Connect with us

Wordpress

WordPress Hız Optimizasyonu

WordPress hız optimizayonu dünya çapında wordpress’in %80 oranında kullanılan bir CMS olmasından kaynaklı önemli bir işlemdir. WordPress hız optimizayonu yaparken dikkatli ve kuralına gire yapmak zorundasınız. Google SEO açısından önemli olmasının sebeplerinden biri de Google Pagespeed gibi WordPress hız optimizayonu testinin yapıldığı bir sistemin olmasıdır. Pagespeed kontrol edebiliyorsa yapılan çalışmaları Google’da kontrol eder ve sitemize dair birçok veri alır.

WordPress Hız Optimizasyonu Nedir?

WordPress hız optimizayonu Google SEO açısından ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Yapılan hız optimizayonları aynı zamanda olumlu bir kullanıcı geri dönüşü açısından büyük rol almaktadır. Sitenizde grafik ve yazılım olarak yapacağınız optimizasyonlar WordPress tabanlı İnternet sitenizi hızlandırma işlemi altta belirttiğimiz listede yer alan farklılıklara göre sağlanmaktadır.

DonanımVe Yazılımsal Optimizasyonlar

Hız optimizasyonu yaparken karşınıza önemli iki faktör çıkacaktır. Bunlar Donanım ve yazılımsal olarak ikiye ayrılır. Donanım internet sitemize ve sağlayıcınıza ayırdığımız bütçeye ve çalıştığınız firmaya göre değişiklik gösterirken, yazılımsal optimizasyonlar tamamen size bağlıdır.

  • Donanımsal Hız Optimizasyonu

WordPress hız optimizayonu yapacağınız internet sitenizin barındığı Hosting – Sunucu bu alanda yer almaktadır. Donanımsal hız optimizayonu kullandığını Hosting firmasının yayın yaptığı ülkeye bağlı olarak işlemci, CPU, ram, gibi birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu konuda sitenizin ihtiyacını bilmek ve ona göre bir sağlayıcı seçmeniz gerekir. Çalışacağınız barındırma firmasını seçerken ne kadar fiyatına dikkat edecek olsanız da, teknik özelliklerinin sitenizde hız açısından etkisi olacağını da unutmayın.

  • Yazılımsal WordPress Hız Optimizasyonu

WordPress tabanlı sitenizde gerçekleşen sorgu sayılarından, yanıt verme süreleri ve veri tabanına işlemesine, bu süre içerisinde gerçekleşen pratikliği bağlı olarak değişiklik gösterir. Basit bir yazılım şablonu kullanmak ve arka planda işleyen sistemi yazılımsal olarak daha hızlı hale getirmeniz, düzenleme yapmanız gerekir. Daha düşük kod yapıları ve işleyişi ile bunu elde edebilirsiniz. Burda unutmamanız gereken kısım ise profesyonel bir yazılımcı ile çalışmanız size fayda sağlayacaktır. 

WordPress Sitede Grafik Ve Tasarımın Hız Açısından Önemi

Hız optimizayonu yaparken yazılım ve donanım gibi gereksinimleri geçtiğiniz zaman karşınıza tasarımsal sorunlar çıkacaktır. Sitenizin ana sablonunu oluşturduktan sonra, ek olarak eklediğiniz görseller, slider ve site içerisinde görünecek yapılar için ayrı bir optimizayon gereklidir. Bunlara örnek verecek olursak görsel optimizasyonu resimleri doğru formatta yüklemek veya dönüştürmek olacaktır.

WordPress Hız Optimizasyonu Avantajları

WordPress Hız Optimizasyonu yaptığınız zaman Google botları başta olmak üzere sitenizin tüm erişimi daha kolay bir hal almış olacaktır. Özellikle organik ziyaretçileriniz internet sitenizde ne kadar iyi bir performans ile vakit geçirir ise, tüm etkenler sizi Google gözünde değerli yapacaktır. Sitenizin açılış süresinden, gezinme süresine kadar yapacağınız wordpress hız optimizayonu adı altında tüm iyileştirmeler Google açısından sizi ön plana çıkaracaktır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler