Connect with us

Teknoloji

Spotify az ödüyor, çok kazandırıyor

Spotify az ödüyor, çok kazandırıyor

Apple Music, platformundan müziklerini yayınlayan sanatçılara yolladığı bir iletide şarkı akışı başına 1 sent ödeyeceğini açıkladı. Bu çok fazla görünmese de, Spotify’ın ödeme oranının iki katı etrafında. Spotify’da bir şarkı dinlendiğinde sanatçılar bunun takribî olarak üçte ikisini alıyor.  

Ancak kullanıcı rakamlarına baktığımızda, bu gidişat değişiyor. Spotify, Apple Music’ten çok daha fazla ödeme yapan aboneye sahip. 2020’nin dördüncü çeyreğinde 155 milyon premium kullanıcısı ve toplamda 345 milyon kullanıcısı bulunuyordu. Bu sayı Apple için 60 milyon etrafında geziyor.

Spotify kullanıcıları, değişik platformlardakilerden daha fazla müzik akışı asıllaştırarak, müzik sanayisine değişik platformlardan daha fazla kazanç sağlıyor. Servis geçen sene sanatçılarına 6 milyar dolar etrafında bir ödeme yaptı. 

Kısacası sanatçılar, dinleme başına daha z para alsalar da, Spotify aracılığıyla daha fazla para kazanıyor.

Ancak sanatçılar bu ödemeleri doğrudan almıyor. Apple, Spotify ve değişik yayıncılar, telif fiyatlarını plak işletmeleri ve dağıtımcılar gibi hak sahiplerine ödüyor. Sanatçılar ve şarkı yazarları daha sonra telif fiyatlarından bir hisse alıyorlar.

Spotify az ödüyor, çok kazandırıyor sizlere teknolojimuhbiri.com ile özel olarak hazırlanmıştır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler