamalarında günümüzde popüler bir seçenek gelmiş durumdadır.

Redis’in web sitesini ziyaret etmek için buraya tıklayınız.

Redis Cache Nedir. ?

Redis Cache Nedir? Hali hazırda kullanılan çoğu programlama dillerinde key-value yapılarına ilişkin bellekte bilgi saklamak için kullanılmaktadır. Redis Cache yapısı ile birlikte Redis Serveri diğerlerinden farklı olarak öne çıkaran seçenek ise Redis’in diğerlerine göre çok aşırı şekilde hızlı olmasıdır. Redis’in web sitesinde paylaşılan kıyaslama verilerine göre saniyede 100 bin işlemi yürütebilmektedir. Redis biz kullanıcıların çalıştırdığı tüm işlemleri Redis Cache de tutmakta ve çalıştırmakta devamında ise çalışan verinin sonucunu tekrardan bizlere sunmaktadır. Tüm bu işlemleri önbellekte (Redis Cache) tutması nedeniyle bu kadar hızlı şekilde çalışabilmekte ve hızlı şekilde sonuç verebilmektedir. Redis’in diğer ve çok önemli bir özelliği ise düşünülenin tam aksine bellekte tutulan tüm veriler çok küçük boyutlarda yer kaplamaktadır. Redis’in belleğinde veri bulunmadığı sırada bilgisayar belleğinden sadece 1 megabayt yer kaplamaktadır. Örnek verecek olursak kullanıcı sıradan bir key-value için “string.string” şeklinde bir eşleşme yapmak isterse ve bunun 100 bin adedi bellekte sadece 10 mb yer kaplamaktadır. Bunun 1 Milyon olduğunu varsayarsak bellekteki kaplanan yer ise 100 mb olarak kullanıcıya yansıyacaktır.

Redis üçgeninin özelliklerinin Türkçeye çevrilmiş karşılıkları ise aşağıdaki şekildedir.

 

Redis üçgeninin yukarı uç kısmı olan A ucunda;

A: Kullanılabilirlik : Her müşteri her zaman okuyabilir ve yazabilir. Açıklaması bulunmaktadır. Bu açıklama ile servere bağlı tüm müşterilere redis’in çok hızlı bir şekilde cevap verebileceği her zaman okuma ve yazma işlemlerinin yapılabileceği anlatılmaktadır.

 

Redis üçgeninin sol uç kısmı olan C ucunda;

C: Tutarlılık : Tüm müşteriler her zaman aynı görünüme sahiptir. Tüm müşterilerin her zaman aynı verileri görme özelliğine sahip olduğu anlatılmaktadır.

 

Redis üçgeninin sağ uç kısmı olan P ucunda;

P: Bölüm toleransı: Fiziksel ağ bölümlerine rağmen sistem iyi çalışıyor. Sistemin fiziksel ağ bölümlerine rağmen gayet stabil çalıştığı belirtilmektedir.

İlerleyen zamanlarda Redis’in bu alt yapısıyla çok hızlı şekilde gelişeceği öngörülmekle birlikte redis veri tabanı denemelerini yapmanızı tavsiye ederek yazımı sonlandırıyorum.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler