Connect with us

Teknoloji

Uzayda “unutulan” kozmonot

Uzayda "unutulan" kozmonot

18 Mayıs 1991’de Sovyetler Birliği kozmonotu Sergei Krikalev, Dünya’dan böldü ve Sovyet uzay istasyonu Mir’e gitti. Ancak Krikalev Mir’deyken, onu uzaya yollayan ülke yok oldu; Sovyetler Birliği devrildi. Krikalev de, en azından birkaç ay süresince “son Sovyet yurttaşı” olarak uzayda yaşamak zorunda kaldı.

Kozmonot olmak için ağır bir eğitim alan Krikalev, uzayda yalnız başına, ülkesiz ve idareyicisiz kalmaya kendini hazırlamamıştı. İstasyonda vazifelerini reelleştirmeye devam ederken altta, Dünya’da Sovyetler Birliği bir anda ufaladı. Haberler Mir’e geliyordu, ancak çok az bilgi alabiliyordu.

Kısa müddet sonra, uzay istasyonundaki kozmonotun mukadderatı belirli oldu. Kazakistan değişik birlik ülkeleri gibi bağımsızlık için bastırırken, Sovyet Cumhurbaşkanı Mikhail Gorbaçev, misyonu sona erdiğinde Krikalev’in yerini bir Kazak kozmonotunun alacağını açıkladı. Ancak, Kazakistan’da hiç kimse kozmonot olarak eğitilmediğinden dolayı, Krikalev uzayda azıcık daha uzun kalmak zorundaydı.

O zamanlar uzayda uzun müddet kalmanın tesirleri hakkında pek bir şey öğrenilmese de Krikalev, Mir’de bu kadar uzun müddet kalmanın bazı tehlikeler doğurduğunun farkındaydı. Ekim ayında istasyondaki değişik ülkelerden meslektaşlarından kimileri dört aylık vazifelerini bitirdiler ve ülkelerine döndüler. İstasyonu sürükleyip çevirecek kadar tecrübeli başka kimse kalmadığı için Krikalev Mir’de kaldı ve beklediğinden çok uzun bir müddet süresince Dünya’nın etrafında tur atmayı sürdürdü.

Sovyetler Birliği devrildikten sonra ortaya çıkan Rusya devleti ile Amerika arasında bir müddet pazarlıklar sürdü. Yörüngeye daha fazla kozmonot ve astronot yollamak için uyuşmalar yapıldı, bu aynı zamanda uzayda mahsur kalan kozmonotun geriye getirilmesini de kapsıyordu. Sonunda, üç ay sonra, 25 martta, uzayda sürekli 311 gün geçirmiş olan Krikalev, Dünya’ya döndü.

Ancak bu günler, uzayda geçireceği son günler değildi. Döner dönmez eğitimi devam etti ve daha sonra tekerrür istasyona döndü. Toplamda uzayda 803 gün geçirmiş oldu ve tüm rekorları kırdı.

Uzayda “unutulan” kozmonot sizlere teknolojimuhbiri.com ile özel olarak hazırlanmıştır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler