Connect with us

Teknoloji

Telefonu Kim İcat Etti?

Telefonu Kim İcat Etti?

Telefonu Kim İcat Etti?

Bilim ve teknolojinin büyümesiyle beraber tarih süresince insanlık tarihine ışık yakalayan ve insanlık tarihini değiştiren bir hayli buluş yapılmıştır. Bu ehemmiyetli buluşlardan biri de günümüzde elimizden hiç düşürmediğimiz ve en çok kullandığımız bağlantı vasıtalarından telefondur. Telefonu ilk kere kim buluş etti sualine hemen hemen hepimiz aynı yanıtı veririz. Telefon ilk kere Alexander Graham Bell tarafından buluş edilmiştir. Fakat bu bilginin doğru olmadığı 2002 senesinde ortaya çıkmıştır. İtalyan asıllı Amerikalıların ve tarihçilerin yaptıkları çalışmalar neticeyi telefonun kim tarafından buluş edildiği sualinin üzerindeki esrar perdesi 113 sene sonra kaldırılmıştır. Telefonu ilk buluş eden şahsın Graham Bell değil, İtalyan muhaciri Antonio Meucci olduğu 2002 senesinde ABD temsilciler birliği tarafından doğrulanmıştır. Peki, telefonun ilk mucidi Antonio Meucci kimdir ve ilk telefonu nasıl buluş etmiştir?

İtalyan mucit Antonio Santi Giuseppe Meucci, 13 Nisan 1808 ve 18 Ekim 1998 tarihleri arasında yaşamış bir mucittir. 1821 senesinde Florence Academy of Fine Arts’a kabul edilmiş, burada kimya ve makine mühendisliği okumaya başlamıştır. Ailesinin parasal vaziyetinin makûs olması sebebiyle iki sene sonra mektebi yarıda vazgeçip çalışmak zorunda kalmıştır. Giuseppe Meucci, bir zaman sonra gümrük memuriyetinde part-time asistan olarak çalışmaya başlayınca eğitimine de kaldığı yerden devam etmiştir. Meucci, daha sonra Floransa Teotro della Pergola’da sahne teknisyeni olarak çalışmaya başlamıştır. 1834 senesinde Teotro della Pergola’daki hakimiyet ve sahne odası arasındaki bağlantıyı sağlamak için bir cins eko telefon sistemi kurmuştur. Bu eko telefon daha sonra gemilerde kullanılan boru-telefon ilkeleri üzerine kurulmuştur. Meucci 7 Ağustos 1834 tarihinde aynı tiyatroda çalıştığı kostüm tasarımcısı Esterre Mochi ile evlenmiştir.

1835’te eşi ile beraber İspanyol vilayeti olan Küba’ya göç eden Meucci, 1850 senesinde de Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etmiştir. New York Staten Adası’ndaki Clifton bölgesine yerleşerek, hayatlarının geri kalanını burada geçirmişlerdir. Meucci, Küba’da çalışıp kazandığı parayla bir mum fabrikası kurmuştur. Meucci’nin eşi Esterre 1854 senesinde geçirdiği şanssız bir hastalık geçirmiş ve artık yürüyemez hale gelmişti. Meucci bu vaziyette dahi buluş yapmaya devam etmiştir.

Telettrofono

Giuseppe Meucci, uzun seneler süresince elektromanyetik ses mesajımının ilkelerini araştırmıştır. 1856 senesinde sesi teller yoluyla iletmeyi muvaffak olmuştur. Sesi evvel elektrik dalgalarına, daha sonra telefonun öteki ucunda sese çeviren ‘Telettrofono’ ismini verdiği ve telefonun ilk misali kabul edilen bir buluş hakikatleştirmiştir. 1856-1870 seneleri arasında da 30’dan fazla telefon prototipi üretmiştir. Meucci, prototipini daha da geliştirmek istedi fakat buluşunu finanse etmek ve kurduğu firmasını ayakta yakalayabilecek parasal imkânlara sahip değildi. Zira sahibi olduğu mum fabrikası iflas etmişti. Meucci bu vaziyete çözüm aramak için zengin İtalyan ailelerinden parasal takviyeyi arzında bulunmuştur. Dostu Enrico Bandelari, Meucci’ye projesini finanse etmek için İtalyan kapitalistlerini arama fikrini sunmuştur. Fakat Gaibaldi liderliğindeki askeri seferler sebebiyle İtalya’daki politik vaziyetin makûslaşmasından dolayı İtalya, hiç kimsenin yatırım yapmayacağı kararsız bir ülke haline geldiği için bu fikir yaşam bulamamıştır.

Meucci buluşu ‘telettrofono’ yu New York’ta İtalyanca yayınlanan L’eco d’Italia gazetesinde yayınlatmıştır. Parasal gidişatı daha da makûsa giden Meucci 1861 senesinde evini müzayedetme yoluyla satmak zorunda kalmıştır. Konutu satın alan şahıs Meuccilerden kira ödemeden bir zaman konutlarında kalmalarına izin vermiştir. Parasal vaziyetinin daha da makûslaşması sebebiyle hayırseverlerin ve dostlarının yardımıyla yaşamaya devam eden Meucci, oldukça güçlü seneler geçirmiştir. Meucci’nin buluşlarıyla ilgilenen dostu William E. Ryder buluşlarına finansör olmayı öneri etmiş ve 1867 senesine kadar beraber çalışmışlardır.

Yaşanan bu kadar negatifliğe birde Meucci’nin yaşadığı kaza ilave edilmiştir. Meucci Staten Island araba vapurunun kazanının patlaması neticesinde ağır bir biçimde yaralanmıştır. Gidişatı daha da makûsa giden Meucci öteki yandan eşi Antonio’yu rehabilitasyon ettirebilmek için yaptığı buluşlarını ve çizimlerini ikinci el eşya alan bir yere satmak zorunda kalmıştır. Meucci’nin rehabilitasyonu bittikten sonra buluşlarını geri almak için daha öncekiciye gitmiş fakat daha öncekici buluşlarını daha evvel hiç tanımadığı bir şahıs tarafından satın alındığını söylemiştir.

Meucci, 1871’de İtalyan Konsolosluğu Sekreteri Angelo Zilio Grandi, teşebbüsçü Angelo Antonio Tremeschin ve işadamı Sereno G.P. Breguglia Tremeschin ile New York’ta Telettrofono Firmasını kurmak için bir uyuşma imza atmıştır. Meucci, Telettrofono için tescil müracaatında bulunmuştur. Ancak müracaat için istenen 20 doları ödeyememiştir. Cebinde yalnızca 20 doları bulunan Meucci bu paranın 10 doları ile 28 Aralık 1871 tarihinde ABD Tescil Büroyu’ne 3335 numaralı ve ‘Sesli Telgraf’ başlıklı geçici bir tescil müracaatında bulunabilmiştir. Bu geçici tescil ile alakalı zaman ise 28 Aralık 1874 tarihinde dolmuş ve Meucci parasal vaziyetinin noksanlığından dolayı yenileme harekâtı yaptıramamıştır.

Yakın dostu Angelo Bertolino ile beraber 1872 senesinde New York American District Telegraph Co başkan yardımcısı Edward B. Grant’e giden Meucci, telefonunu işletmenin telgraf hatları üzerinde test etmek için izin istemiştir. Grant’e prototipinin bir açıklaması ve tescilinin bir kopyasını veren Meucci’nin bu isteği kabul görmemiştir. İki sene beledikten sonra tekerrür Grant’e giden Meucci dokümanlarını geri istemiş fakat Grant evrakların kaybolduğunu söyleyerek geri vermemiştir.

Telefonun Buluşu ile Alakalı Tescil ve Dava Süreci

Antonio Meucci ile bir zaman aynı laboratuarı kullanan Graham Bell, telefon ismini verdiği bir buluş yaptığını duyurmuş ve hemen tescilini almıştır. Telefonun tescilini aldıktan kısa bir zaman sonrada Western Union Telgraf Firmayı ile oldukça karlı bir uyuşmaya imza atmıştır. Bu gidişatı bilen Meucci, Graham Bell’e dava açmış ve davada tescil enstitüsü çalışanları ile Bell’in ortağı olduğu işletme arasında yapılan kanunsuz alışverişi belgelemiştir. 9 sene süren davada Yüksek Duruşma dolandırıcılık ve yanlış beyanda bulunma nedeniyle Bell’e yöneltilen yargılamaları kabul etmiştir. Meucci bütün davayı kazanmak üzereyken 1889’da hasta olarak New York’ta ölüm etmiştir. Meucci’nin ölümü nedeniylede dava düşmüştür. Bu gidişat telefonun mucidinin Graham Bell olarak öğrenilmesine neden olmuştur. Ta ki 2002 senesine kadar. 11 Haziran 2002 tarihinde ABD Temsilciler Meclisi, telefonun mucidinin Meucci olduğuna karar vermiş ve Meucci tarih sayfalarında telefonun ilk mucidi olarak yer almıştır.

Graham Bell’in Telefonu ve İlk Telefon Görüşmesi

Telefonun ilk mucidi olarak bildiğimiz Graham Bell’in buluş ettiği telefon ise duyma manili annesinin meselesine çözüm arayışının bir neticesinde ortaya çıkmıştır. Bu mevzuda çok rakamda çalışma ve araştırma yapan Graham Bell, Meucci’nin buluşuna çok benzeyen bir telefon yapmış ve tescilini almıştır. Tarihteki ilk telefon görüşmesi 10 Mart 1876 tarihinde Boston’ın Exeter Place mahallesinde bulunan bir konutta Graham Bell ve takviyecisi Thomas Watson arasında yapılmıştır. Bell, takviyecisini aradı ve “buraya gelin Bay Watson, sizi görmek istiyorum” dedi. 1876 senesinde Philadelphia’da sergilenen Bell’in telefonu kamuoyu tarafından büyük bir alaka görmüş ve yoğun bir arzla karşılaşmıştır. Yoğun arz üzerine Bell kendi firmasını kurarak, telefon üretmeye başlamıştır.

Telefon Çaldığında Neden “Alo” Deriz?

Hemen hemen hepimiz telefon çaldığında ilk olarak ‘Alo’ diye yanıt veririz. Peki, neden hiç düşündünüz mü? ‘Alo’ kelimeyi telefonun öğrenilen mucidi Alexsander Graham Bell’in sevgilisi Allexsandra Lolita Oswaldo’nun isminin baş harflerinin kısaltılmış biçimidir. Graham Bell, telefonu buluş ettikten sonra ilk hattı sevgilisinin yaşadığı konuta sürüklemiştir. Atölyesinde telefon çaldığında arayan şahsın sevgilisi Allessandra olduğunu bildiğinden, telefonu açar açmaz, Allessandra Lolita Oswaldo diyordu. Graham Bell, zamanla Allessandra’ya adını kısaltarak yanıt vermeye başlamıştır. İlerleyen zamanlarda Graham Bell, telefonu artık ‘Ale Lolos’ diye açmaya başlamıştır. Bir zaman sonrada sevgilisinin ismini daha da kısaltarak iki heceli bir ad kullanmaya başlamıştır. Bu kısa ad ise ‘Alo’ idi. Graham Bell’in telefonu geliştirip, tam şehre yaymaya çalışması ve telefondan başka hiçbir şey düşünmemesi sevgilisini rahatsız edince onu terk etmiştir. Graham Bell ise sevgilisi Allessandra’nın bir gün onu arayacağı umudu ile her telefon çaldığında ‘Alo’ demeye devam etmiştir. Graham Bell’i arayanlar da artık ‘Alo’ demeye başlamışlardır. İşte Alo kelimesinin geçmişi de bu öyküye direnmekte ve tüm dünyada kullanılmaktadır.

Telefonu Kim İcat Etti? sizlere teknolojimuhbiri.com ile özel olarak hazırlanmıştır.Telefonu Kim İcat Etti?

Bilim ve teknolojinin büyümesiyle beraber tarih süresince insanlık tarihine ışık yakalayan ve insanlık tarihini değiştiren bir hayli buluş yapılmıştır. Bu ehemmiyetli buluşlardan biri de günümüzde elimizden hiç düşürmediğimiz ve en çok kullandığımız bağlantı vasıtalarından telefondur. Telefonu ilk kere kim buluş etti sualine hemen hemen hepimiz aynı yanıtı veririz. Telefon ilk kere Alexander Graham Bell tarafından buluş edilmiştir. Fakat bu bilginin doğru olmadığı 2002 senesinde ortaya çıkmıştır. İtalyan asıllı Amerikalıların ve tarihçilerin yaptıkları çalışmalar neticeyi telefonun kim tarafından buluş edildiği sualinin üzerindeki esrar perdesi 113 sene sonra kaldırılmıştır. Telefonu ilk buluş eden şahsın Graham Bell değil, İtalyan muhaciri Antonio Meucci olduğu 2002 senesinde ABD temsilciler birliği tarafından doğrulanmıştır. Peki, telefonun ilk mucidi Antonio Meucci kimdir ve ilk telefonu nasıl buluş etmiştir?

İtalyan mucit Antonio Santi Giuseppe Meucci, 13 Nisan 1808 ve 18 Ekim 1998 tarihleri arasında yaşamış bir mucittir. 1821 senesinde Florence Academy of Fine Arts’a kabul edilmiş, burada kimya ve makine mühendisliği okumaya başlamıştır. Ailesinin parasal vaziyetinin makûs olması sebebiyle iki sene sonra mektebi yarıda vazgeçip çalışmak zorunda kalmıştır. Giuseppe Meucci, bir zaman sonra gümrük memuriyetinde part-time asistan olarak çalışmaya başlayınca eğitimine de kaldığı yerden devam etmiştir. Meucci, daha sonra Floransa Teotro della Pergola’da sahne teknisyeni olarak çalışmaya başlamıştır. 1834 senesinde Teotro della Pergola’daki hakimiyet ve sahne odası arasındaki bağlantıyı sağlamak için bir cins eko telefon sistemi kurmuştur. Bu eko telefon daha sonra gemilerde kullanılan boru-telefon ilkeleri üzerine kurulmuştur. Meucci 7 Ağustos 1834 tarihinde aynı tiyatroda çalıştığı kostüm tasarımcısı Esterre Mochi ile evlenmiştir.

1835’te eşi ile beraber İspanyol vilayeti olan Küba’ya göç eden Meucci, 1850 senesinde de Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etmiştir. New York Staten Adası’ndaki Clifton bölgesine yerleşerek, hayatlarının geri kalanını burada geçirmişlerdir. Meucci, Küba’da çalışıp kazandığı parayla bir mum fabrikası kurmuştur. Meucci’nin eşi Esterre 1854 senesinde geçirdiği şanssız bir hastalık geçirmiş ve artık yürüyemez hale gelmişti. Meucci bu vaziyette dahi buluş yapmaya devam etmiştir.

Telettrofono

Giuseppe Meucci, uzun seneler süresince elektromanyetik ses mesajımının ilkelerini araştırmıştır. 1856 senesinde sesi teller yoluyla iletmeyi muvaffak olmuştur. Sesi evvel elektrik dalgalarına, daha sonra telefonun öteki ucunda sese çeviren ‘Telettrofono’ ismini verdiği ve telefonun ilk misali kabul edilen bir buluş hakikatleştirmiştir. 1856-1870 seneleri arasında da 30’dan fazla telefon prototipi üretmiştir. Meucci, prototipini daha da geliştirmek istedi fakat buluşunu finanse etmek ve kurduğu firmasını ayakta yakalayabilecek parasal imkânlara sahip değildi. Zira sahibi olduğu mum fabrikası iflas etmişti. Meucci bu vaziyete çözüm aramak için zengin İtalyan ailelerinden parasal takviyeyi arzında bulunmuştur. Dostu Enrico Bandelari, Meucci’ye projesini finanse etmek için İtalyan kapitalistlerini arama fikrini sunmuştur. Fakat Gaibaldi liderliğindeki askeri seferler sebebiyle İtalya’daki politik vaziyetin makûslaşmasından dolayı İtalya, hiç kimsenin yatırım yapmayacağı kararsız bir ülke haline geldiği için bu fikir yaşam bulamamıştır.

Meucci buluşu ‘telettrofono’ yu New York’ta İtalyanca yayınlanan L’eco d’Italia gazetesinde yayınlatmıştır. Parasal gidişatı daha da makûsa giden Meucci 1861 senesinde evini müzayedetme yoluyla satmak zorunda kalmıştır. Konutu satın alan şahıs Meuccilerden kira ödemeden bir zaman konutlarında kalmalarına izin vermiştir. Parasal vaziyetinin daha da makûslaşması sebebiyle hayırseverlerin ve dostlarının yardımıyla yaşamaya devam eden Meucci, oldukça güçlü seneler geçirmiştir. Meucci’nin buluşlarıyla ilgilenen dostu William E. Ryder buluşlarına finansör olmayı öneri etmiş ve 1867 senesine kadar beraber çalışmışlardır.

Yaşanan bu kadar negatifliğe birde Meucci’nin yaşadığı kaza ilave edilmiştir. Meucci Staten Island araba vapurunun kazanının patlaması neticesinde ağır bir biçimde yaralanmıştır. Gidişatı daha da makûsa giden Meucci öteki yandan eşi Antonio’yu rehabilitasyon ettirebilmek için yaptığı buluşlarını ve çizimlerini ikinci el eşya alan bir yere satmak zorunda kalmıştır. Meucci’nin rehabilitasyonu bittikten sonra buluşlarını geri almak için daha öncekiciye gitmiş fakat daha öncekici buluşlarını daha evvel hiç tanımadığı bir şahıs tarafından satın alındığını söylemiştir.

Meucci, 1871’de İtalyan Konsolosluğu Sekreteri Angelo Zilio Grandi, teşebbüsçü Angelo Antonio Tremeschin ve işadamı Sereno G.P. Breguglia Tremeschin ile New York’ta Telettrofono Firmasını kurmak için bir uyuşma imza atmıştır. Meucci, Telettrofono için tescil müracaatında bulunmuştur. Ancak müracaat için istenen 20 doları ödeyememiştir. Cebinde yalnızca 20 doları bulunan Meucci bu paranın 10 doları ile 28 Aralık 1871 tarihinde ABD Tescil Büroyu’ne 3335 numaralı ve ‘Sesli Telgraf’ başlıklı geçici bir tescil müracaatında bulunabilmiştir. Bu geçici tescil ile alakalı zaman ise 28 Aralık 1874 tarihinde dolmuş ve Meucci parasal vaziyetinin noksanlığından dolayı yenileme harekâtı yaptıramamıştır.

Yakın dostu Angelo Bertolino ile beraber 1872 senesinde New York American District Telegraph Co başkan yardımcısı Edward B. Grant’e giden Meucci, telefonunu işletmenin telgraf hatları üzerinde test etmek için izin istemiştir. Grant’e prototipinin bir açıklaması ve tescilinin bir kopyasını veren Meucci’nin bu isteği kabul görmemiştir. İki sene beledikten sonra tekerrür Grant’e giden Meucci dokümanlarını geri istemiş fakat Grant evrakların kaybolduğunu söyleyerek geri vermemiştir.

Telefonun Buluşu ile Alakalı Tescil ve Dava Süreci

Antonio Meucci ile bir zaman aynı laboratuarı kullanan Graham Bell, telefon ismini verdiği bir buluş yaptığını duyurmuş ve hemen tescilini almıştır. Telefonun tescilini aldıktan kısa bir zaman sonrada Western Union Telgraf Firmayı ile oldukça karlı bir uyuşmaya imza atmıştır. Bu gidişatı bilen Meucci, Graham Bell’e dava açmış ve davada tescil enstitüsü çalışanları ile Bell’in ortağı olduğu işletme arasında yapılan kanunsuz alışverişi belgelemiştir. 9 sene süren davada Yüksek Duruşma dolandırıcılık ve yanlış beyanda bulunma nedeniyle Bell’e yöneltilen yargılamaları kabul etmiştir. Meucci bütün davayı kazanmak üzereyken 1889’da hasta olarak New York’ta ölüm etmiştir. Meucci’nin ölümü nedeniylede dava düşmüştür. Bu gidişat telefonun mucidinin Graham Bell olarak öğrenilmesine neden olmuştur. Ta ki 2002 senesine kadar. 11 Haziran 2002 tarihinde ABD Temsilciler Meclisi, telefonun mucidinin Meucci olduğuna karar vermiş ve Meucci tarih sayfalarında telefonun ilk mucidi olarak yer almıştır.

Graham Bell’in Telefonu ve İlk Telefon Görüşmesi

Telefonun ilk mucidi olarak bildiğimiz Graham Bell’in buluş ettiği telefon ise duyma manili annesinin meselesine çözüm arayışının bir neticesinde ortaya çıkmıştır. Bu mevzuda çok rakamda çalışma ve araştırma yapan Graham Bell, Meucci’nin buluşuna çok benzeyen bir telefon yapmış ve tescilini almıştır. Tarihteki ilk telefon görüşmesi 10 Mart 1876 tarihinde Boston’ın Exeter Place mahallesinde bulunan bir konutta Graham Bell ve takviyecisi Thomas Watson arasında yapılmıştır. Bell, takviyecisini aradı ve “buraya gelin Bay Watson, sizi görmek istiyorum” dedi. 1876 senesinde Philadelphia’da sergilenen Bell’in telefonu kamuoyu tarafından büyük bir alaka görmüş ve yoğun bir arzla karşılaşmıştır. Yoğun arz üzerine Bell kendi firmasını kurarak, telefon üretmeye başlamıştır.

Telefon Çaldığında Neden “Alo” Deriz?

Hemen hemen hepimiz telefon çaldığında ilk olarak ‘Alo’ diye yanıt veririz. Peki, neden hiç düşündünüz mü? ‘Alo’ kelimeyi telefonun öğrenilen mucidi Alexsander Graham Bell’in sevgilisi Allexsandra Lolita Oswaldo’nun isminin baş harflerinin kısaltılmış biçimidir. Graham Bell, telefonu buluş ettikten sonra ilk hattı sevgilisinin yaşadığı konuta sürüklemiştir. Atölyesinde telefon çaldığında arayan şahsın sevgilisi Allessandra olduğunu bildiğinden, telefonu açar açmaz, Allessandra Lolita Oswaldo diyordu. Graham Bell, zamanla Allessandra’ya adını kısaltarak yanıt vermeye başlamıştır. İlerleyen zamanlarda Graham Bell, telefonu artık ‘Ale Lolos’ diye açmaya başlamıştır. Bir zaman sonrada sevgilisinin ismini daha da kısaltarak iki heceli bir ad kullanmaya başlamıştır. Bu kısa ad ise ‘Alo’ idi. Graham Bell’in telefonu geliştirip, tam şehre yaymaya çalışması ve telefondan başka hiçbir şey düşünmemesi sevgilisini rahatsız edince onu terk etmiştir. Graham Bell ise sevgilisi Allessandra’nın bir gün onu arayacağı umudu ile her telefon çaldığında ‘Alo’ demeye devam etmiştir. Graham Bell’i arayanlar da artık ‘Alo’ demeye başlamışlardır. İşte Alo kelimesinin geçmişi de bu öyküye direnmekte ve tüm dünyada kullanılmaktadır.

Telefonu Kim İcat Etti? sizlere teknolojimuhbiri.com ile özel olarak hazırlanmıştır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler