Connect with us

Teknoloji

Webm Nedir ? Webm Kalitesi Nedir?

webm nedir

WebM Nedir? – Nasıl Çalışır ? 

İnternet ortamlarında sıklıkla karşılaştığımız WebM Nedir?.  Kısaca WebM’i anlatmak gerekirse WebM açık kaynak kodlu yani lisans ücreti bulunmayan bir medya formatıdır. WebM’in uzantısı dosyalarda dosyaismi.WebM olarak bilinmektedir.

 

WebM Nedir?

İnternet gezintilerimizde veya birçok video izleme ve indirme platformlarında sıklıkla karşılaştığımız WebM bir tür video dosyası formatıdır. Video dosyası formatı olmasının yanında ücretsiz lisans desteği sağlaması ve sıkıştırma kalitesiyle son zamanlarda tercih edilen bir video destekleme formatı olma özelliğini taşımaktadır.

 

2010 lu yıllardan günümüze kadar artan başarısıyla gelen WebM 2010 yılında keşfedilmiş bir video formatı olarak belirtilebilir. İnternet platformlarının amacı WebM ile yüksek kalite, yüksek performansta ve düşük enerji ile hizmet verebilmektir. Bunu da WebM ile sağlanabileceği son zamanlardaki gelişmelerle birlikte daha da çok belirginleşmiştir. Birçok video formatı oluşturan şirketlerin maddi sebeplerinden dolayı günümüze kadar video formatlarında ücretsiz format bulunmamaktaydı. Ancak WebM’in kodlanmasından itibaren ihtiyaçlarımızı karşılayabilmektedir. Ayrıca WebM’in video formatının yanında seslendirmelerin aktarılması için Vorbis isminde ses okuyucusu kodlanmaktadır. Tüm internet tarayıcılarının da destek verdiği medya bileşeni daha aktif ve ücretsiz olarak tüm kullanıcılarına hizmet vermeye hazır bir gelişim olacaktır.

 

Webm Nedir

Bunların yanında WebM’in TV’lere de girmesi beklenmektedir. Televizyonlara da dahil edilmesi durumunda TV akışının da internet ortamları üzerinden yapılacağı öngörüsüyle WebM’in öneminin çok daha yükseklerde olacağı kaçınılmaz bir gerçektir.

Benzer konular hakkında (resim formatları için) buraya tıklayarak makalemize göz atabilirsiniz..

WebM Nasıl Çalışır?

WebM dosyaları Wilfdorm’un FlixWebM isimli ve ücretsiz olan uygulaması ile basit bir şekilde webm dosyaları oluşturabiliriz. İsmi geçen uygulama DirectShow filtrelerini de içerdiğinden herhangi bir webm dosyasını da görüntülememize ve oynatmamıza aracılık etmektedir.

WebM dosyaları nasıl izlenir ?

Bu dosyalar uygulamayı destekleyen internet tarayıcılar üzerinde izlenebilmektedir. Yine yukarıda bahsetmiş olduğumuz FlixWebM isimli uygulama aracılığıyla, Windows Media Player veya VLC player gibi uygulamalarla da izlenebilir. WebM’in gelişim süreci göz önüne alındığında birçok video oynatma uygulaması artık WebM’e destek vermekte ve kütüphanesinde yer vermektedir. Yine bunun yanında başta Youtube gibi bir çok video izleme platformundan indirilebilecek videoların çeviri websiteleri de WebM’e destek vermekte olduğu görülmektedir.

WebM’in daha da gelişeceği muhtemel ilerleyen günlerde yazılarımızda yeniden yer vereceğiz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler