Connect with us

Yazılım

Virüs Programları Bilgisayarı Korur Mu?

virüs programları bilgisayarı korur mu

Virüs Programları Bilgisayarı Korur Mu?

Merhaba arkadaşlar bugün herkesin aklında olan virüs programları bilgisayarı korur mu sorusuna cevap vereceğiz.

Bir çoğumuz virüs programı kullanırız. Çoğunlukla bunu bilgisayarımızı zararlı yazılımlardan nasıl koruyacağımızı bilmediğimiz için hazır programla ile yapmayı tercih ederiz. Lakin bu programların ücretli olmasi, yer kaplaması ve zaman zaman bilgisayarı yavaşlaması gibi problemleri olduğunu da biliyoruz.

Rekabetin fazla yüksek olduğu bu sektörde insan bilgisayarını bu programların koruyup koruyamayacağı konusunda şüphede kalıyor. Aslında sorumuza basit bir şekilde cevap verecek olursak evet virüs programları bilgisayarı koruyor. Bu işlemleri zararlı dosyaları temizlemek olsun, gereksiz kullanılmayan programları ve risk oluşturabilecek programları temizleyerek yapiyor. Şimdi gelin beraber virüs programları bilgisayarı korur mu sorusunun sonuçlarına beraber bakalım ve nasıl koruyor öğrenelim.

Virüs Programları Ne Yapar?

  • Önlem

Bilgisayarınıza gelebilecek herhangi bir saldırıyı program dahilinde önler. Bu internet üzerinden veya bilinmeyen bir kaynaktan indireceğiniz bir dosya da olabilir. Veya dış kaynaktan USB, CD ile bilgisayara yukeyeceğiniz bir programdan dolayı da olabilir.
Bu durumda virüs programınız devreye girer ve size uyarı verir veya indirmenize, yüklemenize engel olur.

Örnek bir virüs programı için buraya bakabilirsiniz.

  • Zararlı Yazılımları Tarar

Çoğu virüs programının tarama özelliği vardır. Bilgisayarınızda tüm dosyalar olmasa da virüsün potansiyel olarak barınağı klasör ve dosyaları tarar. Olası riskleri ve tehdit oluşturan programda tanımlanmış herşeyi temizlemeniz için sizin önünüze sunar. Bu sayede düzenli olarak manuel tarama da yaparak kendiniz de bakabilirsiniz.

virüs programları bilgisayarı korur mu

  • Virüsten Dolayı Oluşan Hasarı Temizler

Bir virüs programı yüklemeden önce bilgisayarınıza virüs bulaşmış ve zarar vermiş ise üstteki seçenek ile tarama yapabilir ve çıkan sonuçlara göre bilgisayarınızı temizleyip onarabilirsiniz. Bu seçenek her zaman geçerli olmasada kaliteli bir virüs programı bilgisayarınızı tam manada koruyacaktır. Bu seçenek bizim için virüs programları bilgisayarı korur mu sorusunun ney bir sebebi olabilir.

Benzer konulardan Cloudflare Neden Kullanılır ? – Neden Tercih Ediliyor? yazımıza buraya tıklayarak bakabilirsiniz.

  • İstenmeyen Veya Potansiyel Virüs Getirebilecek Yazılımları Temizler

Bu işlemi her defasında kendi yapmaz. Lakin bilgisayarınızda virüs getirmeye yönelik açık kapı bırakacak bir program var ise bunu size sunar. Silip silmek sizin elinizdedir. Tarama işlemi sırasında bu verileri detaylı olarak analiz ederek işinize yaramayan ve risk analizinde cikan programları bilgisayarınızdan silebilirsiniz.

Ücretsiz Virüs Programları İse Yarar Mı?

Farklı bir konu olarak ücretsiz virüs programlarına değinmek istiyorum. İnsanlar çoğunlukla sanal hizmetlerin ücretsiz olanlarına yönlendiği için aslında bu önemli bir konu. Ücretsiz virüs programları çoğu zaman bir koruma sağlar. Lakin sizi her zaman eksik bırakır. Bu aşamada ya bir ücret isteyip hizmetin devamını sunmayı teklif eder veya ücretli bir programı önünüze getirir.

Ücretsiz virüs programlarını kendi kaynağından indirdiğiniz sürece sorun olmayacaktır. Temel bir tarama için bunu kullanabilir ve deneyebilirsiniz.

Bilgisayarımızı Virüsten Nasıl Koruruz?

Virüs yazılımları dış kaynaklardan geldiği kadar bilinen kaynaklardan ve sebep olduğu açiklardan da gelmektedir. Bu sebeple iyi bir antivirüs yazılımı kullanmanızı tavsiye ederiz.
Özellikle bilgisayarınıza zararlı bir yazılım geldi ve bunu biliyorsanız iyi bir program ile bunu taraya bilir ve önüne geçebilirsiniz. İlk seçeneğiniz format atmak olmasın.

İnterneti bilinçli kullanım ile ve doğru kaynakları kullandığınız sürece bir virüs tehdidi altında kalmanız düşük olasılıktır. Yasal olan kaynaklara yönelin ve ciddi konularda ücret vermekten kaçınmayın. Her türlü yasal olmayan yazılım ve programlardan kaçındığınız sürece böyle bir sorunla karşılaşmayacaksınız.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler