Connect with us

Teknoloji

Telefona format atma nasıl yapılır?

Telefona format atma nasıl yapılır?

Yavaşlamaya ve donmaya başlamış bir telefona format atma işlemi için birkaç yöntem mevcut. Soft reset ve hard reset olmak üzere ikiye ayrılan bu yöntemler, telefonda mevcut olan sorunun büyüklüğüne göre değişiklik gösteriyor.

Soft reset nedir?

Güç düğmesi ve ses kısma tuşuna 10 saniye boyunca basılı tutun

Çoğu kişi soft reset işlemini ‘’Ayarlar’’ bölümünde bulunan ‘’Fabrika ayarlarına sıfırla’’ işlemi olarak biliyor ancak işin aslı öyle değil. Bu işlem, genellikle yavaş ve çeşitli sistem sorunları olan telefonlarda işe yarar. Herhangi bir şekilde dosyalarınızı ve verilerinizi yok etmez.

Soft reset işlemini yapmak da oldukça basit. Telefonunuz açık bir durumdayken Ses kısma + Güç tuşlarına 10 saniye boyunca basın. Daha sonra telefonunuz yeniden başlayacak ve aradaki farkı göreceksiniz.

Soft reset işlemi; uygulamaların çalışmaması, telefonun donması ve yavaşlaması, ses sorunları, bildirim ekranı sorunları ve dokunmatik ekran duyarlılık sorunları gibi birçok sorunu hızlı bir şekilde verilerinizi silmeden çözer.

Hard reset nedir?

Her zaman son çare olmalıdır.

Hard reset, her zaman son çare olarak düşünülmeli. Telefonlarda ciddi sorunlar meydana geldiğinde tercih edilmeli. Telefona virüs bulaşması, çeşitli yazılım sorunları gibi durumlarda uygulanan hard reset, telefonda bulunan tüm dosyaları siler ve fabrika ayarlarına döndürür.

Hard reset iki farklı şekilde yapılır. Bunlardan ilki;

Ayarlar’a girin Gelen ekrandan Sistem’e girin Açılan pencereden Sıfırlama seçeneğine tıklayın Telefonu sıfırla seçeneğine tıklayın

Bu şekilde telefona format atma işlemini kolayca yapabilirsiniz. Son olarak bu adımların modeller arasında değişiklik gösterebileceğini de belirtelim.

Eğer telefonunuz açılmıyorsa ve Ayarlar’a erişemiyorsanız, çeşitli tuş kombinasyonları ile hard reset işlemini gerçekleştirmeniz mümkün. Bu adımlar;

Telefonunuz kapalı durumdayken Ses açma + Güç tuşuna basılı tutun.

Ses tuşlarını kullanarak tipe data/factory reset seçeneğine tıklayın

Açılan pencereden ses tuşlarını yön tuşu olarak kullanarak Wipe data/factory reset seçeneğini seçin ve Güç tuşu ile onaylayın.

Reboot system now seçeneği ile telefonu yeniden başlatın

Telefona format atma işlemi bitti. Son olarak ses tuşlarını kullanarak ‘’Reboot system now’’ seçeneğine gelin ve güç tuşunu kullanarak onaylayın.

Bu işlem sonrası telefonunuz yeniden başlatılacaktır. Son olarak gerekli kurulumları yaptıktan sonra telefonunuzu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Telefona format atma nasıl yapılır? sizlere teknolojimuhbiri.com ile özel olarak hazırlanmıştır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler