Connect with us

Eğlence

Salyangoz Ve Sümüklü Böcekler Bilmediklerimiz

Merhabalar, sizlere bu yazımızda sümüklü böcekler ve salyangozlar hakkında şahsen benimde bilmediğim ve araştırmalarımın sonun da bu ufak canlılar hakkında çok şaşırtıcı bilgiler öğrendim.

   

Üstte görmüş olduğunuz fotoğraftaki farkı görebildiniz mi, evet birinin kabuğu, sıcak havalarda , korktuğunda kendini iyileştirebileceği evi varken diğerinin yok. Evi olan şanslı Salyangozumuz, evsiz olan ise sümüklü böcek olarak adlandırdığımzı canlılarımız.

Bunların arasında ki en önemli fark ise salyangozlar doğduklarından itirabaren yumurta kısmında kalan kabuklarını yiyerek kalsiyum ihtiyacını karşılar ve hayatta kalırlar. Bu şanslı arkadaşımız hem evi hemde besin kaynağını yanında getirerek dünyaya gelirken, zavallı sümüklü böceklerimizin ise yaşam koşullarına ayak uydurmak için derileri daha kalın ve dayanıklıdır.

Örnek verecek olursak bir salyangozu kabuğundan çıkarırsak, sümüklü böcek olur mu ? Elbette hayır spiral şeklindeki kabuğun içine kedileri sarılıdır ve birçok durumda evleri onların yaşam alanıdır, lakin diğerleri gibi kıyafetleri yok onların 🙂

 

Genelde yağmurlu ve çok fazla nemli havalarda sokaklarda bahçemizde, duvarlara tırmanan bu arkadaşlarımız fazla sıcak ve güneşte kurur, ortalama -4,-5 Derece sıcaklıklara bile dayanamazlar.

Çoğunlukla nemli ve ılık gecelerde sık sık görebilirsiniz, sıcak ve nemli topraklarda, vücutları sıvı kaplı olduğu için hareket olanakları rahat ve elverişlidir. Besin kaynağı olarak yosun, marul, kıvırcık, havuç, çilek, domates, biber, şalgam, maydanoz, patates, gibi sebzeleri daha çok tüketirler, bu olayın tek bir zararı var daha çok sümüklü böceklerin yaptığı bir huy vardır o da toprak altından bu besinlerin tohumlarını üstlerinden fidelerini yemeleri gibi.Ve büyümelerine engel olurlar. Özellikle sümüklü böcekler için besin sayılabilecek ürünlerin yetiştiği toprağın bu arkadaşlarımız için harika bir yaşam olduğunu sayarsak, bitkiler de çürüme ve küflenme olma olasılığı çok yüksektir.

 

Seyahat için sürünen arkadaşlarımızın, ön kısımların  da (sümüksü) sıvı salgılayan bezler sayesinde gidecekleri yolu kayganlaştırır ve parlatırlar. Buna rağmen araştırmalara göre hızları saatte 1 metre olarak ölçülmüştür. Fazlasıyla yavaş öyle değil mi : )

Genelde ot yaprak gibi beslenen bu arkadaşlarımızın en sevdiğin besin çilektir, fakat otobur değiller. Et, leş ve hatta aç kaldıklarında yamyamlık yapıp birbirlerini bile yiyebilirler : )
Biraz korkunç ama dokunsanız bile kabuğuna saklanıp size trip atacak küsecek bir canlıdır 🙂 

Rengarenk ve birbirinden farklı birçok türü ve çeşidi olduğu gibi iki türümüzde yakın akraba sayılırlar. Fakat kesinlikle aynı canlılar değiller.
Şunu kesinlikle unutmayın arkadaşlar, görüntüsü size ne kadar kötü gelse de, sevmeseniz bile varolan her canlı yaşamayı hak ediyordur. Canlılara karşı saygılı ve duyarlı olalım…

 

1 Comment

1 Comment

  1. Ercan

    Aralık 29, 2019 at 3:50 pm

    😀

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler