Connect with us

Teknoloji

Ücretsiz Dosya Paylaşım Siteleri – Ücretsiz 10 Dosya Paylaşım Sitesi

Dosya paylaşım siteleri Günümüzde dosya paylaşımı önemli bir yere sahiptir. Gün geçtikçe de paylaşımlara ihtiyaç artmakla birlikte gönderilmesi veya alınması gereken dosyaların da boyutlarında bir hayli artış olmaktadır. Bu sebeple insanlar dosya paylaşım sitesi olarak birçok etkene yonlenmektedir. Ve en başında ücretsiz dosya paylaşım siteleri için arastirma yapmaktadır.

Ücretsiz Dosya Paylaşım Siteleri Nedir

Dosya paylaşım siteleri hızlıca karşı taraf veya bir grup ile paylaşılmak istenildiğinde internet hızınız ne kadar ise indirebileceğiniz hızın o kadar hızlı olduğu bilinen bir gerçektir. Dosya paylaşım sitesi olarak bilinen bu işlemi ücretsiz dosya paylaşım siteleri gerçekleştir.

Neden Dosya Paylaşım Siteleri Var ?

Dosya paylaşım siteleri Günümüz teknoloji çağında her türlü paylaşılan belge dosya veya materyalin karşı tarafa aktarım hızının bir kalite ölçüm standardı olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Keza bir dosya indirme sitesinden dosya indirmek istenildiğinde indirmeye başlayınca ilk kontrol ettiğimiz durum ne kadar hızlıdır. Ne kadar sürede indirileceği ve ne kadar bekleyeceğimiz ilk gözümüzün aradığı hususlardır. Bu nedenlerledir ki karşı taraftan alınan dosyanın alma veya gönderilme hızının yüksek olması bir kalite ölçüm standardı haline gelmiştir.

Şimdi siz ziyaretçilerimiz için çevrimiçi ya da Wifi yardımıyla hızlı dosya transfei yapabileceğimiz başarılı internet web sitelerini inceleyeceğiz. Bu sitelerin en güzel yanı bizlere ücretsiz hizmet sunmaları ve oldukça hızlı olmalarıdır.

İnsanlar hizmet çeşitliliğini ve internet yayıncılığının arttırmaya devam ettikçe bunun gibi ücretsiz dosya paylaşım siteleri gibi birçok aracı hizmete devam edecektir. Kullanıcılarını memnun bırakmak ve işlerini kolaylaştırmak için ücretsiz bir şekilde kullanılacaktır.

 • Firefox Send

Araştırmamız gereken husus gizli şekilde bir dijital belgenin veya dosyanın paylaşımı konusu olduğunda güvenebileceğimiz adreslerden bir tanesi de Firefox’tur. Yüklediğiniz belgenin 24 saat içerisinde kendiliğinden silindiği bir yükleme sistemine sahiptir. Yani bir belgeyi yükledikten sonra sunucularında sadece 24 saat kalabilmekte, 24 saat sonra dosya silinmektedir. Yüklenen dosya 24 saat indirilebilir konumda kalmaktadır. Yüklenen dosyaları ister mobilden isterse bilgisayardan indirilebilme özelliğine sahiptir.

Bunların yanı sıra Firefox Send, yükleme yapabilmek için illaki Firefox kullanılması şart değildir. Diğer internet tarayıcılar ile de Firefox Send’e ücretsiz şekilde dosya yüklenebilmektedir. 24 süreyle ücretsiz hizmet veren Firefox Send’i denemenizi tavsiye ediyoruz.

 • No File

dosya upload ve paylaşım platformu güvenlik hususunda ekstra detaycı kullanıcılar için bir grup şifreleme fırsatı sunmaktadır. Karşı tarafa göndermek istediğimiz dosyaların tamamı herhangi bir web sitesi botu tarafından dahi okunmasına izin verilmeden saklanılmaktadır. İndirip bilgisayarımızda saklamak istemediğimiz durumlarda sunucu üzerinden Dropbox yönlenmesi yapılabilmektedir. Bu yönlendirme ile dosyayı şifreli bir şekilde Dropbox’a aktarabiliriz ve buradan indirme veya inceleme sağlayabilmekteyiz.

 • FastestFish

Normal şekillerde bildiğimiz bir upload sistemi bir dosyanın sunucuya yüklenip ardından diğer kullanıcıların sunucudan dosyayı indirmesine yarayan bir sisteme sahiptir. Fastest Fish in ise bambaşka bir yaklaşımı bulunmaktadır. Fastest Fish kendisiyle paylaşın dosyayı gönderen kişi ve alıcıyı aynı anda çevrimiçi olmaya çağırmaktadır. Gönderilen dosya için sunucuya yükleme kısmını devredışı bırakmaktadır. Kısmen tahmin edileceği üzere bir taraftan yüklenen dosya Fastest Fish sistemi üzerinden karşı tarafta online olan arkadaşınızın bilgisayarına yüklenmektedir. Böylece hem sunucular meşgul olmamakta ve veri kaydı silme işlemleriyle uğraşmamaktadır. Hem de kullanıcı doğrudan aktarmak istediği kişiye veriyi aktarabilme ortamı bulmuş olmaktadır.

 • Instant

İnstant bir torrent oluşturucu olarak bilinmektedir. İnstant sisteminden bir dosyanın aktarmının sağlanması diğer dosya upload sitelerinden farklıdır. Yüklenilmek istenilen dosyalar instant.io’ya yüklenmektedir. Bunun devamında ise yüklenen torrent dosyasını ya da yükleme linki olan URL’yi dosyayı indirmesini istediğiniz kişi kim ise ona göndermeniz gereklidir. İnstant dosya yükleme sisteminin dosya indirme şartlarından bir tanesi de dosyayı yüklenen bilgisayarın, dosya indirilirken online olmasıdır. Bu upload sitesinde işlem yalnızca Chrome tarayıcı desteklenmesi nedeniyle sadece Chrome üzerinden yapılmaktadır. İlgili site aynı zamanda torrent kullanımına da izin vermektedir.

 • FileRoom

FileRoom diğer upload sitelerine göre daha küçük bir alanda paylaşım yapılmasına izin vermektedir. FileRoom sitemi boyutlar küçük olması nedeniyle hız anlamında oldukça hızlı çalışan bir sisteme sahiptir. Dosya paylaşımını gerçekleştirmek istediğiniz kişi ile aynı Wifi modemini kullanmanızı isteyen FileRoom özellikle ajans ve benzeri gibi takım çalışması gerektiren işlerde daha hızlı ve kullanıcıları oldukça büyük ölçüde zahmetten kurtaran bir sistemdir. Üstelik sistemin bir de eğlenceli yanı bulunmaktadır. Her bir kullanıcı veya takım arkadaşı sevimli bir hayvan olarak gösterilmektedir. Böylece günlük ve sıkıcı işlerden uzaklaşarak bir nebze olsun rahatlatıcı bir çalışma ortamı sağlanmaktadır.

 • Media Fire

Media Fire bir dosya paylaşım sistemi olmakla birlikte aynı zamanda paylaşmayı kolaylaştırmaya odaklanmış bir bulut depolama hizmetidir. Sistemin sizlere sunduğu bir takım tekliflerin şartlarını yerine getirdiğiniz takdirde 50 gb’a kadar ücretsiz veri alanı sunulmaktadır. Dosyalarınızı başka kişi veya şirketlerle paylaşmayı amaçlıyorsanız özel bir bağlantı almaktasınız. Media Fire sitesinde indirmelerde sınır bulunmamaktadır. Kişilerin dosya bağlantısını daha fazla paylaşıp paylaşamayacağının da kontrol edildiğini bilmenizde fayda bulunmaktadır. Bu durumda ilgili linki kontrol edebilmekteyiz.

 • Google Drive

Google Firması bilindiği üzere internet ortamında en kaliteli hizmet sunan teknoloji firması olma özelliğini taşımaktadır. Bu firmanın ünlü dosya paylaşım sitesine ücretsiz olarak üye olduğunuzda kullanıcıya 15 gb depolama alanı sunmaktadır. Eğer ki üyeliğimizi yükseltmek istediğimizde ise aylık 6 TL’den başlayan ücretlerle ücretli olarak üyelik satın alabilmemiz mümkündür. Bu şekilde ücretli olsa bile çok cüzi ücretlerle bu şekilde hizmet veren bir teknoloji şirketini tercih edenler elbetteki daha fazla olacaktır. Listemizde muhtemelen ücretsiz dosya paylaşım siteleri arasında en iyi verim alacağınız seçenek Google olacaktır.

 • JumboMail

JumboMail sisteminde herhangi bir şekilde hesap bile açmadan 2 gb’a kadar ücretsiz dosya gönderme hizmeti veren bir sistemdir. Yüklenmesi gereken dosya 2 gb’ı geçtiğinde ise arkadaşlarınızı davet ederek ücretsiz olarak bu sınırı 5 gb’a çıkarabilmektesiniz. Ancak şu unutulmamalıdır ki yüklenen dosyaların saklanma süresi 7 gün olarak belirtilmiştir. Yüklenen dosyaları bu süreyi geçirmeden indirmeyi unutmayınız.

 • Files To Friends

Files To Friends isminden de anlaşılacağı üzere arkadaşlarınızla dosya paylaşım sistemidir. Arkadaşlarınıza 1 gb’a kadar birden fazla dosya gönderebilme özelliği olan bu web sitesinde dosya sayısı 10 dosya ile sınırlıdır. Ücretsiz olarak dosya göndermek için herhangi bir hesaba kaydolma şartı bulunmamaktadır. Bu web sitesinin olumsuz yönü ise yüklenen dosyaların sadece 5 alıcı kişiyle paylaşma şartı bulunmaktadır.

 • TeraShare

TeraShare P2P dosya paylaşım sistemi ve bulut depolama ile bir arada kullanılmaktadır. Dosyayı sisteme yüklemeye başladığınızda alıcınız dosyayı tamamen yüklemenizi beklemeden indirmeye başlayabilmektedir. Bu özelliği ile kullanıcılara bir hayli hız kazandırılmaktadır. İndirmeyi hızlandırmak için dosyanızı istediğiniz kadar kişiyle paylaşabilir ve bant genişliğinizi paylaşabilmektesiniz. Dosya 10 gb’dan az ise bulut deposunda bulunmaktadır. Alıcılar istenildiği zaman indirebilmektedir. Tera Share P2P bağlantısı oluşturmak için küçük bir uygulama indirmenizi isteyebilir. Paylaşım işlemini e posta yoluyla veya çevrim içi olarak paylaşabilinilmektedir.

 

Görüldüğü üzere bir çok web sitesinde ücretsiz dosya paylaşımları ve sistemleri anlatılmıştır. Bu konularda hangi web sitesinin veya upload sitesinin ne kadar miktarda gb paylaşımına kadar izin verdiği, üyelik gerektirip gerektirmediği, hangi bağlantının kaç kez paylaşımına izin verilip verilmediği bildirilmiştir. Bu şekilde geniş bir inceleme yapılmış olup inceleme tamamlanmıştır.

2 Comments

2 Comments

 1. Murat Arslan

  Eylül 7, 2020 at 11:44 am

  Hocam ben Google servislerinden şaşmam özellikle ücretsiz dosya paylaşımı oldukça kullanışlı tanıdığı alanlarda yeterli.

 2. Fatih Eryıldız

  Eylül 7, 2020 at 11:51 am

  Güzel bir çalışma olmuş. Sayenizde bir çok ücretsiz dosya paylaşım sitesini keşfetmiş olduk..

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler