Connect with us

Teknoloji

Windows 10 Tam Ekran Sorunu

windows 10 tam ekran sorunu

Günümüzde performansa dayalı en stabil işletim sistemi Windows 10 olsa da zaman zaman bu işletim sistemi kullanıcıları fazlasıyla yorabiliyor. Bu yazımızda sizlere bu sorunu nasıl çözeceğinize dair bilgilendirmeler yapacağız ancak, öncelikle neden Windows serisi içerisinde 10’u tercih etmeniz gerektiğine değinelim. Windows 10 tam ekran yapmak bildiğiniz üzere 2020 yılı itibariyle Microsoft Windows 7 işletim sistemine güncelleme desteğini sonlandırdı. Serinin en stabil çalışan ve hatta en sevileni olan Windows 7 artık güncelleme almıyor. Diğer seriler olan Vista ve 8 ise stabil çalışmadığı nedeniyle Windows tabanlı bilgisayar kullanıcıları tarafından mümkün olduğunca tercih edilmiyor. Firma feedback yaparak tüm sorunlardan arındırılmış bir işletim sistemi olan Windows 10’u kullanıcılarına sundu. Ancak sorunsuz olduğu iddia edilen her yazılımın bir hatası mutlaka vardır!

Oyunlarda Tam Ekran Yapma Windows 10

Windows 10 tam ekran yapma son çıkan bilgisayar oyunları artık optimizasyonu Windows 10 ve yine Apple işletim sistemi olan MacOS üzerine yapıyor. Bu da demek oluyor ki, oyunlar çıkmadan önce bu işletim sistemleri üzerinde test ediliyor.  Sırf bu yüzden bile artık sizde bir Win10 kullanıcısı olmalısınız. Oynamak istediğiniz oyunların açıklamalarına baktığınız takdirde genel olarak bu işletim sistemi tavsiye edilmektedir. Bunun nedeni ise bu yazılımın günümüzde sıklıkla güncelleme alması ve en güncel işletim sistemine sahip olmasıdır. Yazıda Windows 10’a olan aşkımızı sevgimizi fazlasıyla yansıttığımıza göre, sıra geldi bu yazılım ürününün sorunlarına! Ne demiş Nicolas Boileau? ”Kusurlarınızı size söyleyebilecek arkadaşlar bulun.” İşte tam da bu yüzden bu işletim sisteminin en çok can sıkan sorunlarından birine geçiş yapıyoruz. Oyunlarda tam ekran yapma çözümü ile ilgili neler yapabiliriz? Gelin buna bakalım.

Öncelikle yaşadığınız bu sorun, bilgisayar özellikleriniz nedeniyle meydana geliyor olabilir. Öyle ki, sistemi yeterli olmayan bilgisayarlarda üst düzey oyunları oynamak isteyen yüzbinlerce oyun canavarı var.  Eğer bilgisayarınızda oynamak istediğiniz oyun yüksek grafik isteyen bir oyun ise, o oyunun sistemsel olarak istediği özelliklere sosyal mecralar üzerinden göz atınız. Eğer bilgisayarınız o oyunu kaldırmakta yani sorunsuz bir şekilde çalıştırmakta zorluk çekecekse, oyundan hiçbir zevk alamayacağınızı belirtmek isteriz. Peki ya sisteminiz o oyunu çalıştırmak için yeterli düzeyde olduğu halde tam ekran sorunu oluyorsa? Bununda kesin olarak bir çözümü var! Bazı oyun geliştirici firmalar, oyunları tasarlarken, oyunları kullanıcı deneyimine göre şekillendiriyorlar. Örnek olarak bir oyunu tam ekran oynayabileceğiniz gibi hem oyunu hem de bilgisayar üzerinde farklı işler yapabilmek adına, oyunları tam ekran oynamak istemeyebilirsiniz. Eğer oyunların tam ekran olmasını isterseniz, klavyenizde bulunan Alt + Enter kombinasyonuna aynı anda basarak oyununuzu tam ekran moduna alabilirsiniz.

Windows 10 Tam Ekran Yapma Tuşu

Windows 10 tam ekran yapma tuşu bildiğiniz gibi var. Bunun için belirttiğimiz yöntemleri uygulayın. İnternet üzerinden Full Screen Problem olarak arattığınızda bununla ilgili güncel olmayan bir çok dokümana erişebilirsiniz. Windows 10 sürekli kendisini yenileyen bir işletim sistemi olduğu için bu yazının yayınlandığı an itibariyle güncel Windows 10 Tam Ekran Yapma Tuşu Alt + Enter kombinasyonudur.  Yukarıda da belirttiğimiz üzere eğer bu tuş kombinasyonu işe yaramaz ise, monitör ayarlarınızı da gözden geçirmenizi öneririz. Bazı monitörler maalesef güncel olmadıkları gerekçesiyle ya da oyunların ağırlığı nedeniyle bu tuş kombinasyonunu yapsanız dahi düzelmeyebilir. Eğer sorun yazılımsal olarak değil de donanımsal bir sorun ise, o halde ilgili donanımı değiştirmekten başka çareniz kalmayacak.

Bu yazımızda sizlere Windows 10 işletim sistemi ile oyunları tam ekran yapma, nasıl yapabileceğinizden detaylı olarak bahsettik. Yukarıda ki konu hakkında daha fazla yardıma ihtiyacınız olursa, aşağıda bulunan yorum bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler