Connect with us

Teknoloji

Silinmeyen Dosyaları Silme Programı

Bilgisayarınızda silinmeyen dosyalar mı mevcut? Bu yazımızda silinmeyen dosyaları nasıl silebilirsiniz bunu anlattık, iyi okumalar...

Silinmeyen dosyaları silme programı mı arıyorsunuz? Bilgisayarınızda silinmeyen dosyalar mı mevcut? Bazı virüsler, trojanlar ve truva atları, bilgisayarınıza tamamen zarar verme için üretilse de, bazı virüsler ise sizi tamamen sömürmeye çalışırlar. Bu virüsler, bilgisayarınızın enerji ve depolama alanlarını kullanarak ‘Bitcoin Mining‘ denilen sistemi uygulamaktadır. Bilgisayarınızın özelliklerine göre bilgisayarınızı yoğun şekilde kullanıp para kazanırlar. Bu virüsler kolay kolay silinemez veya silmeye çalıştığınızda hata alırsınız. Silinmeyen dosyaları silme programları kullanarak bu virüslerden kurtulmak mümkün olabilir. Bu yazımızda silinmeyen dosyaları silme çözümünü anlatmaya çalıştık, iyi okumalar…

Bilgisayardan Silinmeyen Programlar Nasıl Silinir?

Bu programları silmek için bir çok farklı metot ve program mevcut fakat en bilindik yöntemleri sizlere anlatacağız. Dosyaları silmenizi engelleyen şey, genellikle ‘Bu program açık olduğundan dolayı silinemez.’ gibisinden mesajlardır. Bu mesajlar, silmek istediğimiz programın arkaplanda çalıştığını belirtmektedir. Burada yapmamız gereken işlem ise çok basittir. [CTRL + ALT + DEL] tuşlarına aynı anda basıp görev yöneticisini çalıştıralım. Ayrıntılar sekmesine tıklayıp ilgili programı bulup sağ tıklayın. Ardından bu uygulamayı sonlandır seçeneğine tıklayıp programı silin.

Aynı zamanda ‘Denetim Masası’ üzerinden programlar sekmesine tıklayın. Program kaldırma menüsünden kaldırmak istediğiniz programı seçip kaldırın. İşte bu kadar basit.

Bilgisayardan Silinmeyen Dosyalar Nasıl Silinir?

Bunun çok basit bir yöntemi var. Windows Defender yazılımı ile bilgisayarınızda tam tarama yaparak bu silinmeyen dosyaları temizleyebilirsiniz. Aynı zamanda IOBit Malware Fighter adlı yazılımı bilgisayarınıza yükleyip bu dosyaları temizleyebilirsiniz. Bu dosyalar, virüs ve trojan içerdiğinden dolayı sisteminize de yayılmış olabilirler. Bu tür durumlarda yapmanız gereken en doğru hareket, bilgisayarınızı sıfırlamaktır. En temiz ve güvenilir kaynaklardan kurulumlar yapmaktır. Windows ayarlarından bilgisayarınızı tamamen sıfırlayabilir veya kurtarma tarihine gidip bilgisayarınızı eski haline getirebilirsiniz.

Silinmeyen Dosyalar Nasıl Silinir?

Silinmeyen dosyalar, genellikle virüs veya trojan kaynakları oldukları için kolay kolay silinmezler. Bu dosyaları silebilmek için ek yazılımlar kullanmak şarttır. Önemli olan nokta güvenilir yazılımlar kullanmaktır. IOBit, Eset veya MCAFEE gibi yazılımlar ile silinmeyen dosyalarınızı kolayca temizleyebilirsiniz. Trojan veya virüs silme işlemlerini de bu yazılımlar üzerinden hızlı ve güvenilir şekilde yapabilirsiniz. Bu yazılımlar, tamamen büyük çaplı firmalar tarafından üretilmiştir. Virüs ve trojan sayısı gün geçtikçe arttığı için sürekli güncelleme getiren anti-virüs yazılımlarını tercih etmenizi tavsiye ederiz. Bu sayede en yeni trojanlar ve virüslerden de korunmuş olacaksınız.

Değerli okuyucularımız, bu yazımızda silinmeyen dosyaları ve programları nasıl silebilirsiniz bunları öğrettik. Yazıda bahsettiğimiz programlar tamamen tercihinize bağlıdır. Biz sadece önerilerde bulunduk. Diğer yazılarımıza göz atmayı unutmayınız.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler