Connect with us

Yazılım

Sosyal medya iletilerini özetleyen yeni bir teknoloji – Teknoloji Muhbiri

Sosyal medya iletilerini özetleyen yeni bir teknoloji - Teknoloji Muhbiri

Xerox bilim insanları, bu teknoloji ile şahsi söylemleri, cemiyetsel söylemlere dönüştürmeyi hedefliyor.

Xerox bilim insanları, bu Teknoloji ile şahsi söylemleri, cemiyetsel söylemlere dönüştürmeyi, sosyal medyanın cemiyetsel hayat üzerindeki tesirini ve kamuoyu oluşturma eforunu artırmayı kastediyor.

Dünyanın önde gelen teknoloji ve iş süreç yönetimi firmayı Xerox, sosyal medyada yer alan fertsel iletileri inceleme ederek özetleyen, ortak bir görüşe dönüştüren yeni bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Xerox, “summarisation” diye belirlenen bu özetleme teknolojisiyle, sosyal medyanın işlev ve tesirini daha da artırmayı hedefliyor. Özetleme teknolojisi ile sosyal medyada yer alan fertsel iletilerde belirtilen fikir ve yorumların cemiyet genelinde ne derece paylaşıldığı tanımlanabilecek. Cemiyetsel hayatla alakalı alınan idare kararlarına ulus nezdinde nasıl yanaşıldığı çok daha süratli ve organize bir biçimde bilinmiş olacak. Fransa Grenoble Xerox Araştırma Merkezi Bilim İnsanı, Dil Teknolojileri Uzmanı James Henderson ve takımının bir kaç seneden beri yürüttüğü bu proje üzerinde ehemmiyetli büyümeler katedildi. Avrupa Birliği fonlarıyla da desteklenen projenin çalışma manasını anlatan James Henderson’un video sunumu altta izleyebilirsiniz.

Sosyal medya özetleme teknolojisi nasıl çalışıyor ?

Sosyal medyada her gün milyarlarca mesaj paylaşılıyor. Bu mesajların bir hayliyi şahsi görüşler kapsıyor ve milyarlarca mesajlar arasında bu şahsi görüşler kaybolup gidiyor. Takipçilerin anlık olarak görebildiği fertsel mesajların daha fazla şahıs tarafından görülebilmesi için o mesajların başkaları ile paylaşılması gerekiyor. Fertsel görüşler geniş kitlelerle paylaşılamadığı zaman tesirini kaybediyor. Sosyal medyaya takipçisi fazla olan bireyler istikamet veriyor, daha az takipçili bireylerin görüşleri dikkatten kaçıyor. Geliştirilen özetleme teknolojisi, değişik ifade biçimleri ile yazılsalar da özünde aynı iletiyi vermeye çalışan mesajları tespit etiyor, söylenmek istenen ana görüşü özetleyip ortaya bir görüş, bir yargı koymaya çalışıyor.

Geliştirilen teknoloji cemiyetin değişik mevzulara, vaziyetlere nasıl yanaştığını çok daha süratli kavramayı sağlayacak. Aynı şeyi söyleyen ama değişik yazılmış mesajlar düz, kısa ve anlaşılabilir bir özetle görüş haline geldiğinde, bu görüşe kaç bireyin katıldığı ya da katılmadığı anlaşılabilecek. Günlük dile, usluba, ironik ve tenkidi yaklaşımlara göre ifade stilleri de inceleme edilebilecek. Suni zekâ kapsayan algoritmalar, yazılan bir mesajın mizah olup olmadığını, hakaret kapsayıp kapsamadığını tanımlayabilecek.

Yeni kamuoyu oluşturma platformları siyasetçiler için fırsat

Değişik dil ve yazılış şekillerine duyarlı parametrelerle kurgulanan yazılım algoritmasının, eş bir çalışma anlamı ile değişik dillere de uyarlanabileceğini ifade eden Fransa, Grenoble, Xerox Araştırma Merkezi Bilim İnsanı ve Dil Teknolojileri Uzmanı James Henderson, “Çok uzak olmayan bir gelecekte sosyal medyadaki fertsel iletileri bir araya getirerek cemiyetsel bir görüş oluşturabileceğiz. Bu teknoloji, kamuoyu oluşturmak, cemiyetsel duyarlılığı geliştirmek için ehemmiyetli bir adım olacağı gibi aynı zamanda siyasetçilerin cemiyetsel meseleleri daha süratli keşfetmeleri için de büyük bir fırsat olabilir” dedi.

Sosyal geçim, aklıselim ortak görüşlerle büyüyebilir

Bireyler, kendi görüşlerine sahip başka bireylerin varlığından daha fazla haberdar oldukça fikirlerini iletmek için daha istekli oluyor. Değişik görüşlerin farkında olan bireyler mevzulara daha hoşgörülü bakabiliyor, daha uzlaşmacı yaklaşımlar geliştirebiliyor. Bu özelliklere sahip sosyal medya vasıtaları, daha duyarlı ve birbirini daha iyi kavrayan cemiyetler oluşturacak. Sosyal geçim; aklıselim ve ortak paydada buluşulan görüşlerle büyüyecek. Xerox’un üzerinde çalıştığı bu ve eşi sosyal medya inceleme teknolojileri, cemiyetsel hayatı daha demokratik hale getirecek.

 

Sosyal medya iletilerini özetleyen yeni bir teknoloji sizlere teknolojimuhbiri.com ile özel olarak hazırlanmıştır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler