Connect with us

Teknoloji

Windows 10 Ses Yükseltme – Windows Ses Yükseltme

Windows 10 Ses Yükseltme işletim sisteminizin Windows ses düzeyi size yetersiz geliyorsa Windows 10 ses yükseltmesi yapabilirsiniz. Birçok insan artık bilgisayarda film izleyip müzik dinleyebiliyor ses düzeyinden rahatsız olan daha yüksek bir sese ulaşmak isteyen insanlar Windows 10’da bazen sorunlar yaşayabiliyor.

Bu yazımızda sizlere b  Bu sorun nasıl çözülür sizlere aktaralım. Kulaklık ya da hoparlör hiç fark etmeden ses seviyenizin maksimum seviyelere alabilirsiniz. Bilgisayarınızda kullanılan hoparlör çok kaliteli olmasa bile maksimum ses kapasitesine ulaştığınızda sizi tatmin etmiyorsa Windows 10 üzerinden birkaç ayar yapabilir ve yardımcı programlar ile alacağınız ses kalitesini ve yüksekliğini bir tık daha arttırabilirsiniz.

Windows Ses düzeyi nasıl arttırılır?

Windows 10 ses düzeyini arttırmak için hoparlör simgesine sağ tık ses ayarlarını açınız. Bu ayarlar kısmında özellikle müzik dinlerken bas seslerini duymak istiyorsanız burada bulunan ‘bass boost’ kısmını da işaretleyebilirsiniz. Hoparlör özellikleri alanında bulunan Enhancements kısmında Loudness Equalization kutusunu işaretleyin ve hemen ardına uygulayıp seçin. Ses düzeyinizi arttıracak ve duymamız gereken maksimum ses seviyesine çıkacaktır.

Windows 10 Ses Yükseltme Programları

Windows 10 ses kalitenizi yükseltmek daha kaliteli bir ses istiyorsanız ediyorsanız bunu ek programlar sayesinde gerçekleştirebilirsiniz. Ufak bir araştırma yaptığınızda bile onlarca ses yükseltme programı bulabilirsiniz. Ancak hepsinin aynı kalitede olduğunu ve istediklerinizi verdiğini söylemek zor bunun için sizlere en kalitelisi olan VLC programını öneriyorum bu program sayesinde izlediğiniz filmlerde her zaman daha çok ses çıkar ve program tamamen ücretsizdir. VLC programı içerisinde bulunan kodlama sayesinde filmler daha önce hiç olmadığı kadar yüksek sesle çıkacaktır ve bu ses düzeyini kendiniz ayarlayabilirsiniz.

Bilgisayarın sesi nasıl açılır Windows 10?

Windows 10’da ses düzeyini ayarlamak arttırmak ya da azaltmak için sağ altta bulunan hoparlör kısmına sağ tıklayarak ses ayarlarını aç kısmına geliniz. Buradan ses düzeyini en yükseğe çekebilir ve burada İstediğiniz şekilde hoparlör giriş çıkışlarını da ayarlayabilirsiniz.  Eğer hoparlör düzeyiniz de ya da sesiniz de bir sorun olduğunu düşünüyorsanız sağ alt kısımda hoparlör simgesine tıklayarak ses sorunlarını gider diyebilirsiniz.

Windows 10 İletişim Ses Seviyesi Ayarlarını Değiştirin

Windows 10 bilgisayarınızdaki sesten memnunsunuz ancak sesli aramalarda ve görüntülü konuşmalar da sesiniz tam olarak karşı iletilmiyor ya da sizlere gelen sesler konusunda sorunlar yaşıyorsanız bununla alakalı iletişim ses seviyesi ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Denetim masasına girin ve sonrasında ‘ses’ yazısına tıklayın açılan pencerede ‘iletişim’ menüsüne tıklayın en altta bulunan hiçbir şey yapma seçeneğini seçin ve daha sonrasında kayıt edin. Eğer bu da sizleri tam anlamıyla tatmin etmiyorsa ses yükseltme programlarını kullanmayı deneyebilirsiniz.

Laptop ses yükseltme Windows 10

Bazı laptoplarda hoparlör sorunları yaşayabiliyoruz. Özellikle Windows 10 işletim sistemi kuruluysa yüksek ses alma konusunda ve bu sesin kalitesi konusunda ciddi sorunlar yaşanabiliyor. Bunun için Windows 10 ses yükseltme programları kullanılarak bu durumu daha iyileştirebiliriz. Ama Bu programlara başvurmadan önce yazılım seslerini kontrol etmenizde yarar var. Ayrıca iletişim ses seviyesini de kontrol edebilirsiniz hangi uygulamada yer alıyorsanız o uygulamanın ses seviyesini en yükseğe çekebilirsiniz. Kısa bir örnek vermek gerekirse YouTube videosunun ses düğmesi tam ortada yer alıyorsa onu en yukarıya çekerek videodaki ses düzeyini ve kalitesini de yukarıya çekmiş olursunuz. Video oyunlarında da belirgin bir ses ölçer seçeneği yok bunun için menülerden sesleri en üst düzeye çekebilir ve böyle kullanabilirsiniz bu sorunum sadece Windows 10’a özgü olmadığını da söyleyelim.

Windows ses yükseltme YouTube ya da düzenli kullanım esnasında hoparlörünüzden gelen seslerden memnunsunuz ancak size gelen sesli aramalar da ani düşüşler yaşıyorsanız aramalar esnasında ses seviyenizi yükseltebilirsiniz. Bunları düzeltmek için denetim masasından ses kısmına girin ve ‘hiçbir şey yapma kısmına girerek bu kısmı işaretleyin ve ardından kaydedin.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler