Connect with us

Teknoloji

Windows 10 Hızlandırma (En İyi Yöntemler)

Windows 10 hızlandırma

Windows 10 hızlandırma günümüzde birçok kullanıcının ortak aramasıdır. Windows 10 hızlandırma konusunda birçok detay ve gereksinim bulunmaktadır. Sadece windows hızlandırma değil aynı zamanda açılış hızı ve genel kullanım gibi birçok konuya değindik. Windows kullanıcıları çoğunluk bilgisayarlarının yavaş olmasından şikayetçi olsa da bu belli bir noktaya kadar çözülebilir bir sorundur. Sizlere windows 10 hızlandırma konusunda birçok detaydan bahsettik.

Windows hızlandırma için öncelikle hangi yöntemi belirleyeceğimizi bulmamız gerekmektedir. Windows 10 hızlandırma işlemini belirli programlarla yapabiliyor olsa da, burada önem vereceğimiz konu çok farklı. Programlı veya programsız bir hızlandırma yolu mu arıyorsunuz? Önce buna karar verelim ve işlemlerimize hızla devam edelim. Belirtmem gerekir ki sadece program kullanmak kesinlikle yeterli olmayacaktır.

Windows 10 Programsız Hızlandırma

Windows 10 programsız hızlandırma için belirlediğimiz çok basit ve kesinlikle yapmanız gereken birkaç yol vardır. Bunlardan ilk seçenek bilgisayarınızda görsel efektleri kapatın. Bu işlemi uygulamak için “Denetim masası > Sistem > Gelişmiş sistem ayarları > Gelişmiş” adımlarını uygulayın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır. En İyi Performans İçin Ayarla seçeneğini işaretlediğiniz takdirde sizin için ayarlanacaktır. Windows hızlandırma konusunda ilk yapacağınız aşama budur.

 

Windows 10 programsız hızlandırma

Windows 10 hızlandırma konusunda ilerleyeceğiniz diğer işlem ise güç planını ayarlamaktır. İşlemcinizi hızlandırmak için bu ayar fazlasıyla gereklidir. Uzun zamandır laptop kullanıcılarının bu özelliği zaten bildiğini söyleyebiliriz. Windows size 3 seçenek sunacaktır; Yüksek Performans, Dengeli ve Güç tasarrufudur. Denetim masasından güç tasarrufu bölümüne girdiğiniz zaman yapmanız gereken tek işlem Yüksek performans seçeneğini seçmeniz olacaktır. Windows hızlandırma işlemini sizin için tamamlayacaktır. Bilgisayarı yeniden başlattığınızda farkı görmeye başlayacaksınız.

Windows 10 programsız hızlandırma konularına geldiğimiz takdirde hepimizin bildiği gibi ihtiyacımız olmayan başlangıç uygulamalarını kapatmamız gerekir. Birçok program biz farkında olmadan bilgisayarı ilk açtığımız andan itibaren arka planda çalışmaya başlar. Bu çalışan programlar devamlı bilgisayarımızın performans ve veriminden harcayarak hızın düşmesine sebep olur. Ctrl + Alt + Delete işlemi ile görev yöneticisine girdikten sonra Başlangıç alanına tıklayın. Buarda işinize yaramayan ve bilgisayarınızda kullanılmayan programları devre dışı bırakın. Aynı zamanda normalde kullandığınız ve bilgisayar açıldığı anda işinize yaramayacak programları da kapatın. Bu işlem günümüz bilgisayarlarında hızlandırma için uygulamamız gereken bir yoldur.

Windows 10 Hızlandırma Programları

Windows 10 hızlandırma programları ne kadar tercih edilmese de, birçok konuda işinize yarayacaktır. Özellikle uyarmam gerekir ki programları kesinlikle lisanssız veya yasal olmayan yolla elde ederek kullanmayın. Bu bilgisayarınıza zarar verecektir. Hızlandırma programları hakkında ufak bir sıralama yapmak gerekirse en etkili olandan yorumlara göre sıralanmıştır.

  • Ashampoo WinOptimizer

Birçok konuda işinize yarayacak ve bilgisayarınızı hem temizleme hemde hızlandırma konusunda yardımcı olacak bir programdır. Ashampoo WinOptimizer bilgisayarınızda gereksiz dosyaları temizler, virüs taraması yapar, kullanılmayan dosyaları belirler, dosyaları düzenler, spam engeller ve temel seviyede bu işlemleri yaparken bilgisayarınızı hızlandırır. Hafif ve kolay ulaşılabilir güvenli programlar arasındadır. Hızlı çalışması ve bilgisayara katkı sağlaması ile bilinen Ashampoo WinOptimizer listemizde ilk sırada yer almaktadır.

  • Razer Cortex

Windows hızlandırma programları arasında en çok tercih edilenlerlerden biri Razer Cortex’dir. Bunun en başlıca sebebi oyun hızlandırıcı olarak bilinmesidir. Bildiğiniz gibi oyunlar bilgisayarın hızına bağlı birçok faktör ile eşit gitmektedir. Bilgisayar oyunlarını daha akıcı ve düzgün bir şekilde oynamak istiyorsanız hızlı bir bilgisayara ihtiyacınız vardır. Razer sizin için bilgisayarınızı analiz eder ve yapabileceği tüm iyileştirmeleri kısa sürede uygular. Bu sayede hızlı bir bilgisayar ve oyun performansını sizlere tek program aracılığı ile sunmaktadır.

  • Windows 10 Manager

Bilgisayar hızlandırma genel anlamda bilgisayarda birçok unsura bağlı olarak bilindiği için Manager ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılamaya yönelik hazırlanmıştır. Öncelik olarak program bilgisayarınız için gerekli güvenlik önlemlerini alarak başlar. Bu önlemler bilgisayarınıza hem zarar veren hemde yavaşlatan programları test eder ve gerekli işlemi uygular. Bilgisayarınızda gereksiz yer kaplayan kullanılmayan ve artık dosyaları bulup sizlere seçenek halinde sunarak silme işlemini gerçekleştirir. Bilgisayarınızı analiz eder ve genel hızlandırma optimizasyonlarını hızlı bir şekilde tamamlar. Windows 10 Manager bu konuda geniş çaplı bir araç olduğu gibi önerdiğimiz bir programdır.

Windows 10 Açılış Hızlandırma

Windows 10 açılış hızlandırma ne kadar üstte bahsettiklerimiz ile bağlı olsa da kendi yöntemleri de mevcuttur. Özellikle hızlandırma konusunda sadece belli başlı unsurlar yer almaktadır. Açılış hızlandırma işlemlerinizi Programız hızlandırma konusunda bahsettiğimiz gibi başlangıç programlarını devre dışı bırakmanız lazım. Bilgisayarınız açılma aşamasında arka planda programlar için hazırlık yapmamalıdır.

windows 10 açılış hızlandırma

Açılış hızlandırma için sadece yazılımsal değil donanımsal gereksinimleri ve bakımları da karşılamanız gerekmektedir. Bunlardan en basit ve bilinen şekilde bilgisayarınızı düzenli olarak temizlemeli, teknik bakımlarını, termal macun, fan bakımı ve daha birçok genel bakımını aksatmadan yapmanız gerekmektedir. Bu işlemleri ve bakımları düzenli uyguladığınız takdirde bilgisayarınızın hızı ve verimi artacağı gibi açılış hızı da artacaktır.

Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri

Windows 10 Hızlandırma yöntemleri arasında birçok konuyu ele aldığımız gibi genel olarak bahsetmemiz gerektiğini düşündük. Özellikle bu soruyu soran ve onlarca cevap içerisinde kaybolan birçok kişi olduğunu fark ettik. Hızlandırma önemli bir konu olduğu gibi hız optimizasyonu temel seviyede teknik bilgi gerektiren ver doğru yapılması gereken bir konudur. Üstte bahsettiğimiz birçok seçenek sizin işiniz kolaylaştıracak ve onlarca seçenek arasından özellikle işe yarayanları seçip bulduğumu hızlandırma yöntemleri arasındadır. Bilgisayarınızı düzenli olarak kontrol ettiğinizde ve bakımını aksatmadan yaptığınız sürece hızlandırma en son ihtiyacınız olacaktır. Hız ve güvenlik gibi yapılandırmalar ihtiyaç dahilinde değil her zaman bir bilgisayar kullanıcısının dikkat etmesi gereken unsurlardır. Hızlandırma yöntemleri arasında en iyi ve işe yarayan yöntemleri sizin için üstte listeledik.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler