Connect with us

Teknoloji

Yerleşik Ekran Kartı Nedir?

Yerleşik Ekran Kartı Nedir?

Bilgisayar sahiplerinin oldukça araştırdığı bir konu olan yerleşik ekran kartı nedir? Yerleşik ekran kartı, bilgisayarın en önemli parçalarından bir tanesidir. Onboard ekran kartı olarak da geçen yerleşik ekran kart, ram sahibi olamazlar. Kendi hafızalarında ram sahibi olmadıklarından dolayı da bilgisayar sisteminde ki hafızadan faydalanmaktadır. Yerleşik ekran kartı 8 GB hafızaya sahip olan bir bilgisayar da kullanılabilir. Bununla beraber, yerleşik ekran kartı bilgisayar hafızasının bir kısmından faydalanacağı için kullanıcıları da mağdur etmeyecektir.

Yerleşik ekran kartının dijital kapsamda birçok avantaj sağladığı elzemdir. Özellikle uygun fiyat konusunda çok avantajlı olan ekran kartı, en büyük avantajı da fiyat yönünde sağlıyor. Bilhassa diğer ekran kartlarına göre de yerleşik ekran kartı, daha uygun bütçelidir. Fiyat kapsamında avantajlı olan bu onboard ekran kartı, şarj konusunda da avantaj sağlıyor.

Bilgisayarınızı sık sık şarj etmeden kullanma imkanı sunan ekran kartı, güç harcama konusunda da faydalıdır. Dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar için uyumlu olan yerleşik ekran kartı, rahatlıkla ve güvenle kullanılabilir.

Yerleşik Ekran Kartı Kapatma

Yerleşik ekran kartı bir bilgisayar için olmazsa olmazdır. Özellikle film, dizi izleyenlerin sıklıkla tercih ettiği yerleşik ekran kartını birçok bilgisayar sahibi kullanmaktadır. Buna bağlı olarak yerleşik ekran kartı kapatma kapsamında bazı yöntemler de mevcuttur. Yerleşik ekran kartını kapatma, yani devre dışı bırakmak için biostan yöntemi gereklidir. Biostan ekran kartı, devre dışı konumuna getirilebilir.

Yerleşik ekran kartını kapatmak için ilk olarak, bios üzerinden onboard vga ekran kartı devre dışı bırakılır. Ardından kayıt edildikten sonra reset atarak, yerleşik ekran kartı kapatma işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Devre dışı bıraktığınızda tekrar kendi ekran kartınıza geri dönüş yapabilirsiniz. Bu sayede bilgisayarınız üzerinden istediğiniz anakart seçimini yapmak da mümkün olacak. Peki, yerleşik ekran kartı aktif etme nasıl yapılır? İşte ayrıntılar!

Yerleşik Ekran Kartı Nedir?

Yerleşik Ekran Kartı Aktif Etme

Dijital ortam da sıklıkla duyduğumuz yerleşik ekran kartı, en önemli bilgisayar parçalarından bir tanesidir. Dolayısıyla olmazsa olmaz bir ekipman diyebiliriz. Buna bağlı olarak yerleşik ekran kartı kullanıcılarının da bildiği üzere, ekran kartını kapatmak mümkündür. Bununla beraber yerleşik ekran kartı aktif etme de mümkündür. Fakat ekran kartı çok donanımsal bir parça olduğundan dolayı, anında aktif etmek mümkün değildir. Bu bağlamda yerleşik ekran kartını aktif etmek için bilgisayar içerisinde birkaç işlem gereklidir. Yerleşik ekran kartını aktif etmek için bios üzerinden onboard ekran kartı aktif et seçeneğine tıklayınız. Daha sonra kaydedin ve bilgisayarınızı resetleyin. Ardından bilgisayarınızı kapattıktan sonra, onboard kart ile monitörünüzü birleştirin.

Onboard Ekran Kartı Nerede?

Peki, Onboard Ekran Kartı Nerede? Onboard ekran kartının harici bir ekran kartı yoktur. Dolayısıyla iki ekran kartını birden kullanmak da mümkün değildir. Fakat sadece onboard, yani yerleşik ekran kartını aktif ederek kullanmak mümkündür. Bu bağlamda onboard ekran kartının avantajlarından da yararlanılabilir. Özellikle onboard ekran kartı, bilgisayar üzerinden sıklıkla video izleyenleri sevindirecektir.  İnternet ortamında kullanıcıların sıklıkla araştırdığı yerleşik ekran kartı nedir? Sorusu da böylelikle cevabını bulmuş oldu! Siz de bu yeni nesil kart sayesinde yüksek kaliteli videoları rahatlıkla seyredebilirsiniz!

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler