Connect with us

Teknoloji

Telefonun internetini USB ile bilgisayarda kullanma

Telefonun internetini USB ile bilgisayarda kullanma

Telefonun internetini USB ile bilgisayarda kullanma

İnternet ortamında günlük binlerce soru ile karşılaşılmaktadır. Peki telefon internetini USB ile bilgisayarda kullanmak için nasıl bir yol izlemeliyiz. Öncelikle bu internet paylaşım yöntemine tethering denilmektedir. Tethering nedir biraz yakında tanıyalım.

Tethering özellikli internet bağlantısına sahip bir akıllı cihaz, tablet veya başka bir mobil cihazınızı, modem özelliğini kullanarak internet bağlantısını diğer cihazlara paylaşmak yöntemine tethering denilmektedir.

Telefon internetini USB ile bilgisayarda kullanmak için tethering özelliğine sahip olduğunuz cihazlarınız ile bulunduğunuz yerin bir önemi olmaksızın sürekli olarak internete bağlanabilme şansına sahipsinizdir. Tethering yöntemi daime kullanıma hazır ve oldukça kolay bir yöntem özelliğini taşımaktadır. Tethering yani internet paylaşma özelliğini Bluetooth, Wifi veya USB kablosu ile paylaşılabilmektedir.

Bu yöntem genelde sürekli olarak internet bağlantısı olmayan ortamlarda bir bilgisayar veya herhangi bir cihaza, interneti olan cihazımızdan bağlantı paylaşımı sağlayabilmek için en kullanışlı ve en çok kullanılan yöntem telefonun internetini USB ile bilgisayarda kullanma yöntemidir.

Tethering Nerelerde Kullanılır.

Kısaca telefonun internetini USB ile bilgisayarda kullanma ihtiyacımız bulunmaktadır. Bunu örneklendirecek olursak; Düşünelim ki bir kamp yapmaya karar verdik, bir takım işlemlerin yapılabilmesi için diz üstü bilgisayarımızı da yanımıza almamız gerekmektedir. Bu işe örnek verecek olursa maillerimizi okumamız gerektiğini belirtebiliriz. Bunun için bir internet bağlantısına ihtiyacımız olacaktır. Kamp ortamları genellikle dağlık alanlar veya çok fazla insan faktörünün bulunmadığı ortamlar olduğundan bir wifi internet hattı bulmak neredeyse imkansızdır. İşte tam olarak bu aşamada yanımızda sürekli olarak bulundurduğumuz cep telefonumuzun tethering özelliği devreye girmektedir. Cep telefonumuzun tethering özelliğini kullanarak ister USB yoluyla ister Wifi yoluyla bilgisayarımızın ihtiyacı olan internet hizmetini verebiliriz. Bu şekilde hiçbir sorun yaşamdan istediğimiz ortamda internet kullanımını kendimize sağlamış olabiliriz.

Tethering Kullanım İhtiyacı ve Güvenlik

Bahsetmiş olduğumuz örneği neredeyse internet kullanımına olanak sağlayan tüm elektronik cihazlarda kullanılabilecek bir yöntemdir. Eğer ki bilgisayarınızın Wifi desteği olmadığını veya arızalı olduğunu düşünürsek yine aynı yöntem ile sadece USB bağlantısı sağlayarak cihazımıza internet bağlantısı sağlayabiliriz. Tethering üzerinden yapacağımız bağlantılar da internet kullanımımız güvende olacaktır. Tethering ile baüğlantımız öncelikle mobil cihaz ardından GSM operatörü yardımıyla hedefine ulaştığından bu ağ sistemi de güvenli olduğundan herhangi bir sorun olmayacaktır. Bir çok kişinin katıldığı bir wifi ağı sistemi ile kıyaslayacak olursak eğer USB ile internet bağlantısının daha güvende bir bağlantı yöntemi olacağı kaçınılmazdır.

Kablosuz bağlantı ile ilgili makalemizi okumak için buraya tıklayınız

Telefonun internetini USB ile bilgisayarda kullanma

USB ile bilgisayarda internet kullanımı

Telefonun internetini USB ile bilgisayarda kullanmak için nasıl bir yol izlemeliyiz. Neler yapmalıyız ve benzeri gibi internet ortamında günlük binlerce soru ile karşılaşılmaktadır. İşte telefonun internetini USB ile bilgisayarda kullanmak için yapılması gerekenler.

Aşağıda anlatıldığı şekilde uygulama yapıldığı takdir sorunsuz şekilde telefonunuzdan bilgisayara internet verebileceksiniz.

Öncelikle Android tabanlı telefonun internetini USB ile bilgisayardan kullanmak için telefonumuzu şarj ettiğimiz USB fişinden söküyoruz. USB kablosunu fişten söktükten sonra kablonun bir ucunu telefonumuzun şarj soketine takmalıyız.

Devamında USB kablosunun diğer ucunu bilgisayarın USB girişine takıyoruz. Daha sonra telefonumuzun menüsünde yer alan ayarlar kısmına giriyoruz. Ayarlar kısmına girdikten sonra her telefon için farklı menüler olması nedeniyle bağlantı seçeneği altında Tethering, Taşınabilir Hotspot veya Mobil Erişim Noktası veya Paylaşım seçeneklerinden birisinin altında USB ile bağlan benzeri bir seçeneği seçiyoruz. Bu seçeneği aktif hale getiriyoruz. Böylece bilgisayarımızda bağlantı seçeneği aktif olmaktadır ve internete giriş denemesini yaptığımızda internete bağlanabiliyorsanız bağlantıyı sağlamışsınız demektir. Böylece Telefonun internetini USB ile bilgisayarda kullanmak için gerekli bağlantı sağlanmış durumdadır.

Telefonun internetini USB ile bilgisayarda kullanmanın zararları

Bir cep telefonunun interneti USB yoluyla bilgisayarda kullanıldığında ne gibi zararları olabileceğini düşündüğümüzde şu şekilde zararları olabilmektedir. Bilindiği üzere cep telefonlarında internet hizmeti genelde GB olarak belirlenmiş ve sınırlıdır. Yani bu sınır aşıldığında tarafımıza fazla fatura miktarı fatura edilebilir. İnternet vermiş olduğumuz bilgisayar güncelleme ihtiyacı hissediyorsa eğer ki bilgisayar güncellemeyi otomatik olarak yaparsa bunu telefonun internetinden kullanacaktır ki bu hayli bir internet kullanımı demektir. İnternet kullanımının fazla olması kotanızı daha çabuk bitirecek ve haliyle belki kota aşımı durumu gerçekleşecektir. Bu nedenle daha fazla fatura ödemeniz muhtemel olabilecektir. Bu durumu engellemek için internet kullanımımızı kontrol altında tutmalıyız veya bilgisayarın güncellemelerini USB ile internet bağlantısı sağladığımız zamanlarda kapatmamız faydamıza olacaktır. Aksi takdirde kullanıcılar tarafından telefonun internetini USB ile bilgisayarda kullanma çok da memnun edici bir durum olmayabilir.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler